REKLAMA

GTA 6 - wszystko co wiemy o grze. Zapowiada się na grę dekady

Informacje na temat Grand Theft Auto 6 wyciekają już od kilku lat, a gra nareszcie doczekała się zwiastuna oraz przybliżonej daty premiery. Postanowiliśmy zebrać wszystkie fakty oraz wiarygodne doniesienia w jednym miejscu.

23.03.2024 09.15
GTA 6 - wszystko co wiemy o grze. Zapowiada się na grę dekady
REKLAMA

Już bliżej niż dalej! GTA 6 zostało oficjalnie zapowiedziane, otrzymaliśmy zwiastun oraz przybliżoną datę premiery. Poza ściśle kontrolowanymi przekazami medialnymi Rockstara, w sieci można też znaleźć masę spekulacji. Część z nich pochodzi z bardzo wiarygodnych źródeł, przez co uwzględniamy je na naszej liście wszystkiego, co wiemy o Grand Theft Auto 6:

REKLAMA

GTA 6 będzie miało premierę w 2025 r. Najprawdopodobniej w styczniu lub lutym

Rockstar Games podało do publicznej wiadomości, że Grand Theft Auto 6 zadebiutuje w 2025 r. Chociaż nie znamy dokładnego miesiąca premiery, najprawdopodobniej będzie to styczeń albo luty. Oznacza to, że do debiutu GTA 6 został już mniej niż rok.

Skąd informacje dotyczące miesiąca? Odpowiada za nie internauta działający pod pseudonimem JarlOfRivia. Ten sam, który przed premierą zwiastuna dokładnie opisał jego przebieg. Mamy więc do czynienia z osobą, która już wcześniej publikowała potwierdzone informacje dotyczące GTA 6, dysponującą niedostępną ogólnie wiedzą.

Wrócimy do Vice City, ale świat będzie większy niż kiedykolwiek. Dostaniemy kilka miast i wielką dzicz

Stylizowane na Miami Vice City to tylko mała część olbrzymiego świata dostępnego w GTA 6. Jak mała, świetnie pokazuje najnowsza mapa, wykonana na podstawie wycieków pochodzących z wczesnej wersji testowej. Na mapie możemy zobaczyć, że kolorowe Vice City to tylko skromna część otwartego świata.

Poza Vice City odwiedzimy m.in. gigantyczne jezioro Leonida, wzgórza Redhill, miasto Yorktown, klimatyczne bagna Grassrivers, rozmaite turystyczne wysepki oraz wojskowe bazy. Świat Grand Theft Auto 6 ma być największy ze wszystkich dotychczasowym gier Rockstar Games.

Silnik GTA 6 wprowadzi rewolucyjne zmiany. Nie chodzi jednak o samą grafikę

Grand Theft Auto 6 jest tworzone na dziewiątej wersji autorskiego silnika RAGE - Rockstar Advanced Game Engine. W przeciwieństwie do uniwersalnych rozwiązań takich jak Unreal Engine, RAGE jest dopasowywany do specyfiki rozgrywki gier Rockstara i właśnie z tego powodu seria GTA zawsze zaskakuje nas możliwościami oraz stopniem złożoności.

RAGE 9 w optymalny sposób wykorzysta możliwości konsol PS5 oraz Xbox Series, a później także współczesnych PC. Jednak w przypadku GTA 6 celem nie jest tylko zwiększenie atrakcyjności oprawy. Rockstar kładzie silny nacisk na wierne odwzorowanie żyjącego świata, co oznacza dwie fundamentalne kwestie: fizyka na nowym poziomie oraz więcej jednocześnie renderowanych interaktywnych elementów.

Dzięki RAGE 9 otrzymamy jeszcze większy tłum przechodniów, dłuższe korki, bardziej efektowne wybuchy oraz złożony system zachowań postaci niezależnych. Współczesne Vice City będzie tętnić życiem w sposób, który wcześniej w grach wideo był poza zasięgiem producentów.

Kierowców w GTA 6 zapamiętamy na długo. Za sprawą ich charakterów

Jedną w wyraźnie wyczuwalnych zmian będzie zachowanie wirtualnych kierowców, a najprawdopodobniej także przechodniów. Niezależne postaci nie będą działać w ramach sztywnie określonej procedury. Zamiast tego zostanie im nadany jeden z kilku profili psychologicznych, mających wpływać na zachowania oraz interakcje z graczem.

Przykładowo, gdy staniemy na środku jezdni, większość kierowców zatrzyma się przed nami i zacznie na nas trąbić. W powstającym korku znajdzie się jednak frustrat, który wyjdzie z samochodu i będzie chciał siłą zaciągnąć nas na chodnik. Ewentualnie wciśnie pedał gazu, mając w nosie konsekwencje.

GTA 6 na pewno trafi na PS5 i Xbox Series, ominie PS4 i XONE. PC pod znakiem zapytania

Oficjalny zwiastun zdradza, że GTA 6 zmierza na konsole dziewiątej generacji: PlayStation 5 oraz Xbox Series. Rockstar omija PS4 i XONE, co jest świetną decyzją. Dzięki niej producenci mogą projektować swój tytuł bez uwzględniania naturalnych technologicznych ograniczeń starszego sprzętu.

Pod znakiem zapytania jest jednoczesna premiera na komputerach osobistych. GTA 6 na pewno pojawi się na PC - to wszakże najpopularniejsza aktualnie platforma do gier na świecie - ale możliwe, że wzorem dwóch poprzednich odsłon komputerowy debiut odbędzie się z opóźnieniem, już po premierze dla PS5 i Xboksa.

Grand Theft Auto 6 ma dwoje grywalnych bohaterów, w tym (nie) pierwszy raz kobietę

Na opublikowanym zwiastunie możemy podejrzeć dwoje grywalnych bohaterów GTA 6: dziewczynę z więzienną przeszłością o imieniu Lucia oraz mężczyznę o wciąż nieznanym imieniu. Według przecieków protagonista będzie się nazywał Jason, ale to wciąż nic pewnego. Dynamika między Lucią i jej partnerem ma nieco przypominać współczesnych Bonnie oraz Clyde’a.

Wbrew niektórym medialnym doniesieniom, Lucia nie jest pierwszą grywalną bohaterką serii GTA. Wcześniej kobietami mogliśmy sterować w Grand Theft Auto (1997) oraz oraz GTA 2 w wersji dla Game Boy Color. Lucia jest natomiast pierwszą tak dobrze przedstawioną protagonistką w serii, z unikalną historią, osobowością oraz linią fabularną.

Twórcy GTA 6 nie muszą używać fantazji. W ich grze są odniesienia do prawdziwych ludzi i wydarzeń

Zwiastun nadchodzącej gry jest dziki, ale warto mieć na uwadze, że zaprezentowane ujęcia są inspirowane wydarzeniami z prawdziwego życia. Producenci GTA 6 spędzili masę czasu zapoznając się ze skandalami, wypadkami oraz osobliwościami ze stanu Floryda, a następnie przenieśli te elementy do gry, z sobie znaną dawką czarnego humoru.

Te inspiracje wydarzeniami z rzeczywistości sprowadziły zresztą problemy na producentów z Rockstara. Niesławny wytatuowany Florida Man wytoczył proces wydawcy GTA. Od kiedy jednak zdał sobie sprawę, że raczej nie ma szansy na wygraną, apeluje do twórców by umieścili go w grze, zamiast inspirowanego nim klona.

Nowe GTA Online to wyłącznie kwestia czasu

Chociaż Rockstar oficjalnie nie zapowiedział nowego GTA Online, powstanie modułu wieloosobowego jest przesądzone. Powód jest oczywisty: kasa. GTA Online zarabia dla Rockstara niesamowite pieniądze. Większe, niż jakakolwiek odsłona GTA czy jakiekolwiek rozszerzenie. Dlatego nikt rozsądny nie ma wątpliwości, że Online będzie stanowić istotny element nowego GTA. Z długoterminowej perspektywy ekonomicznej wydawcy wręcz najważniejszy element.

W Rockstar Games znają jednak graczy i wiedzą, jak sprzedać im produkt. Stąd pierwszy zwiastun w całości poświęcony jest trybowi fabularnemu, głównym bohaterom oraz klimatowi Florydy.

REKLAMA

O nowej wersji GTA Online zapewne usłyszymy, gdy gra będzie znacznie bliżej premiery.

Materiał regularnie rozbudowywany

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA