REKLAMA

Oppo Eye Glass już w 2022 roku. Te inteligentne okulary to duchowy następca Google Glass

Oppo szykuje się do wejścia na rynek inteligentnych okularów. Podczas Inne Day 2021 mogliśmy rzucić okiem na Oppo Eye Glass, czyli takiego duchowego następcę Google Glass.

14.12.2021 09.32
oppo eye glass inno day 2021 smart okulary inteligentne ar
REKLAMA

Inteligentne okulary nie są wcale nowym pomysłem, a te, które najbardziej przebiły się do mainstreamu, czyli Google Glass, pojawiły się już w 2013 r. (i zniknęły kilka lat później). Mimo to aż do dzisiaj nie wyszły one z niszy, ale coraz więcej firm, z Apple'em na czele, szykuje się do wejścia na ten rynek. Jednym z producentów, który postawił na sprytne okulary, jest Oppo.

REKLAMA
oppo eye glass inno day 2021 smart okulary inteligentne ar class="wp-image-1968401"
Oppo Eye Glass - inteligentne okulary marki Oppo

Czym właściwie jest Oppo Eye Glass?

Chińska firma zaprezentowała swoje okulary podczas wydarzenia Inno Day 2021 razem ze swoim chipem NPU, czyli "nowoczesnym akceleratorem SI" o nazwie MariSilicon X. Sam miałem okazję porozmawiać na ich temat z przedstawicielami Oppo już na początku grudnia, a dzisiaj mogę się wreszcie podzielić z czytelnikami nowymi informacjami na ich temat oraz swoimi spostrzeżeniami.

oppo eye glass inno day 2021 smart okulary inteligentne ar class="wp-image-1968404"
Ważną częścią Oppo Eye Glass jest projektor

Nie bez powodu nazywam Oppo Eye Glass duchowym następcą Google Glass. Podobnie jak w przypadku protoplasty, tak i tutaj mamy do czynienia z ekranem, który wyświetla dodatkowe treści gdzieś u skraju pola widzenia. Jeśli liczyliście na rzeczywistość mieszaną i "hologramy" jak w goglach Microsoft HoloLens, to nie ten adres. Oppo podchodzi do sprawy zupełnie inaczej.

oppo eye glass inno day 2021 smart okulary inteligentne ar class="wp-image-1968419"

AR w okularach Oppo to Assisted Reality, a nie Augmented Reality

W kontekście smart-okularów i elektronicznych gogli przyjęło się rozwijać skrót AR jako Augmented Reality (czyli rzeczywistość poszerzona albo rozszerzona). Funkcjonuje ona niejako w kontrze do VR, a więc Virtual Reality (rzeczywistości wirtualnej). W tym pierwszym przypadku cyfrowy obraz jest nakładany na to, co widzimy sami, a w drugim jest w całości generowany cyfrowo.

oppo eye glass inno day 2021 smart okulary inteligentne ar class="wp-image-1968407"
Oppo Eye Glass wykorzystuje technologię Micro LED

Do tego wszystkiego dochodzi też MR, a więc wspomniane Mixed Reality (mieszana rzeczywistość). Ta koncepcja zakłada nakładanie na obraz z kamer treści cyfrowych, a potem pokazywania jednego i drugiego naraz, ale na ekranie zaraz przed oczami. Oppo postanowiło tutaj nieco pójść pod prąd i w interpretacji tej chińskiej firmy AR to zaś… Assisted Reality (rzeczywistość wspierana).

oppo eye glass inno day 2021 smart okulary inteligentne ar class="wp-image-1968410"
Oppo Eye Glass - konstrukcja

O co tu chodzi? Łatwo to zrozumieć po rzuceniu okiem na wizualizację nowego produktu. Okazuje się, że Oppo wcale nie ma zamiaru nakładać cyfrowych modeli na prawdziwy świata. Zamiast tego po założeniu okularów z modułem Oppo Eye Glass w rogu pola widzenia użytkownika pojawią się po prostu dodatkowe dane, które można podejrzeć bez wyciągania telefonu ani patrzenia na nadgarstek.

oppo eye glass inno day 2021 smart okulary inteligentne ar class="wp-image-1968422"
Co widzi posiadacz Oppo Eye Glass?

Oppo Eye Glass przyczepia się magnetycznie do oprawek (niemal) zwykłych okularów.

Na zestaw będą się składały oprawki o klasycznym kształcie - z jedną różnicą. Na zauszniku mają płytkę, do której przyczepia się magnetycznie ważący jedynie 30 gramów moduł nafaszerowany elektroniką z sensorem dotyku. Oppo Eye Glass ma pracować na jednym ładowaniu do trzech godzin, a na składającym się z pięciu warstw szkle z dwoma warstwami szafirowego kryształu wyświetlane są treści. Służy do tego miniprojektor Oppo Spark oraz technologia Micro LED.

oppo eye glass inno day 2021 smart okulary inteligentne ar class="wp-image-1968425"
Sercem Oppo Eye Glass jest Qualcomm Snapdragon Wear 400

Oppo Eye Glass wykorzystuje platformę Qualcomm Snapdragon Wear 4100 i ma za zadanie nam pomagać. A w jaki sposób? A chociażby tłumacząc wypowiedzi rozmówcy i wyświetlając zielone litery, takie niczym z Matriksa, opisujące nasze kolejne spotkania w kalendarzu. W dodatku, aby sprawdzić powiadomienia, nie trzeba już wyciągać telefonu z kieszeni, ani nawet zerkać na nadgarstek - można je otworzyć i zamknąć ruchem głowy.

oppo eye glass inno day 2021 smart okulary inteligentne ar class="wp-image-1968431"
Oppo Eye Glass wymaga colorOS-a

A co z kompatybilnością Oppo Eye Glass ze sprzętami konkurencji?

Podczas spotkania miałem okazję u źródła dopytać o kwestię podłączania nowego urządzenia Oppo do sprzętów innych firm. Niestety przedstawiciele firmy dali do zrozumienia, że Oppo Eye Glass będzie działać wyłącznie z telefonami i zegarkami działającymi pod kontrolą ColorOS, czyli nakładki na system Android. Można z tego wywnioskować, że posiadacze smartfonów z Androidem innych marek oraz iPhonów będą musieli obejść się smakiem.

oppo eye glass inno day 2021 smart okulary inteligentne ar class="wp-image-1968416"
Oppo Eye Glass może być… tłumaczem

Nie mam przy tym zbyt dobrych wieści dla osób, którym idea stojąca za Oppo Eye Glass się spodobała i mają już telefon Oppo lub byliby nawet skłonni się na takowy przesiąść. W kwestii dostępności urządzenia są bowiem dwie wiadomości: ta dobra jest taka, że nowe okulary Oppo trafią do sprzedaży już na początku 2022 r. Zła? Jak na razie producent przewiduje jedynie "limitowaną dostępność" i to wyłącznie na swoim macierzystym rynku…

REKLAMA
oppo eye glass inno day 2021 smart okulary inteligentne ar class="wp-image-1968413"
Oppo Eye Glass - pigułka informacji

Tyle dobrego, że producent już teraz zapowiada otwartoźródłowe SDK dla programistów. Możliwe, że jeśli pomysł na Oppo Eye Glass się przyjmie w Chinach, to okulary w tej lub jednej z kolejnych wersji doczekają się dystrybucji również w Europie, w tym w Polsce. Jak na razie pozostaje nam cieszyć się innymi i bardziej namacalnymi produktami tego producenta - a o jednym takim urządzeniu opowiem szerzej już naprawdę niedługo.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA