REKLAMA

Polacy będą lepiej chronieni. Wchodzą nowe zabezpieczenia przed fałszywymi SMS-ami

Wreszcie nastał ten dzień. Dzięki nowym przepisom będzie łatwiej walczyć z SMS-ami wysyłanymi przez oszustów. Numer 8080 nauczy się nowych sztuczek.

15.04.2024 19.08
sms
REKLAMA

Od 16 kwietnia ataki typu phishing realizowane poprzez SMS-y będą znacznie bardziej ograniczone. Nowe zabezpieczenia nie sprawią, że SMS-owe oszustwa zupełnie znikną, ale przynajmniej otrzymamy większą motywację, aby zgłaszać przypadki prób oszustw.

REKLAMA

Polacy będą lepiej chronieni. Będziesz mógł walczyć z fałszywymi SMS-ami

Założenia nowych zabezpieczeń wydają się bardzo proste. Każdy zgłoszony fałszywy SMS na numer 8080 (przekierowany do CERT Polska) będzie błyskawiczny blokowany poprzez specjalny wzorzec SMS. Wzorce będą tworzone przez zespół CERT i wysyłane do operatorów sieci komórkowych, którzy będą mieli obowiązek nakładania blokady. Jeśli nie będą się do tego stosować, będzie ich czekać kara finansowa (operatorzy już od 25 marca mają nakaz blokowania fałszywych SMS-ów).

Dzięki nakładanym blokadom na wiadomości z określonej kampanii, SMS-y zostaną zablokowane już przy próbie wysłania i finalnie nie będą dostarczone do użytkowników. Oczywiście, jeśli wzorzec wcześniej trafi do systemu – wtedy cały proces będzie realizowany automatycznie, bez ingerencji człowieka.

Wzorce tworzymy na podstawie tego, co trafia do nas w zgłoszeniach, m.in. tych na numer 8080. Każda szkodliwa kampania to nowy wzorzec

– wyjaśnia Szymon Sidoruk z Cert Polska

Oprócz wzorców ustawa wprowadza także dodatkowe inne narzędzia opracowane przez rządową instytucję, które mają mocno pomóc operatorom sieci komórkowych – m.in. wykaz nadpisów, czyli zestaw informacji dotyczących nadawcy wyświetlany po otrzymaniu wiadomości SMS. Te nadpisy będą obowiązywać przede wszystkim podmioty publiczne.

CERT Polska również będzie tworzyć wykaz numerów, które pozwalają wyłącznie na odbieranie połączeń. Rozwiązanie powstało, aby nie było możliwości na podszycie się pod infolinię banku, co również stanowi duży problem w oszustwach phishingowych.

Zarówno SMS-y, jak i połączenia realizowane przez oszustów, są prostymi metodami. Cyberprzestępcy najczęściej korzystają z danych z dużych wycieków i tym sposobem wysyłają zwodnicze wiadomości podszywające się pod firmy kurierskie, banki i wiele innych. Numer 8080 działa od stosunkowo niedawna, a zrobił naprawdę wiele w walce z oszustami internetowymi. Teraz będzie jeszcze bardziej skuteczny.

REKLAMA

Więcej o cyberbezpieczeństwie piszemy na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA