REKLAMA

Kiedy GTA VI na PC? Kuriozalną odpowiedź prezesa cytujemy w całości

Grand Theft Auto VI będzie bez większych wątpliwości największą premierą bieżącej generacji konsol. Jak zawsze w przypadku tej serii, rodzi się kłopotliwe pytanie: co z graczami na PC? Mamy odpowiedź. A raczej coś w stylu odpowiedzi.

01.06.2024 16.20
Kiedy GTA VI na PC? Kuriozalną odpowiedź prezesa cytujemy w całości
REKLAMA

Trudno o potężniejszą od Grand Theft Auto markę na rynku elektronicznej rozrywki. Ostatnia odsłona - GTA V - została wydana na konsole Xbox 360 i PlayStation 3, stanowiąc tam absolutny bestseller. Dokładnie ta sama gra okazała się hitem również w generacji Xbox One i PlayStation 4, a także doskonale sobie radzi na bieżących Xbox Series i PlayStation 5. To na dobrą sprawę sytuacja bez precedensu czy odpowiednika od konkurencji.

REKLAMA

GTA V było z nami przez trzy generacje konsol i doczekało się też portu na komputery osobiste. Największe cuda nieuchronnie jednak się kończą, zainteresowanie grą nieuchronnie będzie maleć. Rockstar Games, studio odpowiedzialne za Grand Theft Auto, doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Już od wielu lat budowane jest Grand Theft Auto VI, mając przy tym astronomiczny budżet. Gra po raz pierwszy oficjalnie została zapowiedziana w grudniu 2023 r. Premiera: jesień 2025 r. na konsolach Xbox Series i PlayStation 5.

Nie przegap:

Grand Theft Auto VI - wersja na PC. Mamy oficjalny komentarz

Można odnieść wrażenie, że gdyby nie finansowa konieczność, to Grand Theft Auto (i Red Dead Redemption) wręcz całkowicie omijałyby platformę PC. Niechęć Rockstar Games do otwartych komputerów osobistych jest wysoce odczuwalna, choć niełatwa w uzasadnieniu. W każdym razie niemal każda premiera gry Rockstara na PC odbywa się po premierze konsolowej, a niektóre produkcje nie pojawiają się wręcz wcale.

GTA VI na dziś zostało zapowiedziane na razie wyłącznie na konsole, ale trudno się spodziewać, by ten stan rzeczy się utrzymał. To bardzo kosztowna w produkcji gra, a wydawnictwo Take-Two Interactive opiekujące się Rockstarem będzie szukało zwrotu inwestycji. Im więcej graczy bawi się w GTA Online - module multiplayer gry - tym lepiej. To kiedy premiera?

Obecny na konferencji TD Cowen dziennikarz VGC miał okazję pociągnięcia za język prezesa Take-Two, Straussa Zelnicka. Ten wyraźnie nie miał przygotowanej przez dział PR odpowiedzi, więc rzekł słowa, które zacytujemy poniżej. Są tak uroczo pozbawione treści, że cytujemy całość - dodatkowo używając bezstronnego Tłumacza Google, by nie posądzać nas o złośliwość, poprawiając tylko źle zinterpretowane przez maszynę idiomy:

Cóż, brak ogłoszenia nie jest czymś, co jest zapisane na wieki, z tego co wiem, ponieważ jedyną rzeczą, która dzieje się po braku ogłoszenia, jest, jak sądzę, ogłoszenie lub ciągły brak ogłoszenia, Myślę, że to też mogłoby się zdarzyć. Nie wydaje mi się, żeby którekolwiek z nich zostało zapisane na wieki. Rockstar ma jednak podejście do platform, które widzieliśmy już wcześniej, i w odpowiednim czasie ogłosi więcej. Wierzę, że właściwą strategią dla naszej firmy jest bycie tam, gdzie jest konsument, a historycznie rzecz biorąc, to, co zrobiła ta firma, to docieranie do konsumentów gdziekolwiek się znajdują, na dowolnej platformie, która ma sens, w danym czasie.

Innymi słowy, brak ogłoszenia oznacza, że w przyszłości będzie ogłoszenie, lub go nie będzie.

Pecetowi gracze: tak bardzo nam przykro. Choć premiera GTA VI na PC, mimo braku zapowiedzi, wydaje się pewna. Choć prawdopodobnie pojawi się w sprzedaży na Steamie z istotnym opóźnieniem względem wersji na PlayStation i Xboxa.

Co wiemy o Grand Theft Auto VI?

Gra ma być osadzona w fikcyjnym stanie Leonida, inspirowanym Florydą, w tym w mieście Vice City, które jest wzorowane na Miami. Vice City było wcześniej przedstawione w Grand Theft Auto (1997) oraz jako główne miejsce akcji w Grand Theft Auto: Vice City (2002) i Grand Theft Auto: Vice City Stories (2006). Gra ma parodiować współczesną kulturę amerykańską, z satyrycznymi przedstawieniami mediów społecznościowych i kultury influencerów, a także odniesieniami do internetowych memów, takich jak Florida Man.

REKLAMA

Fabuła gry skupia się na przestępczym duecie: Lucii, pierwszej protagonistce serii od 2000 r. i jej partnerze. Pierwszy zwiastun przedstawia Lucię jako więźniarkę, a później uciekającą przed aresztowaniem wraz z partnerem. Rozwój gry rozpoczął się po wydaniu Grand Theft Auto V w 2013 r., kiedy to ówczesny prezes Rockstar North, Leslie Benzies, wspomniał, że firma ma pewne pomysły na kolejną część serii. Na dziś nie widzieliśmy jeszcze oficjalnego gameplayu, jednak opublikowany zwiastun gry prezentuje renderowane przez silnik gry filmiki, co daje pewne pojęcie o imponującej stojącej za grą technologią.

Gra Grand Theft Auto V do maja 2024 r. sprzedała się w ponad 200 mln egzemplarzy. W samym 2020 r., siedem lat po premierze, GTA V sprzedało się w 20 mln kopii, co było najlepszym rokiem sprzedaży od czasu jej wydania. W styczniu 2024 r. transmisje Grand Theft Auto V na Twitchu oglądało średnio 243 tys. równoczesnych widzów. Dodatkowo, miesięczny czas poświęcony na oglądanie treści związanych z GTA V na Twitchu wyniósł około 177 mln godz.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA