REKLAMA

Niespodziewane zmiany na Słońcu. Musimy przygotować się na problemy

Ekspert zajmujący się energią słoneczną ostrzegł, że Słońce niespodziewanie mogło wejść w najbardziej niebezpieczną fazę cyklu słonecznego. Stało się to znacznie szybciej niż przewidywały wcześniejsze wyliczenia. Co gorsza, będzie ona będzie potężniejsza niż pierwotnie przewidywano.

07.03.2024 12.36
Gigantyczna plama słoneczna AR 3038 patrzy teraz na ciebie
REKLAMA

Słońce mogło już wejść w najbardziej aktywną i niebezpieczną fazę swojego mniej więcej 11-letniego cyklu słonecznego, znanego jako maksimum słoneczne - ostrzegł fizyk Scott McIntosh.

REKLAMA

Słońce przyspieszyło swój cykl

McIntosh, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań Atmosferycznych w Kolorado, podkreśla, że obecne obserwacje sugerują, iż Słońce może nas zaskoczyć wcześniej niż się tego spodziewaliśmy. Wspólnie z zespołem naukowców śledzi on rozwój wydarzeń na Słońcu, analizując dane z teleskopów i satelitów. Obecnie Słońce znajduje się w 25. cyklu słonecznym.

Więcej o zmianach na Słońcu przeczytasz na Spider`s Web:

Naukowcy spodziewali się tego zjawiska w 2025 r. Tymczasem wszystko wskazuje, że maksimum już się zaczęło. W zeszłym miesiącu na Słońcu zaobserwowano rozbłyski słoneczne klasy X. Jest to najpotężniejszy rodzaj eksplozji na Słońcu. Jeden z nich był najpotężniejszy rozbłyskiem od ponad sześciu lat.

Maksimum słoneczne to widowisko, które przyciąga uwagę pasjonatów astronomii na całym świecie, ale jest również bardzo niebezpieczne dla naszej cywilizacji. Maksimum słoneczne ma wpływ na naszą technologię, komunikację i satelity. Wybuchy słoneczne mogą zakłócać sygnały GPS, a także powodować awarie w sieciach energetycznych i telekomunikacyjnych. To zjawisko, które nie tylko fascynuje naukowców, ale także ma realny wpływ na nasze codzienne życie.

Scott McIntosh podkreśla, że nie możemy pozostawać bierni w obliczu tych zmian. Współpraca międzynarodowych zespołów badawczych jest kluczowa dla zrozumienia i monitorowania aktywności Słońca. Dzięki temu będziemy mogli lepiej przygotować się na ewentualne zakłócenia i skutki maksimum słonecznego.

Maksimum słoneczne

Maksimum słoneczne to środkowy okres cyklu słonecznego, w którym na Słońcu występuje największa liczba plam słonecznych. Im większa liczba plam słonecznych, tym większa jest częstotliwość lub intensywność burz słonecznych, które obejmują rozbłyski słoneczne i koronalne wyrzuty masy (CME).

W przeciwieństwie do zjawisk pogodowych na Ziemi, takich jak huragany czy burze, przewidywanie burz słonecznych jest trudniejsze. Obecna wiedza i technologia pozwalają naukowcom na sporządzanie ogólnych prognoz pogody kosmicznej, wykorzystując jako podstawę maksimum i minimum słoneczne cyklu słonecznego. 

REKLAMA

Ponadto ciągłe monitorowanie aktywności Słońca jest również istotne przy sporządzaniu znaczących prognoz pogody kosmicznej. W ostatnich latach naukowcy odnotowali liczne burze geomagnetyczne i przerwy w działaniu m.in. radia, które nawiedziły Ziemię w następstwie burz słonecznych.

Ten skok aktywności Słońca jest spowodowany stopniowym, coraz większym splątaniem linii pola magnetycznego naszej gwiazdy. W pewnym momencie maksimum słonecznego linie pola magnetycznego pękają, powodując całkowite odwrócenie biegunów magnetycznych gwiazdy, czyli zamianę miejsc magnetycznych biegunów południowych i północnych. Następnie słońce zaczyna się uspokajać i ostatecznie osiąga minimum słoneczne, kiedy plamy słoneczne i burze słoneczne znikają prawie całkowicie przed rozpoczęciem następnego cyklu. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA