REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

LTE lepsze niż 5G w 2023 r. Operator chwali się wynikami

Orange podsumował 2023 r., podając bardzo ciekawe dane. Takie, które sugerują, że LTE u tego operatora górowało i nawet nie dało szans nowej technologii 5G.

12.01.2024
20:26
orange polska prezes Julien Ducarroz
REKLAMA

Ostatnio rzecznik Orange Polska, Wojciech Jabczyński, wskazał najpopularniejsze smartfony pod kątem sprzedaży w 2023 r., które obejmowały pięć najlepiej sprzedających się urządzeń zarówno z niższej, jak najwyższej półki cenowej. Teraz przyszedł czas na podsumowanie ruchu u pomarańczowego operatora, który jasno pokazuje trendy użytkowników sieci.

REKLAMA

Rekordowy rok w Orange. Mimo tego sieć 4G LTE wciąż pozostaje najpopularniejsza

Z danych można wyciągnąć naprawdę ciekawe wnioski, chociaż warto zaznaczyć, że podsumowanie ruchu Orange podzielił na dwie kategorie: sieci mobilnej oraz stacjonarnej. Zacznijmy od tej mobilnej, bo tu mamy znacznie więcej parametrów.

Okazuje się, że z użyciem sieci mobilnej użytkownicy Orange w 2023 r. przesłali aż 2 047 285 TB danych, co jest równoznaczne z 11 proc. wzrostem, jeśli porównać ten wynik z tym w 2022 r. Oznacza to, że zapotrzebowanie na internet mobilny jest większe. Jednak wzrost nie jest tak duży jak w ubiegłych latach. Przykładowo w 2022 r. zaliczono 20 proc. wzrost względem 2021 r.

Jeśli chodzi zaś o wykorzystywane technologie, to w dalszym ciągu LTE zdecydowanie górowało ponad wszystkimi innymi. Aż 96 proc. danych została przesłana z użyciem 4G, co oznacza, że tak naprawdę w Polsce sieć poprzedniej generacji ma znacznie większe uznanie niż przykładowo nowsze 5G, przy którego użyciu przesłano zaledwie 1,5 proc. danych. Niemniej jednak poprawa jest kilkukrotna, ponieważ w 2022 r. udział 5G stanowił promile udziału sieci mobilnej.

Reszta udziału transmisji danych należy do starszych technologii, czyli 3G i 2G, które bądź co bądź nie zapewniają wysokich transferów i w nadchodzących latach zostaną zupełnie wyłączone, robiąc miejsce LTE. Orange także poinformował, że użytkownicy pomarańczowej sieci przez 2023 r. rozmawiali przez 1,2 mld godzin, gdzie zaliczono spadek względem 2022 r., chociaż to niekoniecznie oznacza, że rozmawiamy mniej. Wiele osób woli skorzystać z komunikatorów internetowych typu Messenger czy WhatsApp.

Niemniej jednak 65 proc. rozmów w 2023 r. było przeprowadzanych z użyciem technologii VoLTE i VoWIFI. Co z SMS-ami? Wysyłamy je na potęgę – Orange podaje liczbę 12,5 mld wiadomości SMS. Jeśli porównać tę liczbę z 2022 r., to zaliczony został wzrost rzędu 17 proc.

Co z siecią stacjonarną? Światłowód górą

Nie zabrakło też danych z sieci stacjonarnej, w której 75 proc. danych zostało przesłanych z użyciem światłowodu. Łącznie użytkownicy tego typu łącza przesłali 6 778 906 TB, co jest równoznaczne z 25-procentowym wzrostem względem 2022 r. Jak widać, światłowód jest górą, co potwierdza 45-wzrost użycia tej technologii rok do roku. Najpopularniejszą prędkością jest podstawowy wariant 300 Mb/s, który tak naprawdę dla zdecydowanej większości użytkowników zupełnie wystarcza.

W następnym roku z pewnością wynik udziału światłowodu będzie tylko rósł – ostatnio operator pochwalił się pierwszym w pełni światłowodowym miastem, jakim jest Trzebiatów. Podobna sprawa powinna wyglądać z udziałem sieci 5G, a to wszystko dlatego, że 2024 ma być rokiem sieci nowej generacji w Polsce dzięki zakończonej aukcji 5G, gdzie każdy z czterech największych operatorów uzyskał swoje pasmo.

REKLAMA

Więcej o nowościach Orange przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA