REKLAMA

Stare kamienice z niemal zerowym zużyciem energii? Znaleźli na to sposób

Zabytkowe miasta to nie tylko piękna architektura i bogata historia, ale także duże wyzwanie jeśli chodzi o oszczędność energii. Stare kamienice, które kryją w sobie wiele cennych pamiątek historii, często są źle ocieplone i wymagają dużo energii do ogrzewania. Jak pogodzić potrzebę zachowania dziedzictwa kulturowego z oszczędzaniem energii? Naukowcy z czterech krajów znaleźli na to sposób.

Stare kamienice z niemal zerowym zużyciem energii? Znaleźli na to sposób
REKLAMA

Wizja zabytkowych centrów Zamościa, Karlovca i Palmanovy, funkcjonujących niemal bez zużycia energii staje się realna dzięki międzynarodowemu projektowi. Naukowcy z czterech krajów pracują nad nowoczesnymi metodami poprawy efektywności energetycznej historycznych dzielnic w Zamościu, Karlovcu i Palmanovie. Dlaczego tam? Ponieważ są niezwykle cenne (Zamość i Palmanova trafiły na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO), mają bogatą historię i architekturę, a do tego borykają się z tym samym problemem - stare kamienice ciężko jest dogrzać.

REKLAMA

Prof. Bogusław Szmygin z Katedry Konserwacji Zabytków Politechniki Lubelskiej, podkreśla, że w Europie Środkowej ponad 80 proc. energii zużywanej w budynkach mieszkalnych przeznaczanej jest na ogrzewanie.

Historyczne centra zabytkowych miast stanowią szczególne wyzwanie. Budynki historyczne mają niewspółczesne  parametry i w konsekwencji  często w pomieszczeniach  nie jest osiągalny  komfort cieplny na odpowiednim poziomie. Dlatego też,  w celu ochrony środowiska i zapewnienia odpowiedniego standardu użytkowania, konieczna jest termomodernizacja historycznych budynków mieszkalnych 

- wyjaśnia naukowiec. 

Zamość postawił na ocieplanie ścian

Naukowcy pracują teraz nad stworzeniem cyfrowych map zabytkowych centrów miast. Taka mapa powstała już dla Zamościa. Wykorzystano dwa tysiące zdjęć wykonanych z drona oraz 45 skanów. Obliczenia trwały pięć dni. Naukowcy wybrali też już metodę poprawy efektywności energetycznej. Palmanova i Karlovac zdecydowały się na fotowoltaikę, Zamość postawił na ocieplanie ścian. Poligonem doświadczalnym będzie oficyna Pałacu Zamojskich.

Zastosujemy płyty z różnych materiałów. Następnie dokonamy pomiarów i ocenimy, które dają najlepsze efekty, czyli pozwalają najbardziej zmniejszyć zużycie energii 

– zapowiada dr inż. arch. Kamila Boguszewska z Katedry Konserwacji Zabytków.
Cyfrowa mapa centrum Zamościa.

Rozwiązania, które okażą się skuteczne w Zamościu, Karlovcu i Palmanovie, zostaną zebrane i opisane. Na tej podstawie opracowane zostaną plany działania dla podobnych zabytkowych miast. Cyfrowe plany będą dostępne dla urzędników i zarządców nieruchomości. Wszyscy znajdą tu mnóstwo cennych informacji. Jak choćby tę, ile energii zużywa konkretny budynek.

Więcej o oszczędzaniu energii przeczytasz na Spider`s Web:

Przyszłość zabytków to zero emisji

REKLAMA

Zabytkowe miasta to nie tylko przeszłość, ale także przyszłość. Dzięki nowoczesnym technologiom mogą stać się niemal zeroenergetycznymi i przyczynić się do walki z globalnym ociepleniem. To nie tylko korzyść dla środowiska, ale także dla mieszkańców i turystów, którzy będą mogli cieszyć się pięknem i komfortem tych wyjątkowych miejsc.

"Zero energy buildings for zero Energy neighbourhoods" to międzynarodowy projekt realizowany w ramach programu Interreg Europa Centralna. Potrwa do czerwca 2026 r. Jego budżet ponad 2 mln euro. W projekcie biorą udział badacze z: Politechniki Lubelskiej, Energy Institute Hrvoje Požar w Chorwacji (lider projektu), Stendal University of Applied Sciences w Niemczech oraz Energy Management Agency of Friuli Venezia Giulia we Włoszech.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA