REKLAMA

Chiny otwierają największą na świecie farmę słoneczną. I dopiero się rozkręcają

W północno-zachodnim regionie Xinjiang w Chinach uruchomiono właśnie największą na świecie farmę słoneczną. Ta imponująca instalacja o powierzchni około 800 km2 będzie w stanie generować 6,09 miliarda kilowatogodzin (kWh) energii elektrycznej rocznie.

10.06.2024 05.25
fotowoltaika
REKLAMA

Oznacza to, że nowa chińska farma słoneczna mogłaby zasilić energią elektryczną małe państwo, takie jak Luksemburg, przez cały rok. To ogromny krok naprzód w dziedzinie energetyki odnawialnej.

REKLAMA

Morze paneli fotowoltaicznych

Farma słoneczna wykorzystuje najnowocześniejsze technologie paneli fotowoltaicznych, co zapewnia wysoką wydajność i niskie koszty produkcji energii. Zastosowano również inteligentne systemy sterowania, które optymalizują pracę elektrowni i zapewniają stabilne dostawy prądu. Moc farmy określono na 5 gigawata (GW). Zajmuje ona powierzchnię 800 km2.

Uruchomienie tej ogromnej farmy słonecznej to znaczący krok w kierunku zrównoważonej przyszłości. Energia słoneczna jest czystym i odnawialnym źródłem energii, które nie powoduje emisji gazów cieplarnianych i nie przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza.

Więcej o przyszłości fotowoltaiki przeczytasz na Spider`s Web:

Chiny mają swój zielony ład

Chiny mogą się obecnie poszczycić trzema największymi farmami fotowoltaicznymi na świecie pod względem mocy. Farmy fotowoltaiczne Ningxia Tenggeli i Golmud Wutumeiren, każda o mocy 3 MW, już działają.

Chiny dążą do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2060 r. Aby wesprzeć te cele, rząd zobowiązał się do zbudowania do 2030 r. mocy odnawialnych o mocy 1200 GW.

REKLAMA

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) w swoim raporcie rocznym za 2023 r. podała, że ​​w latach 2022–2023 ilość energii wyprodukowanej dzięki farmom słonecznym w Chinach wzrosła o 116 proc. Agencja stwierdziła, że ​​energia słoneczna stanowiła około 75 proc. nowych mocy odnawialnych, które w ciągu ostatniego roku trafiły do ​​sieci na całym świecie i zauważyła, że w 2022 r. Chiny uruchomiły tyle mocy fotowoltaicznych, co reszta świata razem wzięta.

Prowincja Xinjiang to słabo zaludniony obszar Chin, znany z zasobów energii słonecznej i wiatrowej. Region jest ośrodkiem chińskich instalacji energii odnawialnej, a większość energii elektrycznej jest przesyłana po całym kraju do bardziej zaludnionych obszarów we wschodniej części Chin. 

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA