REKLAMA

To już oficjalne: twój iPhone zmieni się w Androida. Apple pokazał iOS 18

Aktualizacja iOS 18 może być postrzegana jako szczególnie kontrowersyjna. Z jednej strony wprowadza serię bardzo użytecznych nowości, które z pewnością docenią liczni posiadacze iPhone'ów. Z drugiej - znaczna większość to pomysły konkurencji, i to sprzed wielu lat.

10.06.2024 17.56
To już oficjalne: twój iPhone zmieni się w Androida. Apple pokazał iOS 18
REKLAMA

iPhone to bez wątpienia jeden z najlepszych telefonów na rynku, a już z całą pewnością jest najchętniej wybierany przez klientów. Stał się wręcz ikoną, nie tylko technologii, ale wręcz mody czy stylu życia. Apple zdecydowanie wie co robi, przez wiele lat trudno było to podważać. W przypadku iOS-a 18… wizji za bardzo nie widać.

REKLAMA

Wszystkie zapowiedziane przez Apple'a nowości pochodzą bowiem bezpośrednio z produktów konkurencji. W niektórych przypadkach są to wręcz technologie sprzed kilku czy nawet kilkunastu generacji telefonów Samsung Galaxy czy Xiaomi. Przyjmijmy to jednak za dobrą monetę - wszak to, co się liczy w szczególności, to fakt, że dzięki tym nowościom iPhone'y będą lepsze.

Będzie można rozmieszczać ikony na iPhonie tak, jak się tylko chce

Ikony tak, jak chcesz - po aktualizacji do iOS 18

Nowa wersja iOS-a wprowadza długo oczekiwaną swobodę w ułożeniu aplikacji na ekranie głównym. Użytkownicy mogą teraz dowolnie organizować ikony, co pozwala na lepsze dostosowanie interfejsu do indywidualnych potrzeb. Dodatkowo, wprowadzony został nowy wygląd dla ikon aplikacji w ciemnym motywie interfejsu, który nie tylko jest przyjazny dla oczu w nocy, ale także nadaje urządzeniu elegancki wygląd.

Centrum Kontroli w iOS 18 zostało wzbogacone o dodatkowe ekrany ustawień, co umożliwia szybszy dostęp do najczęściej używanych funkcji. Nowa galeria kontrolek pozwala na jeszcze większą personalizację tego panelu. Co więcej, kontrolki mogą tworzyć też twórcy aplikacji z App Store - Apple udostępnił do tego stosowne API. Użytkownik będzie więc mógł na życzenie dodać w to miejsce funkcjonalne widżety powiązane z używanymi przez niego usługami online.

Nowe Centrum kontroli

iOS 18 - są też praktyczne nowości. W tym programowanie Przycisku akcji i zupełnie nowe Poczta i Zdjęcia

Nowością jest możliwość przeprogramowania funkcji Przycisku akcji, dając użytkownikom możliwość tworzenia własnych skrótów i automatyzacji. Z kolei prywatność użytkownika została zwiększona za sprawą możliwości blokowania dostępu do aplikacji lub jej ukrywania z ekranu domowego. By odkryć lub uruchomić taką aplikację użytkownik będzie musiał się dodatkowo biometrycznie uwierzytelnić.

Dostęp do wybranych aplikacji tylko przez Face ID

Aplikacja Messages otrzymała nowe funkcje, takie jak tapbacks, które pozwalają na dodawanie naklejek do wiadomości, oraz możliwość wysłania wiadomości w późniejszym terminie. Nowe efekty tekstu i opcja wysyłania wiadomości przez satelitę w sytuacji braku zasięgu komórkowego lub WiFi to kolejne udogodnienia. Z kolei aplikacja Poczta została wzbogacona o obsługę kategoryzowania maili z automatycznym sortowaniem oraz automatyczne grupowanie maili, co ułatwi zarządzanie skrzynką odbiorczą. Dodana też zostanie pełna obsługa RCS.

Aplikacja Maps oferuje teraz nowe mapy do wypraw pieszych, co będzie szczególnie przydatne dla miłośników aktywnego wypoczynku. Wallet wprowadza funkcję tap to cash, umożliwiającą płatności iPhone'em bez konieczności podawania numeru konta - choć nie jest jasne czy i kiedy będzie to dostępne w Polsce.

Obsługa wiadomości satelitarnych w iOS 18

Dla graczy przygotowano Tryb Gry, który optymalizuje działanie podzespołów iPhone'a pod nietypowe potrzeby gier. Aplikacja Zdjęcia została gruntownie przemyślana - wprowadzono nowy układ zdjęć, system sortowania oraz kolekcje, które pozwalają na łatwiejsze zarządzanie zdjęciami. Funkcja Trips podsumowuje wycieczki, a możliwość przypinania kolekcji i nowy widok ulubionych sprawiają, że najważniejsze wspomnienia są zawsze pod ręką. Aplikacja jest teraz zoptymalizowana pod kątem obsługi stale rosnącej liczby zdjęć, które wielu z nas gromadziło przez lata. Obejmuje sortowanie według twarzy i możliwość przypinania kolekcji na górze w celu szybszego dostępu. Zdjęcia będzie również automatycznie grupować ludzi i zwierzęta w kolekcje, do których będzie można mieć dostęp za pośrednictwem nowego widoku karuzeli w aplikacji.

Dostępność iOS 18 ma być ogłoszona niebawem. Aktualizacja powinna trafić na wszystkie objęte obsługą serwisową telefony iPhone.

REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA