REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Plamy grozy na Słońcu. Czy mamy się czego bać?

Gigantyczny obszar plam słonecznych składający się z co najmniej sześciu różnych grup plam słonecznych pojawił się po prawej stronie Słońca. Grupa ta jest 15 razy większa niż Ziemia.

25.11.2023
19:02
Gigantyczna plama słoneczna AR 3038 patrzy teraz na ciebie
REKLAMA

Słońce to nie tylko jasna kula, która ogrzewa naszą planetę i umożliwia życie. To także ogromny reaktor jądrowy, który wytwarza niesamowite ilości energii i promieniowania. Na powierzchni Słońca zachodzą różne zjawiska, które mają wpływ na cały układ słoneczny, a nawet na nasze codzienne życie. Jednym z nich są plamy słoneczne.

REKLAMA

Jeden z największych i najgęściej usłanych plamami obszarów obserwowany od ponad dziesięciu lat zaczął wywoływać falę burz słonecznych, które w potężny sposób wstrząsają powierzchnią naszej gwiazdy. Pojawienie się plam słonecznych może sprawić, że będzie to kilka interesujących tygodni dla Ziemi, która wkrótce znajdzie się na ich linii ognia. 

Gromada plam słonecznych, która właśnie pojawiła się w polu widzenia Ziemi obejmuje w sumie kilkanaście plam słonecznych o szerokości około 200 tys. km. To 15 razy więcej niż nasza planeta.

Więcej ciekawych wiadomości na temat Słońca, znajdziesz na Spider`s Web:

Pojawianie się plam słonecznych jest najnowszym sygnałem, że Słońce szybko zbliża się do wybuchowego szczytu w swoim mniej więcej 11-letnim cyklu słonecznym, znanego jako maksimum słoneczne, które według naukowców rozpocznie się w przyszłym roku. Według SpaceWeatherLive.com plamy słoneczne wypuściły już co najmniej 16 rozbłysków klasy C i 3 klasy M – które stanowią odpowiednio trzecią i drugą najsilniejszą klasę rozbłysków.

Według obserwacji NASA, ta grupa plam słonecznych jest bardzo aktywna i może wywołać potężne rozbłyski słoneczne klasy X, które są najmocniejsze w skali. Jeśli tak się stanie, to Ziemia może odczuć skutki burzy geomagnetycznej już w sobotę, 25 listopada 2023 r. i w następnych dniach.

Zbliżające się rozbłyski mogą spowodować koronalne wyrzuty masy (CME), czyli ogromne plamy naładowanych cząstek słonecznych, które mogą uderzyć w Ziemię i wywołać silne burze geomagnetyczne, które mogą spowodować przerwy w odbiorze sygnału radiowego i pojawienie się jaskrawej zorzy polarnej. 

Co to są plamy słoneczne?

Plamy słoneczne to ciemne obszary na powierzchni Słońca, które są chłodniejsze od otaczającej je materii. Temperatura plamy słonecznej wynosi około 6 500 stopni Celsjusza, podczas gdy temperatura normalnej powierzchni Słońca to około 5 500 stopni Celsjusza. Dlaczego plamy słoneczne są chłodniejsze? To dlatego, że są związane z silnymi polami magnetycznymi, które hamują przepływ ciepła z wnętrza Słońca na zewnątrz.

Pola magnetyczne Słońca są bardzo skomplikowane i zmienne. Gaz na Słońcu jest naładowany elektrycznie i porusza się ciągle, co powoduje splątanie, rozciąganie i skręcanie linii pola magnetycznego. To z kolei prowadzi do różnych zjawisk na powierzchni Słońca, nazywanych aktywnością słoneczną. Aktywność słoneczna zmienia się cyklicznie, osiągając maksimum co około 11 lat. Wtedy na Słońcu pojawia się najwięcej plam słonecznych.

Jakie plamy słoneczne wpływają na nasze życie?

Plamy słoneczne nie są tylko ciekawostką astronomiczną. Mają też wpływ na klimat i pogodę kosmiczną. Plamy słoneczne są źródłem potężnych wybuchów energii, zwanych rozbłyskami słonecznymi. Rozbłyski słoneczne to nagłe wyzwolenie energii spowodowane przez przegrupowanie, skrzyżowanie lub splątanie linii pola magnetycznego w pobliżu plam słonecznych. Rozbłyski słoneczne emitują promieniowanie rentgenowskie i pola magnetyczne, które bombardują Ziemię jako burze geomagnetyczne. Jeśli plamy słoneczne są aktywne, więcej rozbłysków słonecznych oznacza większą aktywność burz geomagnetycznych dla Ziemi.

Burze geomagnetyczne mogą mieć różne skutki na Ziemi. Jednym z nich są piękne zorze polarne, czyli świetliste zjawiska na niebie, spowodowane przez oddziaływanie naładowanych cząstek ze słonecznym wiatrem z polem magnetycznym Ziemi. Zorze polarne można podziwiać głównie w okolicach biegunów, ale czasem są widoczne nawet w średnich szerokościach geograficznych. Zorze polarne są nieszkodliwe i zachwycające, ale burze geomagnetyczne mogą mieć też negatywne konsekwencje.

Jakie są zagrożenia związane z burzami słonecznymi?

Burze geomagnetyczne mogą zakłócać działanie satelitów, systemów nawigacyjnych, komunikacji radiowej, sieci energetycznych i elektroniki. Jeśli burza geomagnetyczna jest bardzo silna, może spowodować uszkodzenie lub zniszczenie tych urządzeń, co może mieć poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa, gospodarki i życia społecznego. 

REKLAMA

Możemy spodziewać się więc wkrótce pięknych zorzy polarnych, ale także możliwych zakłóceń w technologii, na której polegamy. Dlatego warto być przygotowanym na taką sytuację i śledzić prognozy pogody kosmicznej. Możemy też podziwiać niesamowite zjawiska na Słońcu, które pokazują nam, jak potężna i zmienna jest nasza gwiazda.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA