REKLAMA

Takiego automatu w Polsce jeszcze nie było. Zbiera coś więcej niż butelki i puszki

Butelki i puszki to każdy butelkomat przyjmie, a nasz potrafi coś jeszcze – mówi Auchan. Dwa automaty już stoją w Polsce.

14.04.2024 16.28
butelkomat
REKLAMA

Według szacunków w Polsce stanąć może nawet 14 tys. automatów służących do przyjmowania plastikowych oraz szklanych butelek i puszek. Początek fali już widać, bo coraz więcej sklepów decyduje się wprowadzić maszyny i testować zwrot opakowań. Polacy, póki co są zadowoleni i chętnie wrzucają odpady, nawet jeśli dana sieć nie reklamuje i nie zachęca do korzystania.

REKLAMA

Innymi szacunkami w rozmowie z PAP podzielił się Marcel Rakowski, prezes PolKa-Polska Kaucja, czyli jednego z operatorów systemu.

Na początku roku w Polsce może być dostępne około 7-8 tys. zautomatyzowanych punktów zbiórki, do których będzie można oddawać butelki oraz puszki i otrzymywać za nie pobraną przy zakupie kaucję. Dzisiaj przynajmniej sześć sieci handlowych testuje zwrotomaty na dużą skalę, po to, żeby zautomatyzować proces od początku wdrożenia systemu. Docelowo widok takich maszyn będzie powszechny.

Według Rakowskiego Polska, po Niemczech, będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie. Nasz system zakłada przyjmowanie butelek oraz puszek. Kartonowych opakowań nie uwzględniono, ale w Auchanie chcą pokazać, że pod względem technicznym byłoby to możliwe.

W dwóch sklepach sieci znajdujących się w Łodzi ustawiono automaty, które jako pierwsze w Polsce przyjmują również kartony po żywności płynnej

- Kartony, mimo że od lat są powszechnie wykorzystywane jako opakowania do mleka czy soków, to aktualnie jedyny typ opakowań do napojów nieuwzględniony w nowych przepisach kaucyjnych. Wspólnym projektem chcemy pokazać, że ich zbiórka i recykling są możliwe pod względem technicznym i w dużej skali. Potwierdzamy w ten sposób, że zrobimy wszystko, aby kartony do płynnej żywności trafiły do recyklingu w jak największej ilości, do czego niezbędny jest efektywny system zbiórki, taki jak system kaucyjny – zauważyła Monika Sommer, manager ds. zrównoważonego rozwoju w Tetra Pak.

Pomysłodawcy chcą pokazać nie tylko to, że automaty mogą przyjmować kartonowe opakowania. „Chcemy obalić mit” – mówi Ewa Małecka, dyrektorka ds. CSR w Auchan Polska, która zauważa, że wielu karton po mleku czy soku wyrzuca do odpadów zmieszanych. Tymczasem powinny lądować w żółtym pojemniku.

Na Spider's Web piszemy więcej o ekologii i ochronie środowiska:

System kaucyjny ciągle budzi wiele emocji

Niby sklepy są gotowe i testują maszyny. Branża ma jednak sporo wątpliwości. Wśród problemów wymienia się przyjmowanie butelek po mleku i produktach mlecznych. Wprawdzie obiór tego typu opakowań został, póki co, odroczony, ale niektórzy domagają się całkowitej rezygnacji. Jak argumentują, sklepy nie są gotowe i za rok też nie będą, bo opakowania zawierają resztki produktów, w których znajdują się żywe kultury bakterii.

Skutki takiego rozwiązania będą wiązać się z wieloma problemami: dla przedsiębiorców m.in. z kolidowaniem z obowiązkami związanymi z wymogami sanitarnymi i bezpieczeństwa i higieny pracy, a dla klientów robiących zakupy w sklepach z nieprzyjemnym zapachem i zagrożeniem ze strony niekontrolowanego rozwoju niebezpiecznych bakterii

– mówił Maciej Ptaszyński, prezes Polskiej Izby Handlu.

Inną problematyczną kwestią mają być same automaty, których gdzieniegdzie będzie zwyczajnie brakować. Małe sklepy w mniejszych miejscowościach czy wsiach nie muszą odbierać opakowań – obowiązek będą mieć wyłącznie sklepy o powierzchni powyżej 200 m kw. – więc istnieje ryzyko, że punktów, w których otrzymać będzie można kaucję, poza dużymi ośrodkami będzie zbyt mało. „Nikt nie będzie jechał 30 km, żeby oddać puste butelki” – obawia się Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej. I przypomina, że w 1/4 gmin w Polsce nie ma tak dużych placówek handlowych,

REKLAMA

Z jednej strony w miastach możemy mieć automaty, które będą przyjmowały więcej opakowań niż wymaga tego system kaucyjny, a z drugiej w wielu gminach miejsc do odzyskania kaucji będzie brakowało. To rzecz jasna czarny scenariusz, ale póki co na kilka miesięcy przed startem systemu kaucyjnego niewiadomych nie brakuje.

zdjęcie główne: Tetra Pak

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA