REKLAMA

iPhone'y 16 z lepszymi bateriami. Trzy modele zyskają, ale jeden straci

Nowe informacje wskazują na to, że nadchodzące iPhone'y 16 otrzymają spore zmiany w kwestii pojemności baterii.

09.04.2024 15.34
iPhone'y 16 z lepszymi bateriami. Trzy modele zyskają, ale jeden straci
REKLAMA

Doniesienia dotyczące pojemności baterii nadchodzących sztandarowych telefonów giganta technologicznego z Cupertino pochodzą z chińskiego źródła z serwisu Weibo. Co ciekawe już wcześniej w tym roku pojawiły się informacje jakoby iPhone'y 16 miały otrzymać niemałe zmiany w akumulatorach. Dane się pokrywają, ale dowiadujemy się też czegoś nowego.

REKLAMA

Trzy iPhone'y 16 z większymi bateriami. Jeden wariant mocno straci

Do premiery iPhone'ów 16 pozostaje jeszcze dużo czasu – bo około 5 miesięcy, natomiast na temat urządzeń wiemy już sporo. Apple co prawda w specyfikacjach raczej nie chwali się pojemnościami baterii, jak to robią producenci smartfonów z Androidem, ale i tak wartości nie są tajemnicą.

Po premierze iPhone'ów 15 okazało się, że jeden bardziej podstawowy model wszedł na prowadzenie w kwestii akumulatora – iPhone 15 Plus w wielu rankingach i porównaniach pod względem czasu pracy deklasuje inne i poprzednie modele. Telefon działa nawet dłużej niż iPhone 15 Pro Max, który jest dużo droższy oraz w teorii ma bardziej energooszczędny procesor – bo wykonany w 3-nm procesie technologicznym, a nie jak A16 z podstawowych modeli w 4-nm litografii.

Apple najwyraźniej wziął sobie to do serca i stwierdził, że bazowy model nie może być lepszy od Pro Maxa… i w iPhone 16 Plus będzie znacznie mniejsza bateria. Tak wygląda zestawienie wszystkich obecnych modeli, a w nawiasach podaliśmy, ile zyskają (lub stracą) wobec nich iPhone'y 16:

  • iPhone 15 – 3349 mAh, iPhone 16 – 3561 mAh (+6 proc.)
  • iPhone 15 Plus – 4383 mAh, iPhone 16 Plus – 4006 mAh (-9 proc.)
  • iPhone 15 Pro – 3274 mAh, iPhone 16 Pro – 3355 mAh (+2,5 proc.)
  • iPhone 15 Pro Max – 4422 mAh, iPhone 16 Pro Max – 4676 mAh (+5 proc.)

Na papierze 15 Pro Max miał lepszą baterię niż 15 Plus, ale wyniki w praktyce mówią same za siebie. W przyszłym roku jednak się to zmieni i iPhone 16 Plus straci praktycznie 10 proc. pojemności i różnica będzie na poziomie nie kilkudziesięciu mAh, a kilkuset. Tym sposobem Apple sprawi, że 16 Pro Max faktycznie będzie najlepszy pod tym względem. Najwyraźniej to sposób giganta z Cupertino na nakłonienie użytkowników do dopłaty za najdroższy możliwy model.

Reszta iPhone'ów 16 natomiast zyska mniej lub bardziej. Podstawowy iPhone 16 zostanie wyposażony w ok. 6 proc. większy akumulator, a iPhone 16 Pro otrzyma baterię o minimalnie większej pojemności. Dla zwykłego, najtańszego modelu na pewno będzie to pozytywna zmiana, natomiast nie powinniśmy oczekiwać większych różnic w pracy czasie – no, chyba że producent z Cupertino nas zaskoczy i nowe 3-nm czipy A18 okażą się bardziej energooszczędne.

Wraz z serią iPhone 14 Apple dodał do oferty powiększony podstawowy model z dopiskiem Plus, który również miał na pokładzie akumulator 4325 mAh. Oznacza to, że najwyraźniej Apple chce, aby różnice między "Plusami" a "Pro Maxami" były bardziej znaczące.

IDŹ DO SKLEPU
REKLAMA

Więcej o iPhone'ach 16 przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA