REKLAMA

Smartfony stają się tym, czym niegdyś klasyczne telefony. Reliktem przeszłości

Innowacyjna czy nie, Apple Intelligence wyznacza grubą kreskę pomiędzy dotychczasowymi smartfonami - a tymi, co właśnie wchodzą na rynek i które nadejdą. Właściwie to podział ten tyczy się wszystkich możliwych komputerów osobistych. Apple go co najwyżej sformalizował.

11.06.2024 03.41
iphone 15 pro max recenzja
REKLAMA

Neural Processing Unit (NPU) to specjalistyczny układ scalony zaprojektowany do przetwarzania algorytmów sztucznej inteligencji. W telefonach komórkowych, NPU jest często wykorzystywany do zadań takich jak rozpoznawanie mowy, tłumaczenie języków w czasie rzeczywistym czy ulepszanie jakości zdjęć. Dzięki dedykowanemu sprzętowi, telefony mogą wykonywać te operacje szybciej i bardziej energooszczędnie niż gdyby polegały wyłącznie na głównym procesorze (CPU).

REKLAMA

W przypadku PC, NPU może być wykorzystywany do bardziej zaawansowanych zadań, takich jak edycja wideo, projektowanie graficzne czy symulacje naukowe. W tych zastosowaniach, NPU współpracuje z CPU i GPU (Graphics Processing Unit), aby przyspieszyć obliczenia związane z AI i uczeniem maszynowym. To pozwala na znaczne skrócenie czasu potrzebnego na przetwarzanie dużych ilości danych i wykonanie skomplikowanych obliczeń.

Rozwój NPU ma kluczowe znaczenie dla przyszłości technologii. W miarę jak algorytmy SI stają się coraz bardziej zaawansowane, zapotrzebowanie na moc obliczeniową rośnie. NPU oferują możliwość nie tylko zwiększenia wydajności, ale także otwierają drzwi do nowych możliwości w dziedzinie mobilności i automatyzacji. W przyszłości możemy spodziewać się, że NPU będą odgrywać jeszcze większą rolę w naszym codziennym życiu, zarówno w urządzeniach mobilnych, jak i stacjonarnych.

Apple właśnie sformalizował rewolucję GenAI

Obecna w komputerach Mac, tabletach iPad i telefonach iPhone usługa Apple Intelligence nie jest niczym nowym. To wręcz na swój sposób upokarzająca imitacja udogodnień, jakie już jakiś czas temu Microsoft wprowadził do aplikacji Microsoft 365 i Windowsa, a Google do Google Workspace i Androida. Nie ma to jednak żadnego znaczenia, bo Apple to firma wyjątkowa. iPhone nie był pierwszym smartfonem - ale to ten produkt sprawił, że wszystkie telefony komórkowe wyewoluowały w smartfony.

Apple Intelligence pomaga w przeredagowaniu maila

To ważne do odnotowania. Instalowałem aplikacje Java na swoim Siemensie na długie lata zanim powstał iPhone, a zamożniejsi znajomi posługiwali się urządzeniami z Symbianem czy Windows CE. To była czysta ekstrawagancja, dopóki rynku smartfonów nie ucywilizował iPhone. Tak samo będzie ze sztuczną inteligencją.

ChatGPT i rozmaite generatory obrazków są akurat użytkownikom telefonów dobrze znane. Zaawansowane narzędzia, niejednokrotnie płatne, jakie są dostępne w ramach firmowej chmury Microsoft 365 czy w ramach najnowszych wersji modelu Google Gemini? Możliwości GenAI, jakie są dostępne w aplikacjach Adobe? Automatyczne programowanie na platformach GitHub? To nadal są na tyle świeże nowości, że znaczna część użytkowników nie ma pojęcia o ich istnieniu, jak się do nich dostać, jak z nich korzystać i po co. Apple to zmieni - jak zawsze. Można w ciemno założyć, że setki milionów użytkowników iPhone’ów zacznie używać i doceniać Apple Intelligence.

Apple Intelligence, tak jak Copilot+ PC czy wybrane urządzenia z Androidem, zapewniają użytkownikom funkcje niemożliwe do implementacji w starszych urządzeniach. Będą niczym klasyczne telefony w porównaniu do smartfonów

Apple Intelligence jest zintegrowana z iOS 18, iPadOS 18 i macOS Sequoia, oferując użytkownikom potężne modele generatywne, które rozumieją i tworzą język oraz obrazy, działają w aplikacjach i korzystają z osobistego kontekstu, aby ułatwić i przyspieszyć codzienne zadania. Usługa wprowadza nowe narzędzia do pisania, które są dostępne w całym systemie, w tym w Mail, Notes, Pages i aplikacjach firm trzecich. Użytkownicy mogą przepisywać, korygować i podsumowywać tekst niemal wszędzie, gdzie piszą. Funkcja Rewrite pozwala dostosować ton tekstu do odbiorcy i zadania, a Proofread sprawdza gramatykę, wybór słów i strukturę zdania, sugerując edycje wraz z wyjaśnieniami.

Apple Intelligence streszcza odbytą rozmowę

Apple Intelligence umożliwia użytkownikom tworzenie oryginalnych Genmoji, aby wyrazić siebie oraz wprowadza nowe funkcje w aplikacji Zdjęcia, które dają użytkownikom większą kontrolę nad wyszukiwaniem zdjęć i filmów. Siri wchodzi w nową erę, stając się bardziej naturalna, odpowiednia i osobista. Tyle że te nowości nie są dostępne dla każdego. Wymagają odpowiedniej ilości RAM-u i stosownego układu z odpowiednio mocnym NPU.

Dlatego te nowe funkcje są dostępne na iPhonie 15 Pro oraz urządzeniach z chipami M1 lub nowszymi, co oznacza, że starsze iPhone'y lub użytkownicy iPhone'a 15 nie będą mogli korzystać z tych możliwości. Nic dziwnego, starsze urządzenia nie dadzą rady. Dokładnie tak, jak windowsowe laptopy bez stosownego NPU nie będą mogły realizować funkcji Copilot+. I podobnie jak tylko najnowsze urządzenia z Androidem oferują funkcje GenAI.

Apple Intelligence pomaga w generowaniu grafik, organizacji zadań czy tworzeniu nowych treści

Przestrzegamy przed rzucaniem się na nowe produkty bez wyraźnej potrzeby. Nie dajmy się porwać magii konsumpcjonizmu, warto poczekać z wymianą komputera, telefonu i tabletu do momentu, aż stary przestanie spełniać oczekiwania. Kupując nowy sprzęt, należy się jednak interesować jego zgodnością z Apple Intelligence, Copilot+ czy technologiami Google Gemini. Można je oczywiście ignorować - ale to jak kupowanie telefonu z obsługą midletów Java, gdy wokół dostępne są smartfony z Androidem czy iPhone'y. Nie licząc niszowych przypadków, byłby to zakup pozbawiony większego sensu.

REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA