REKLAMA

iPadOS 18 już tu jest. Wreszcie skorzystasz z kalkulatora na iPadzie, po 14 latach

Apple pokazało nowy system iPadOS 18. Po kilkunastu latach wreszcie skorzystasz z kalkulatora na tablecie najpopularniejszego producenta na świecie.

10.06.2024 18.33
iPadOS 18 już tu jest. Wreszcie skorzystasz z kalkulatora na iPadzie, po 14 latach
REKLAMA

Na dzisiejszej konferencji WWDC 2024 oprócz dziwnych, krindżowych kadrów Apple zaprezentowało nadchodzące wersje oprogramowania dla swoich kluczowych sprzętów - iPhone'ów, Apple Watchów, komputerów Mac oraz tabletów iPad. Jako że iPadOS, to dostosowany iOS na tablety jest wiele cech wspólnych. Oto wszystko, co wprowadzono.

REKLAMA

iPadOS 18 wciąż jak iOS 18. Oto najważniejsze nowości

Nowy iPadOS 18 w dalszym ciągu jest tylko dostosowanym systemem iOS, a więc naturalną koleją rzeczy okazuje się wprowadzenie nowości z systemu z iPhone'a. Przede wszystkim nowa wersja iPadOS będzie można rozmieszczać ikony na ekranie głównym tak, jak tylko się chce. Ikony nie będą ustawiane automatycznie jak wcześniej, co może się przydać szczególnie na dużym ekranie iPada.

Co więcej, nowa wersja wprowadza nowy wygląd ikon aplikacji w trybie ciemnym. Jeśli korzystaliście kiedykolwiek z iPada w nocy, to wiecie, jak ikonki mogą "dać po oczach". Co więcej, w nowym iPadOS 18 będzie można dostosowywać kolory ikon tak naprawdę w dowolny sposób - czerwono, zielono, niebiesko. Tak jak tego dusza zapragnie. Dodatkowo przeprojektowano trochę centrum sterowania - jest trochę nowocześniej, zostały wprowadzone nowe sekcje kontroli. Zupełnie jak w iOS 18.

Co jednak jest zupełnie nowe w systemie dla tabletów Apple? Przede wszystkim rozwiązanie nazwane Floating App Bar. Jak sama nazwa sugeruje, nowa funkcja wprowadza pływający pasek (pojawiający się na górnej części ekranu), która wywołuje dodatkowe menu. Dzięki czemu można szybko przejść do ustawień aplikacji - coś trochę na podobieństwo paska górnego w macOS, który jest dedykowany różnym aplikacjom (pozwala na wywołanie najróżniejszych funkcji).

Pasek również wyświetla kilka najczęściej używanych funkcji w postaci szybkich skrótów - oczywiście będzie można je ustawić według własnego "widzimisię". Na początku rozwiązanie trafi do autorskich aplikacji Apple, ale programiści otrzymają odpowiednie narzędzia, aby wdrożyć je do siebie.

Kolejną ważną nowością są zmiany w SharePlay, czyli opcji umożliwiającej wspólne oglądanie, słuchanie, czy cokolwiek innego. W iPadOS 18 SharePlay pozwoli rozmówcy pokazać, o czym mowa - np. pokazując dany obszar ekranu za pomocą namalowanej strzałki. SharePlay również umożliwi przejęcie kontroli nad ekranem iPada lub iPhone'a rozmówcy.

Ostatnią i największą nowością okazuje się... aplikacja kalkulatora. Apple zajęło 14 lat, aby wprowadzić tak podstawową opcję, ale na szczęście już jest. Co prawda wygląda praktycznie tak jak w iPhone, ale ma kilka ciekawych nowości niedostępnych na smartfonach giganta z Cupertino. Przede wszystkim oferuje dostęp do historii obliczeń. Jednak prawdziwa magia dzieje się po uruchomieniu funkcji Math Notes, do której praktycznie niezbędny będzie Apple Pencil.

Math Notes można utożsamiać z kartką papieru, na której wykonujemy zadania. Tyle że taką automatyczną, bo jeśli wpiszemy wzór oraz dane potrzebne do obliczenia, to.... oprogramowanie automatycznie wykona obliczenia i poda wynik. Można też łatwo dodawać i wykonywać wykresy.

W aplikacji notatki natomiast pojawi się funkcji Smart Script, która wykrywa pismo użytkownika i jeśli wkleimy do notatki skopiowany tekst (np. z Wikipedii), to fragment dostosuje się do naszego pisma. Odręczny (lub zeskanowany) tekst można również łatwo edytować z użyciem Apple Pencila za pomocą gestów przesuwania.

REKLAMA

Więcej o nowościach Apple na WWDC 2024 przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA