Strony w domenach .pl będą znikały z sieci niemal błyskawicznie. Blokowanie czas start
To się nazywa świetna wiadomość. Fałszywe złośliwe strony w domenach .pl będą znikały z sieci niemal błyskawicznie. NASK jeszcze lepiej chroni Polaków przed oszustami.
NASK ogłosił ogromne zmiany. Dzięki nowemu specjalnemu narzędziu zespołów działających w NASK czas blokowania stron został mocno skrócony. W procesie chronienia Polaków przed fałszywymi stronami działają również przedsiębiorcy telekomunikacyjni. Strony phishingowe nie będą już tak straszne – jest duża szansa, że nowe rozwiązania ochronią setki, jak nie tysiące, Polaków przed utratą danych, kont czy nawet pieniędzy.
Fałszywe strony będą znikały z internetu błyskawiczne. To zasługa NASK
Zespół CERT Polska prowadzi listę ostrzeżeń, na którą trafiają adresy stron internetowych stworzonych przez oszustów. Lista jest aktualizowana 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, dzięki czemu witryny phishingowe (takie, w których cyberprzestępcy podszywają się pod popularne firmy i nie tylko) mogą być skutecznie blokowane.
W ciągu kilku minut na listę trafiają 2-3 adresy stron, które wyłudzają od Polaków pieniądze – w ciągu roku jest to średnio ok. 120 tys. Jeśli strony mają domenę .pl, NASK może zablokować taką witrynę w rejestrze. Dotychczas na pełne zablokowanie takiej strony potrzeba było aż 132 godzin (ok. 5,5 dnia), natomiast Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa wprowadziła nowe narzędzie, które pozwoliło skrócić ten czas do zaledwie 36 godzin!
Różnica jest praktycznie 4-krotna, ponieważ w ciągu ostatniego miesiąca z 5,5 dnia czas blokady został zredukowany do 1,5 dnia. NASK tłumaczy, że to owoc unikatowego modelu współpracy CERT Polska i Rejestru DNS, który otrzymał nowe zadania ze względu nowych regulacji.
Wprowadziliśmy nowe narzędzie usprawniające proces blokowania domen uznanych za złośliwe. Unikatowy model współpracy działających w NASK zespołów CERT Polska i Rejestru DNS, który w związku z nowymi regulacjami, takimi jak DSA i NIS 2, ma także nowe zadania w obszarze cyberbezpieczeństwa, pozwala na szybkie reagowanie i zasadniczą zmianę z perspektywy bezpieczeństwa w świecie cyfrowym
– mówi dr hab. Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz, dyrektorka Pionu Rejestru Domen Internetowych w NASK.
Nowe regulacje również sprawiają, że podmioty świadczące usługi w internecie: dostawcy internetu, dostawcy hostingu, operatorzy platform internetowych i dostawców treści fizycznych stają się odpowiedzialni za zwalczanie treści nielegalnych lub szkodliwych.
W nowym ekosystemie regulacji świadczenia usług w obszarze e-commerce pojawił się problem ustalenia działań operacyjnych i odpowiednich procedur, w ramach których istotną rolę, poza CERT Polska, pełni także Rejestr Domen Internetowych prowadzony w NASK.
- tłumaczy Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz.
CERT Polska tylko w pierwszym kwartale 2024 wprowadził na listę ostrzeżeń 33377 adresów, co daje 293 każdego dnia. Wszystkie fałszywe strony, które działały w domenie.pl zostały przekazane do rejestru i na końcu zostały zablokowane.
Więcej na temat bezpieczeństwie w sieci przeczytasz na Spider's Web: