REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Stare kamienice z niemal zerowym zużyciem energii? Znaleźli na to sposób

Zabytkowe miasta to nie tylko piękna architektura i bogata historia, ale także duże wyzwanie jeśli chodzi o oszczędność energii. Stare kamienice, które kryją w sobie wiele cennych pamiątek historii, często są źle ocieplone i wymagają dużo energii do ogrzewania. Jak pogodzić potrzebę zachowania dziedzictwa kulturowego z oszczędzaniem energii? Naukowcy z czterech krajów znaleźli na to sposób.

13.02.2024
17:06
Stare kamienice z niemal zerowym zużyciem energii? Znaleźli na to sposób
REKLAMA

Wizja zabytkowych centrów Zamościa, Karlovca i Palmanovy, funkcjonujących niemal bez zużycia energii staje się realna dzięki międzynarodowemu projektowi. Naukowcy z czterech krajów pracują nad nowoczesnymi metodami poprawy efektywności energetycznej historycznych dzielnic w Zamościu, Karlovcu i Palmanovie. Dlaczego tam? Ponieważ są niezwykle cenne (Zamość i Palmanova trafiły na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO), mają bogatą historię i architekturę, a do tego borykają się z tym samym problemem - stare kamienice ciężko jest dogrzać.

REKLAMA

Więcej o oszczędzaniu energii przeczytasz na Spider`s Web:

Prof. Bogusław Szmygin z Katedry Konserwacji Zabytków Politechniki Lubelskiej, podkreśla, że w Europie Środkowej ponad 80 proc. energii zużywanej w budynkach mieszkalnych przeznaczanej jest na ogrzewanie.

Historyczne centra zabytkowych miast stanowią szczególne wyzwanie. Budynki historyczne mają niewspółczesne  parametry i w konsekwencji  często w pomieszczeniach  nie jest osiągalny  komfort cieplny na odpowiednim poziomie. Dlatego też,  w celu ochrony środowiska i zapewnienia odpowiedniego standardu użytkowania, konieczna jest termomodernizacja historycznych budynków mieszkalnych 

- wyjaśnia naukowiec. 

Zamość postawił na ocieplanie ścian

Naukowcy pracują teraz nad stworzeniem cyfrowych map zabytkowych centrów miast. Taka mapa powstała już dla Zamościa. Wykorzystano dwa tysiące zdjęć wykonanych z drona oraz 45 skanów. Obliczenia trwały pięć dni. Naukowcy wybrali też już metodę poprawy efektywności energetycznej. Palmanova i Karlovac zdecydowały się na fotowoltaikę, Zamość postawił na ocieplanie ścian. Poligonem doświadczalnym będzie oficyna Pałacu Zamojskich.

Zastosujemy płyty z różnych materiałów. Następnie dokonamy pomiarów i ocenimy, które dają najlepsze efekty, czyli pozwalają najbardziej zmniejszyć zużycie energii 

– zapowiada dr inż. arch. Kamila Boguszewska z Katedry Konserwacji Zabytków.
Cyfrowa mapa centrum Zamościa.

Rozwiązania, które okażą się skuteczne w Zamościu, Karlovcu i Palmanovie, zostaną zebrane i opisane. Na tej podstawie opracowane zostaną plany działania dla podobnych zabytkowych miast. Cyfrowe plany będą dostępne dla urzędników i zarządców nieruchomości. Wszyscy znajdą tu mnóstwo cennych informacji. Jak choćby tę, ile energii zużywa konkretny budynek.

Przyszłość zabytków to zero emisji

REKLAMA

Zabytkowe miasta to nie tylko przeszłość, ale także przyszłość. Dzięki nowoczesnym technologiom mogą stać się niemal zeroenergetycznymi i przyczynić się do walki z globalnym ociepleniem. To nie tylko korzyść dla środowiska, ale także dla mieszkańców i turystów, którzy będą mogli cieszyć się pięknem i komfortem tych wyjątkowych miejsc.

"Zero energy buildings for zero Energy neighbourhoods" to międzynarodowy projekt realizowany w ramach programu Interreg Europa Centralna. Potrwa do czerwca 2026 r. Jego budżet ponad 2 mln euro. W projekcie biorą udział badacze z: Politechniki Lubelskiej, Energy Institute Hrvoje Požar w Chorwacji (lider projektu), Stendal University of Applied Sciences w Niemczech oraz Energy Management Agency of Friuli Venezia Giulia we Włoszech.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA