REKLAMA

Strony w domenach .pl będą znikały z sieci niemal błyskawicznie. Blokowanie czas start

To się nazywa świetna wiadomość. Fałszywe złośliwe strony w domenach .pl będą znikały z sieci niemal błyskawicznie. NASK jeszcze lepiej chroni Polaków przed oszustami.

24.04.2024 15.37
Sklep internetowy potwierdza ujawnienie danych polskich klientów. Wiemy, co się stało
REKLAMA

NASK ogłosił ogromne zmiany. Dzięki nowemu specjalnemu narzędziu zespołów działających w NASK czas blokowania stron został mocno skrócony. W procesie chronienia Polaków przed fałszywymi stronami działają również przedsiębiorcy telekomunikacyjni. Strony phishingowe nie będą już tak straszne – jest duża szansa, że nowe rozwiązania ochronią setki, jak nie tysiące, Polaków przed utratą danych, kont czy nawet pieniędzy.

REKLAMA

Fałszywe strony będą znikały z internetu błyskawiczne. To zasługa NASK

Zespół CERT Polska prowadzi listę ostrzeżeń, na którą trafiają adresy stron internetowych stworzonych przez oszustów. Lista jest aktualizowana 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, dzięki czemu witryny phishingowe (takie, w których cyberprzestępcy podszywają się pod popularne firmy i nie tylko) mogą być skutecznie blokowane.

W ciągu kilku minut na listę trafiają 2-3 adresy stron, które wyłudzają od Polaków pieniądze – w ciągu roku jest to średnio ok. 120 tys. Jeśli strony mają domenę .pl, NASK może zablokować taką witrynę w rejestrze. Dotychczas na pełne zablokowanie takiej strony potrzeba było aż 132 godzin (ok. 5,5 dnia), natomiast Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa wprowadziła nowe narzędzie, które pozwoliło skrócić ten czas do zaledwie 36 godzin!

Różnica jest praktycznie 4-krotna, ponieważ w ciągu ostatniego miesiąca z 5,5 dnia czas blokady został zredukowany do 1,5 dnia. NASK tłumaczy, że to owoc unikatowego modelu współpracy CERT Polska i Rejestru DNS, który otrzymał nowe zadania ze względu nowych regulacji.

Wprowadziliśmy nowe narzędzie usprawniające proces blokowania domen uznanych za złośliwe. Unikatowy model współpracy działających w NASK zespołów CERT Polska i Rejestru DNS, który w związku z nowymi regulacjami, takimi jak DSA i NIS 2, ma także nowe zadania w obszarze cyberbezpieczeństwa, pozwala na szybkie reagowanie i zasadniczą zmianę z perspektywy bezpieczeństwa w świecie cyfrowym

– mówi dr hab. Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz, dyrektorka Pionu Rejestru Domen Internetowych w NASK.

Nowe regulacje również sprawiają, że podmioty świadczące usługi w internecie: dostawcy internetu, dostawcy hostingu, operatorzy platform internetowych i dostawców treści fizycznych stają się odpowiedzialni za zwalczanie treści nielegalnych lub szkodliwych.

W nowym ekosystemie regulacji świadczenia usług w obszarze e-commerce pojawił się problem ustalenia działań operacyjnych i odpowiednich procedur, w ramach których istotną rolę, poza CERT Polska, pełni także Rejestr Domen Internetowych prowadzony w NASK.

- tłumaczy Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz.

CERT Polska tylko w pierwszym kwartale 2024 wprowadził na listę ostrzeżeń 33377 adresów, co daje 293 każdego dnia. Wszystkie fałszywe strony, które działały w domenie.pl zostały przekazane do rejestru i na końcu zostały zablokowane.

REKLAMA

Więcej na temat bezpieczeństwie w sieci przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA