REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Plama słoneczna urosła 10 razy w ciągu ostatnich 48 godzin. Jest skierowana w stronę Ziemi

Plama słoneczna o oznaczeniu AR3085 w ciągu zaledwie 48 godzin obszar zamieniła się w parę dwóch plam, z których każda ma rozmiary Ziemi.

25.08.2022
11:32
Plama słoneczna AR3085 urosła 10 razy w 48 godzin
REKLAMA

Aktywność słoneczna rośnie ostatnio z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc i wzrostów póki co nie widać. Coraz częściej jesteśmy wystawieni na działanie niespokojnego Słońca. Teraz także spogląda na nas swoim złowrogim okiem.

REKLAMA

Plama słoneczna AR3085 rośnie bardzo szybko

Mowa tutaj oczywiście o kolejnej plamie słonecznej, która pojawiła się na zwróconej ku Ziemi stronie Gwiazdy Dziennej i rośnie niemal z godziny na godzinę.

Plama słoneczna o oznaczeniu AR3085 jeszcze dwa dni temu miała niewielkie rozmiary. W ciągu zaledwie czterdziestu ośmiu godzin obszar, jaki obejmuje powiększył się dwukrotnie, a plama zamieniła się w parę dwóch plam, z których każda ma rozmiary Ziemi.

Jak na razie ten konkretny obszar aktywny na Słońcu generuje stosunkowo niegroźne rozbłyski słoneczne klasy C. Możliwe jednak, że jeżeli rozmiary plamy AR3085 będą dalej rosły w kolejnych dniach, to i rozbłyski będą silniejsze.

To akurat nie byłoby dobre, bowiem plama skierowana jest bezpośrednio w stronę Ziemi, a więc przy odpowiednio silnym rozbłysku może spowodować zakłócenia pracy satelitów i systemów komunikacji na Ziemi. Przy obecnych rozmiarach plamy nic nam nie grozi.

Rosnąca aktywność słoneczna (Słońce zmierza ku pojawiającemu się regularnie co 11 lat maksimum aktywności słonecznej) sprawia, że przez najbliższe kilka lat możemy spodziewać się takich problemów coraz częściej.

Burze magnetyczne uszkadzają elektronikę

Zaledwie kilka dni temu 19 sierpnia, inżynierowie firmy Intelsat stracili kontakt z satelitą Galaxy 15, którego systemy pokładowe zostały wyłączone wskutek burzy geomagnetycznej spowodowanej wybuchem na powierzchni Słońca.

REKLAMA

Takie sytuacje będą się powtarzać coraz częściej przez najbliższe trzy lata. W momencie szczytu aktywności słonecznej, czyli w połowie 2025 roku na powierzchni tarczy słonecznej możemy spodziewać się jednoczesnej obecności nawet 115 plam słonecznych. Będzie się działo, tego możemy być pewni.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA