REKLAMA

Polska jednym z głównych celów hakerów. Ataki ze wschodu są codziennie

Według rządu Polska jest jednym z trzech najczęściej atakowanych państw na świecie. Liczba incydentów z roku na rok rośnie i wiele wskazuje na to, że 2024 znowu będzie rekordowy.

15.04.2024 14.44
hakerzy
REKLAMA

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej z okazji otwarcia w Poznaniu kongresu INSECON minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski potwierdził, że liczba ataków na Polskę rośnie.

REKLAMA

W 2022 r. w Polsce mieliśmy 30 tys. incydentów dotyczących cyberbezpieczeństwa. W 2023 r. mieliśmy tych incydentów 80 tys. To jest wzrost o (ponad) 100 proc., a pierwszy kwartał w 2024 roku wskazuje, że po raz kolejny przebijemy tą straszną, ale i prawdziwą liczbę dotyczącą ataków, które musimy odpierać.

- ocenił minister.

Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk ujawnił z kolei, że w 2023 r. odnotowano przeszło 5 tys. cyberataków na sieci polskiego wojska.

"To ataki, które są bezpośrednio związane z działalnością Federacji Rosyjskiej, ale też Białorusi" - powiedział wiceminister MON

Według Tomczyka Polska jednym z trzech najczęściej cybernetycznie atakowanych na świecie państw. Na szczęście jesteśmy również wśród 5 najlepszych krajów „jeśli chodzi o bezpieczeństwo cybernetyczne” – dodał Krzysztof Gawkowski. I potwierdził, że nie zamierzamy spocząć na laurach. Środki na cyberbezpieczeństwo zostaną zwiększone o 100 proc.

- Możemy uczciwie i dumnie powiedzieć, że cyberbezpieczeństwo w Polsce, które jest zapewniane przez Dowództwo Komponentów Obrony Wojsk Cyberprzestrzeni daje nam poczucie, że możemy być dumni przed amerykańskimi partnerami, przed europejskimi sojusznikami - przekazał Gawkowski.

W lutym 2024 r. „Rzeczpospolita” cytowała gen. Karola Molendę, dowódcę Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, który zdradził, że Polska jest najbardziej atakowanym krajem świata przy pomocy kampanii DDoS. Dziennik pisał również, że nie ma dnia, by nie przeprowadzano na Polskę mniej lub bardziej złożonego ataku hakerskiego.

Naszą sieć na celownik wzięły głównie grupy powiązane z Rosją

W sierpniu 2023 r. tamtejsi hakerzy chwiali się m.in. atakami DDoS wymierzonymi w banki oraz Giełdę Papierów Wartościowych. Tyle że przedstawiciele firm i GPW zaprzeczali problemom. Jesienią zaś doszło do ataków na instytucje zajmujące się transportem lotniczym czy kolejowym.

Ministerstwo cyfryzacji: jesteśmy silni. Potwierdzają to eksperci

- Wśród członków NATO, Polska zdecydowanie należy do innowatorów, gotowych do zaangażowania się i wdrożenia zaawansowanych metod cyberbezpieczeństwa – uspokajał niedawno w rozmowie z PAP Christopher Porter, szef Współpracy Międzynarodowej w Obszarze Bezpieczeństwa w Google Cloud.

Ministerstwo cyfryzacji zdaje sobie sprawy z zagrożeń. To nie tylko ataki hakerskie czy DDoS, ale również – a wielu przypadkach nawet przede wszystkim – działalność dezinformacyjna. W kwietniu ogłoszono nową strategię obrony polskiej przestrzeni informacyjnej.

Zmiany mają sprawić, że polska przestrzeń informacyjna przed kolejnymi wyborami – zwłaszcza prezydenckimi – okaże się odporniejsza na wpływy fałszywych narracji inspirowanych przed obce państwa

– informował resort.
REKLAMA

Więcej o zagrożeniach związanych z fake newsami przeczytasz na Spider`s Web:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA