REKLAMA

Wyglądają jak zwykłe okulary, a są wypełnione elektroniką. Nie trzeba nosić hełmu na głowie

Oppo pokazało światu nową generację inteligentnych okularów. Wyglądają jak najzwyklejsze okulary, ale są wypełnione sztuczną inteligencją

28.02.2024 18.59
Wyglądają jak zwykłe okulary, a są wypełnione elektroniką. Nie trzeba nosić hełmu na głowie
REKLAMA

Sprzęt do rozszerzonej rzeczywistości powoli staje się popularny. Na rynku mamy do dyspozycji wiele okularów, które łączą funkcję estetyczną, ale i mają na pokładzie elektronikę – dobrym przykładem są Huawei Eyewear 2, które pełnią też rolę słuchawek, czy Ray-Ban Meta Smart Glasses. Apple Vision Pro i Quest 3 to inna kategoria, ale okulary do rzeczywistości rozszerzonej (AR) nie sprawiają, że osoba nosząca wygląda jakby uciekła z Cyberpunka 2077.

REKLAMA

Oppo Air Glass 3 to nowe okulary AR. Są wyposażone w sztuczną inteligencję

Oppo od dłuższego czasu działa w kategorii sprzętu AR. Już pod koniec 2021 roku firma pokazała Oppo Air Glass, natomiast na tegorocznych targach MWC 2024 przyszedł czas na kolejną, trzecią już generację okularów AR. Oppo Air Glass 3 wyglądają jak zwykłe okulary, ale mają elektronikę pozwalającą wyświetlać dodatkowe wirtualne treści na szkłach.

Producent wykorzystał tu bowiem autorski falowód z żywicy o współczynniku załamania światła 1,70. Okulary mogą pochwalić się równomierną jasnością wyświetlacza na poziomie ponad 50 proc., a nawet szczytową jasnością  przekraczającą 1000 nitów. Oznacza to, że urządzenie oferuje pełnokolorowy wyświetlacz z automatyczną regulacją jasności, mimo że jest zamknięte w obudowie przypominającej oprawki "zwykłych" nieinteligentnych okularów.

Oppo Air Glass 3 ważą 50 g (czyli więcej niż Air Glass i Glass 2, które ważyły 30 i 38 g). Mają wymiary 164,84 x 164 x 48,4 mm, a ramka została wykonana ze stopu magnezu i litu, natomiast w zausznikach wykorzystano nylon. Dodatkowo okulary mają mieć opcję implementacji spersonalizowanych soczewek dla osób z wadami wzroku. Jeśli chodzi o funkcję sprzętu, to jest kilka przydatnych możliwości: odtwarzanie muzyki, połączenia głosowe, przeglądanie zdjęć, wyświetlanie informacji. Co ciekawe, producent zastosował tu sztuczną inteligencję AndesGPT, czyli autorski model Oppo.

W przyszłości okulary zyskają też nawigację, zegary, tłumacza i podgląd informacji o zdrowiu i kondycji – do tego jednak będzie potrzebna aktualizacja oprogramowania. Okulary Air Glass 3 od Oppo będą łączyć się z telefonami tej marki przy pomocy dedykowanej aplikacji (wymagany co najmniej system ColorOS 13 z Androidem 13 lub nowszy). Warto na koniec zaznaczyć, że Air Glass 3 jak na razie pozostają prototypem. Nie wydaje się, aby trafiły do sprzedaży (nawet na rynku w Chinach), tak jak to było w przypadku zeszłych generacji Oppo Air Glass.

Niemniej taki sprzęt daje podwaliny na przyszłe generacje inteligentnych okularów do AR. W przyszłości być może takie sprzęty będą zupełnym standardem.

Kup smartfon OPPO A78 8/128
Euro
REKLAMA

Więcej o sprzęcie Oppo przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA