REKLAMA

Samoloty spadały jeden po drugim. Lotniczy gigant przyznaje się do winy

Boeing przyznał się do winy w związku z wadliwymi samolotami 737 Max. Teraz zapłaci wielomilionową karę.

08.07.2024 17.12
Samoloty spadały jeden po drugim. Lotniczy gigant przyznaje się do winy
REKLAMA

Saga dotycząca samolotów Boeing 737 Max wciąż trwa. Gigant zajmujący się projektowaniem i produkcją samolotów ma złą passę, szczególnie po locie Alaska Airlines 1282, w którym Boeing 737 Max 9 stracił drzwi. W obecnej sytuacji wciąż chodzi o wypadki, w których w przez samoloty Boeinga w 2018 i 2019 roku życie straciło niemalże 350 osób. Amerykański gigant lotniczy postanowił wziąć winę na siebie.

REKLAMA

Boeing przyznaje się do winy. Jest nowa ugoda

W związku z dwoma katastrofami, które wydarzyły się w Indonezji i Etiopii, Boeing w 2021 roku miał zawrzeć porozumienie z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. Porozumienie było bardzo korzystne dla producenta samolotów, ponieważ miało pomóc uniknąć procesu związanego z katastrofami. Oliwy do ognia jednak dolała sytuacja, która wydarzyła się na początku tego roku, kiedy to samolocie pojawiła się dziura. Na szczęście w tym czasie nikt nie ucierpiał, natomiast to skłoniło departament do dalszych działań.

Resort uznał, że doszło do naruszenia warunków porozumienia z 2021 roku. W związku z tym podjęto nową ugodę, która obejmuje dodatkową karę na poziomie 243,6 mln dolarów - jest to identyczna kwota, która została zapłacona w 2021 r. Ale to nie wszystko, ponieważ nowa ugoda zakłada obowiązek przeznaczenia minimalnie 455 mln dolarów na ulepszenie aspektu bezpieczeństwa oraz możliwości kontroli procedur przez niezależny organ. Co więcej, Boeing musi też spotkać się z krewnymi zmarłych osób.

Sprawa nie jest jeszcze zakończona, ponieważ sąd okręgowy w Teksasie musi zaakceptować nowe warunki. Reuters podaje, że adwokaci pracujący dla rodzin ofiar tych dwóch katastrof mają wywierać presję na sędziego, który zajmuje się całą sprawą. Jeśli ugoda nie zostanie odrzucona, Boeing uniknie procesu sądowego.

Sąd dopiero ma ustalić wysokość odszkodowania, którą Boeing będzie musiał wypłacić dla rodzin ofiar katastrof z 2018 i 2019 roku. Rodziny mają naciskać Departament Sprawiedliwości, aby domagał się odszkodowania na poziomie 25 mld dol od amerykańskiego giganta lotniczego. Nowa ugoda resortu i Boeinga ma zostać złożona do sądu okręgowego w Teksasie do 19 lipca.

REKLAMA

Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA