REKLAMA

Przepisy obowiązują, ale system jest dziurawy. Uważajcie na te wiadomości

To nie tak, że nowa ochrona nie działa – ale oszuści znaleźli sposób, żeby ominąć zabezpieczenia. Popularne oszustwo nadal jest groźne.

25.06.2024 13.59
sms
REKLAMA

Od poniedziałku 25 marca operatorzy telekomunikacyjni na terenie Polski zobligowani są do blokowania fałszywych SMS-ów mających na celu wyłudzenie danych lub pieniędzy ofiary. Jak pisaliśmy, to na operatorach od tego momentu spoczywa odpowiedzialność blokowania wiadomości zgodnych ze wzorcem smishingu, wiadomości i połączeń od numerów "zawierających nadpis ujęty w wykazie nadpisów podmiotów publicznych".

REKLAMA

Niestety, jak się okazuje oszuści omijają blokady

Jak informuje CERT Orange Polska niebezpieczne SMS-y o niedopłacie za paczkę dalej przychodzą na numery Polaków. Schemat jest mniej więcej ten sam. W fałszywej wiadomości ofiara czyta o problemach z dostarczeniem przesyłki. Rozwiązaniem ma być wejście na podaną stronę i rzekome zweryfikowanie danych.

Na tym się jednak nie kończy – ze względu na napotkane utrudnienia związane z dostarczeniem przesyłki należy uiścić drobną opłatę, po zapłaceniu której paczka zostanie na pewno przez kuriera przywieziona.

Tu jest właśnie haczyk – ofiara myśli, że w ten sposób rozwiąże problem, a tak naprawdę podaje oszustom poufne dane, nieświadomie pozwalając na wyczyszczenie konta.

Dlaczego wiadomości przychodzą, skoro obowiązuje nowe przepisy?

Jak zwraca uwagę CERT Orange Polska witryny bardzo szybko znikają z sieci:

Domeny/adresy używane przez przestępców stają się coraz bardziej efemeryczne. Kampania, kilkanaście-kilkadziesiąt minut i domena jest już niedostępna, bądź strona docelowa pusta.

Oszuści działają szybko – liczą, że ktoś się przestraszy, kliknie i szybko przeprowadzi transakcję. Być może to być dowód na to, że przepisy poniekąd po części działają, bo cyberprzestępcy muszą zdawać sobie sprawę, że wzór wiadomości szybko zostanie wychwycony i zablokowany. Jako że liczy się raptem kilka minut, zmniejsza się potencjalna liczba ofiar, ale niestety dalej można wpaść w sidła oszustów. Wystarczy działać w emocjach.

Więcej o oszustwach internetowych przeczytasz na Spider's Web:

Z perspektywy użytkownika niepokojący jest i tak fakt, że oszuści znaleźli sposób na to, aby wysyłać niebezpieczne wiadomości, w których ciągle podszywają się pod kurierów. I niestety nie wykluczaliśmy, że tak może się stać. Jak pisała Malwina:

REKLAMA

ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej uwzględnia zabezpieczenia przeciw podszywaniu się pod podmioty publiczne i brakuje w niej instrumentów adresujących podszywanie się pod prywatne przedsiębiorstwa, np. popularne SMS-y od InPostu oraz kurierów.

Niewykluczone, że w tym również należy upatrywać tego, że wiadomości dalej mogą być rozsyłane.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA