REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Kiedy najlepiej oszczędzać prąd? Teraz już wiadomo

Polskie Sieci Energetyczne przypominają, że w prosty sposób można sprawdzić, kiedy powinniśmy oszczędzać prąd. - Racjonalne korzystanie z energii elektrycznej i  unikanie poboru w okresach szczytów zapotrzebowania pozwoli na ograniczenie skutków kryzysu energetycznego, zmniejszenie cen energii i kosztów zarządzania systemem - wyjaśnia Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, wiceminister klimatu i  środowiska.

06.12.2022
16:07
oszczędzanie prąu
REKLAMA

Jak dodaje Eryk Kłossowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych, ograniczenie zużycia w trakcie godzin szczytu jest najlepszym sposobem na obniżenie kosztów energii elektrycznej, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz poprawę sytuacji w systemie. Tylko kiedy te przypadają?

REKLAMA

Bardzo łatwo sprawdzić to na stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych

Informacje przedstawione są za pomocą pasków. Żółte wskazują godziny, w których wskazane jest ograniczenie zużycia prądu. Wtedy nie powinniśmy używać energochłonnych urządzeń, np. odkurzaczy, pralek, piekarników czy grzejników elektrycznych.

Zachęcamy również do wyłączania nieużywanych urządzeń (np. komputera czy telewizora) oraz zgaszenia zbędnego oświetlenia

– dodają PSE.

Dziś godziny szczytu przypadły od 11:00 do 14:00, co jest dość nietypowe, bo zwykle to popołudnia i wieczory są kluczowe dla sieci elektroenergetycznych. Informacje na temat jutra zostaną opublikowane przed 17:00.

 class="wp-image-3040959" width="570" height="130"

- System elektroenergetyczny pracuje stabilnie, a godziny szczytu nie oznaczają konieczności ograniczania dostaw energii. Mają one za zadanie zwiększyć świadomość społeczną i promować solidarne zachowania wszystkich odbiorców - podkreśla Eryk Kłossowski.

Polska zaczyna oszczędzać prąd, ale robi to dziwnie

REKLAMA

Rosnące ceny energii sprawiły, że samorządy ograniczają jej zużycie. Odbija się to jednak na pracownikach, którzy w pracy nie mogą ładować telefonów czy też korzystać z własnych czajników elektrycznych bądź mikrofalówek.

W pismach, które otrzymują urzędy czy sądy, można przeczytać m.in. o tym, aby lać do czajnika tylko tyle wody, ile się potrzebuje, korzystać z naturalnego oświetlenia czy nie wkładać do lodówki ciepłych potraw. Radzi się także, aby drukować dwustronnie i tylko czarnym tuszem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA