REKLAMA

Dzwoni twoje dziecko i mówi, że zostało porwane. Tak wygląda najnowsze oszustwo

Oszustwa na prokuratora, pracownika banku czy na policjanta już nie są faworytem oszustów. Za sprawą deepfejków na popularności zbiera kolejny typ oszustwa. Skala wykorzystania scenariusza jest na tyle duża, że zainteresowało się nim nawet FBI.

28.03.2024 14.42
Dzwoni twoje dziecko i mówi, że zostało porwane. Tak wygląda najnowsze oszustwo
REKLAMA

Porwania dzieci dla okupu zdarzają się stosunkowo rzadko i w większości poznajemy je ze względu na ich medialne nagłośnienie lub z materiałów edukacyjnych straży miejskiej. Jednak w najbliższym czasie możemy spodziewać się wzrostu relacji o "porwaniach". A to za sprawą deepfejków, za pomocą których oszuści próbują wyłudzić pieniądze od kochających rodziców.

REKLAMA

Nie daj się nabrać. Poprzez "porwanie" oszuści próbują wyłudzić pieniądze

Amerykańska stacja WCPO opublikowała wczoraj treść scenariusza oszustwa, który zastosowano na jednym z przedsiębiorców z Cincinnati.

Kevin David jest właścicielem sklepu ze sprzętem AGD, który w ostatnim czasie otrzymał mrożący w krew żyłach telefon.

Z nieznanego numeru zadzwoniła do niego jego nastoletnia córka Brooke, która rozpoczęła połączenie bardzo powoli mówiąc "Tato, z tej strony Brooke", by po chwili zacząć histerycznie płakać. Mężczyzna nie mógł zrozumieć, co mówi jego córka, po czym telefon przechwycił mężczyzna mówiąc, że "mają Brooke" i że znajduje się ona z tyłu samochodu porywacza.

Mężczyzna po drugiej stronie zażądał od Davida okupu w wysokości 5 tys. dolarów. Zadeklarował, że w razie nieotrzymania pieniędzy, skrzywdzi on dziewczynę.

Całej sytuacji przyglądał się współpracownik Davida, który po chwili zadzwonił do Brooke, a która okazała się być cała i zdrowa na zajęciach w szkole.

Mieli jej głos, mieli jej imię, mieli moje imię

- Realcjonuje David

Według informacji przekazanych stacji przez lokalną policję, tego typu oszustwa zgłaszane są "niemal codziennie". Skala problemu jest na tyle duża, że FBI opublikowało ostrzeżenia zawierające wzorce "oszustwa na porwanie".

Na celowniku oszustów są przede wszystkim osoby majętne, skłonne zapłacić okup za zdrowie i życie bliskiej im osoby. Przestępcy próbki głosu niezbędne do oszustwa pozyskują z mediów społecznościowych, a w większości przypadków oszuści proszą o przekazanie środków poprzez karty podarunkowe lub kierują ofiary do bankomatów kryptowalut.

FBI rekomenduje, by przygotować się na takie sytuacje i stworzyć z bliską osobą hasło, które poda w rozmowie telefonicznej podczas nagłego wypadku lub niebezpiecznej sytuacji.

REKLAMA

Więcej na temat popularnych scenariuszy oszustw:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA