REKLAMA

Naukowcy odkryli pierwszy las na ziemi. Nie przypominał niczego, co znamy

Te drzewa rosły, gdy na Ziemi nie było jeszcze dinozaurów. W malowniczych klifach południowo-zachodniej Anglii, gdzie morze spotyka się z niebem, naukowcy dokonali odkrycia, które przesuwa granice naszej wiedzy o historii Ziemi. Wysokie na kilka metrów, z wątłymi pniem i bezlistnymi gałęziami, skamieniałości drzew Calamophyton to świadectwo życia sprzed 390 mln lat.

12.03.2024 16.14
Naukowcy odkryli pierwszy las na ziemi. Nie przypominał niczego, co znamy
REKLAMA

W wysokich klifach z piaskowca wzdłuż wybrzeży Devon i Somerset w Wielkiej Brytanii odnaleziono najstarsze na świecie skamieniałe drzewa, datowane na 390 mln lat. Skamieniałe drzewa są najstarszymi, jakie kiedykolwiek odnaleziono, są o około 4 mln lat starsze od poprzedniego rekordzisty znalezionego w stanie Nowy Jork.

REKLAMA

Drzewa bez liści

Skamieniałe drzewa, znane jako Calamophyton, oglądane z daleka przypominałyby palmy, ale były prototypem gatunków drzew, które znamy dzisiaj. Zamiast litego drewna, ich pnie były cienkie i puste w środku, a ich wysokość wynosiła od 2 do 4 m. Brakowało im też liści, a ich gałęzie były pokryte setkami struktur przypominających gałązki.

Więcej o tym co odkrywają naukowcy przeczytasz na Spider`s Web:

Las pochodzi z okresu dewonu, czyli od 419 do 358 mln lat temu, kiedy na Ziemi dominowały płytkie morza, a życie na lądzie dopiero raczkowało. Skamieliny zostały odkryte w wysokich klifach z piaskowca w pobliżu Minehead w Somerset, na wybrzeżu południowo-zachodniej Anglii. Tereny dzisiejszej Wielkiej Brytanii stanowiły w czasie dewonu część kontynentu zwanego Laurentia, który znajdował się tuż pod równikiem, gdzie ​​klimat był ciepły i wilgotny.

Pierwszy las

Naukowcy podkreślają, że wprawdzie starsze drzewa występowały w innych częściach świata, a rośliny po raz pierwszy skolonizowały lądy 500 mln lat temu, ale nowe odkrycie jest najwcześniejszym przykładem lasu, w którym drzewa rosną blisko siebie i masowo. To tak jak byśmy zobaczyli pierwszy las na Ziemi.

Klify, na których odkryto las. Fot. Neil Davies

To był dość dziwny las, inny niż wszystkie lasy, które można dzisiaj zobaczyć. Nie było żadnych zarośli, trawa jeszcze się nie pojawiła, ale z gęsto splecionych drzew spadło mnóstwo gałązek, co miało ogromny wpływ na krajobraz

- powiedział profesor Neil Davies z Wydziału Nauk o Ziemi w Cambridge, pierwszy autor badania.
REKLAMA

W miarę jak drzewa rosły, zrzucały gałęzie, tworząc mnóstwo ściółki roślinnej, wśród której na dnie lasu żyły bezkręgowce. Wśród skamieniałych drzew badacze znaleźli ślady małych stworzeń. Wyniki badań opublikowane zostały w Journal of the Geological Society.

Główna ilustracja: Calamophytony - drzewa w najwcześniejszym lesie na Ziemi. Rysunek: Peter Giesen/Chris Berry/ na licencji Creative Commons Attribution 4.0

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA