REKLAMA

Elon Musk wykonał nieoczekiwany ruch. Chodzi o sztuczną inteligencję i ChatGPT

W niespodziewanym zwrocie akcji Elon Musk wycofał pozew przeciwko OpenAI i prezesowi Samowi Altmanowi. Pozew oskarżał firmę o odejście od pierwotnej misji, jaką było rozwijanie sztucznej inteligencji (AI) dla dobra ludzkości.

12.06.2024 15.02
Elon Musk wykonał nieoczekiwany ruch. Chodzi o sztuczną inteligencję i ChatGPT
REKLAMA

We wniosku złożonym przez prawników multimiliardera wniesiono o umorzenie sprawy, nie podając żadnego powodu. Wniesiono jednak o oddalenie sprawy w trybie bez prawomocności, co oznacza, że ​​Musk nadal będzie mógł ją wznowić na późniejszym etapie. Stało się to zaledwie dzień przed oczekiwanym rozpatrzeniem przez sąd wniosku dewelopera ChatGPT o oddalenie sprawy.

REKLAMA

Elon Musk kontra OpenAI

Elon Musk kontra Sam Altman to brzmi jak starcie tytanów. I jest w tym dużo prawdy. Szef Tesli złożył pozew przeciwko OpenAI pod koniec lutego 2023 r., argumentując, że firma, którą pomógł założyć w 2015 r., odeszła od swoich altruistycznych celów i skupiła się na zarabianiu pieniędzy.

Musk w pozwie zwrócił się do sędziego o zmuszenie OpenAI do publicznego udostępnienia wyników swoich badań i technologii oraz uniemożliwienie startupowi wykorzystywania jego aktywów, w tym GPT-4, dla korzyści finansowych Microsoftu i innych firm.

Czy zarabianie jest złe?

OpenAI odrzuciło twierdzenia Muska, nazywając je "niespójnymi" i "niepoważnymi" i argumentując, że sprawa powinna zostać oddalona.

Widząc niezwykły postęp technologiczny, jaki osiągnął OpenAI, Musk pragnie teraz tego sukcesu dla siebie

- odpowiedzieli Muskowi prawnicy OpenAI.

OpenAI dolało oliwy do ognia dodając, że Musk już wcześniej wspierał ideę struktury nastawionej na zysk, a nawet sugerował fuzję ze swoją firmą i samochodami elektrycznymi pod marką Tesla.

Firma opublikowała post na blogu, który zawierał kilka e-maili Muska z początków OpenAI. Z e-maili wynikało, że Musk potwierdza potrzebę zarabiania przez firmę dużych sum pieniędzy w celu sfinansowania mocy obliczeniowych niezbędnych do rozwoju sztucznej inteligencji. Kontrastuje to z twierdzeniami zawartymi w jego pozwie, że OpenAI niesłusznie dążyło do zysku.

Więcej o sztucznej inteligencji przeczytasz na Spider`s Web:

OpenAI polubiło Apple

Spór nabrał rumieńców na początku tygodnia po tym, jak Apple ogłosiło partnerstwo z OpenAI, które ma pomóc w ulepszeniu asystenta głosowego Siri i systemów operacyjnych za pomocą chatbota ChatGPT OpenAI.

Musiało to mocno zaboleć Muska, bo po ogłoszeniu tej wiadomości zamieścił kilka kąśliwych wiadomości na swojej platformie społecznościowej X, wcześniej znanej jako Twitter, krytykując współpracę obu firm.

Czym jest OpenAI?

REKLAMA

OpenAI to założona w 2015 r. organizacja non-profit, której celem jest promowanie bezpiecznego i korzystnego dla ludzkości rozwoju sztucznej inteligencji. Do jej współzałożycieli należą Elon Musk, Sam Altman, Ilya Sutskever i inni.

OpenAI prowadzi badania nad różnymi obszarami AI, w tym uczenie maszynowe, przetwarzanie języka naturalnego i robotyka. Organizacja opublikowała również szereg oprogramowania open-source, które jest wykorzystywane przez badaczy na całym świecie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA