REKLAMA

Rozwój Apple Vision Pro nie powala - oto nowości w visionOS 2

Apple przedstawia nowości dla gogli Apple Vision Pro, wdrażane z visionOS 2 - pierwszą dużą aktualizacją systemu od czasu premiery niezwykle drogich gogli na terenie USA.

10.06.2024 18.11
Rozwój Apple Vision Pro nie powala - oto nowości w visionOS 2
REKLAMA

Zupełnie mnie nie dziwi, że Tim Cook rozpoczął pokaz WWDC od oprogramowania dla Apple Vision Pro. Drogie gogle mieszanej rzeczywistości to projekt, za które Cook odpowiada osobiście, forsując produkt z segmentu VR w dobie gorączki AI. Apple Vision Pro to dziecko Cooka, jego kluczowy projekt i - wiele na to wskazuje - kolejna porażka, po autonomicznym samochodzie.

REKLAMA

Tim Cook nie składa jednak broni, traktując Apple Vision Pro jako pierwszy przyczółek Apple na polu rozszerzonej rzeczywistości. Polu pogrążonym w stagnacji, warto dodać, którego drogi, ograniczony geograficznie Vision Pro nie jest w stanie w żaden sposób rozedrgać.

System visionOS 2 ulepszy Apple Vision Pro o nowe możliwości.

Efekt 3D w Zdjęciach sprawi, że ich wyświetlaniu na Apple Vision Pro będzie towarzyszył efekt głębi, wcześniej dostępny tylko na wideo rejestrowanym w specjalnym trybie, uwzględniającym dodatkowe dane wykorzystywane przez gogle AR/VR. Cykasz telefonem, oglądasz na Vision Pro - tak to sobie wymyślili w Apple.

Rozszerzony wirtualny pulpit to coś, na co czekali zachodni użytkownicy gogli, próbujący wykorzystać je jako narzędzie do pracy biurowej. Dzięki visionOS 2 Apple Vision Pro wyświetli szerszą powierzchnię roboczą, porównywalną do przestrzeni uzyskanej podczas pracy na dwóch monitorach 4K ustawionych obok siebie.

Ponad 2000 dedykowanych aplikacji wykorzystujących unikalne funkcje Vision Pro to dla Apple ważny przełom. Nie zmienia to faktu, że wielu producentów popularnych programów - jak Netflix - nie tylko nie wydaje dedykowanej aplikacji VR dla tych gogli, ale także blokuje obsługę tradycyjnej „płaskiej” aplikacji, chociaż takie rozwiązanie jest systemowo wspierane po stronie Apple.

Wsparcie dla myszki można traktować jako przyznanie się Apple do porażki: Tim Cook przekonywał nas, że nawigacja gestami, bez użycia dodatkowego urządzenia, to przyszłość nawigacji. Wizja z filmów sci-fi rozbija się o skały rzeczywistości, dlatego posiadacze drogich gogli będą mogli nawigować po interfejsie z użyciem myszy komputerowej. Jednocześnie visionOS 2 wprowadzi nowe gesty.

Format Apple Immersive Video, wyświetlający treści w 180 stopniach i formacie do 8K, będzie wykorzystywany przez nowych producentów zawartości. Jednym z nich jest Red Bull, tworzący dla Vision Pro treści związane ze sportami ekstremalnymi. Z kolei producenci aparatów tacy jak Canon wprowadzą obsługę formatu Apple do swoich aparatów i kamer.

Ponadto gogle Vision Apple Pro otrzymają tryb podróży w pociągach, opcję współdzielenia zdjęć SharePlay Photos, a także możliwość reedycji ekranu startowego. Wygodniejsza ma być też praca na wirtualnej klawiaturze.

REKLAMA

Apple Vision Pro coraz bliżej Polski. Gogle trafiają na nowe rynki.

Już 12 lipca 2024 r. drogie gogle Apple będzie można nabyć zaraz przy zachodniej granicy Polski. Vision Pro będzie miało wtedy oficjalną premierę w takich krajach jak Niemcy, Francja, Australia, Kanada oraz Wielka Brytania. Kiedy sprzęt oficjalnie zadebiutuje w naszym kraju? Tego wciąż nie wiadomo.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA