REKLAMA

Paragraf na klawiaturze - jak zrobić? Tajemna wiedza wyciekła do internetu

Oczywiście to żart - uzyskanie znaku paragrafu na klawiaturze nie jest żadną wiedzą tajemną. Zazwyczaj jednak jest używana tak rzadko, że mało kto o niej pamięta.

30.03.2024 14.30
Paragraf - jak zrobić?
REKLAMA

Czasami zachodzi potrzeba użycia znaku specjalnego, który nie jest oznaczony na klawiaturze. Dobrym przykładem takiego znaku jest paragraf, czyli §, ale równie dobrze można szukać innych egzotycznych, czyli raczej nie używanych na co dzień symboli.

REKLAMA

Jeśli nie jesteś prawnikiem, to zapewne nie czujesz jakiejś wyjątkowej potrzeby na używanie symbolu paragrafu, tym niemniej taka sytuacja może się niespodziewanie pojawić.

Jak wstawić paragraf, gdzie szukać pomocy, jak żyć? Zobacz nasz poradnik, a rozwiejemy twoje wątpliwości - zarówno w przypadku procesorów tekstu, obsługi klawiatury (również wirtualnej) czy telefonów.

Jak wstawić znak paragrafu (§)?

Są na to różne sposoby - zarówno wyjątkowo proste, jak i bardziej zaawansowane. Inaczej wstawimy znak paragrafu na komputerze, a inaczej na smartfonie. Jak to zrobić?

Jak najszybciej wstawić znak paragrafu?

Powiedzmy sobie szczerze - jeśli okazjonalnie wykorzystujesz znak paragrafu, to nawet jeśli poznasz skrót klawiszowy na jego uzyskanie, to... równie szybko go zapomnisz. Nie kombinuj - wpisz w Google "paragraf", wejdź choćby na stronę Wikipedii, skopiuj potrzebny ci znak i wklej w żądane miejsce.

 class="wp-image-4507839"
Ctrl+C i Ctrl+V - najszybszy sposób na paragraf

Metoda ta dotyczy oczywiście każdego innego znaku (choćby samogłosek z umlautem), a nie tylko paragrafu.

Jak wstawić znak paragrafu z klawiatury?

Często używasz znaku paragrafu, albo chcesz zaimponować kumplom znajomością "tajnego" skrótu?

  • włącz klawiaturę numeryczną za pomocą klawisza NumLock
  • przytrzymaj lewy Alt i wpisz na klawiaturze numerycznej 21 (jeśli to nie działa, spróbuj 0167)
  • puść lewy Alt

Chwileczkę - a co w przypadku gdy twoja klawiatura nie ma bloku numerycznego? W takim wypadku można wykorzystać klawiaturę ekranową (wirtualną).

 class="wp-image-4507947"

Standardowo klawiatura ekranowa Windows włącza się jednak bez bloku numerycznego. Należy kliknąć przycisk Opcje, a następnie zaznaczyć pole Włącz klawiaturę numeryczną.

 class="wp-image-4507950"

Nasza wirtualna klawiatura otrzyma blok numeryczny i teraz możemy skorzystać ze sposobu, który działa również na klawiaturze fizycznej.

Jak wstawić znak paragrafu w edytorze tekstu?

Redagujesz dokument w procesorze tekstu (np. Libre Office Writer czy Microsoft 365 Word) i musisz wstawić znak paragrafu lub inny znak specjalny?

 class="wp-image-4507821"

Otwórz menu Wstaw i wybierz opcję Znak specjalny. Na poniższym zrzucie ekranowym zaznaczyliśmy znak paragrafu, tak byś nie musiał go szukać.

 class="wp-image-4507824"

Zobacz inne poradniki na łamach Spider's Web:

Jak wstawić znak paragrafu na telefonie?

REKLAMA

Jako, że znak paragrafu może kryć się w różnych miejscach w zależności od modelu telefonu, to zawsze możesz skorzystać z najszybszej metody kopiowania znaku specjalnego ze strony internetowej. W niektórych smartfonach znajdziesz ten znak po przejściu do sekcji cyfr (?123), a w innych po prostu przytrzymując klawisz S. W przypadku urządzeń Apple wystarczy przytrzymać przycisk & lub @.

Kup laptopa:
MediaExpert
ASUS VivoBook
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA