AI na kartach GeForce RTX. Te karty przyśpieszą nie tylko gry

Lokowanie produktu: NVIDIA

Jeśli sądzisz, że specjalizowane rdzenie Tensor w kartach GeForce RTX używa się tylko w grach, to jesteś w grubym błędzie. Oto programy, które doskonale wykorzystują te układy do obliczeń AI.

AI na kartach GeForce RTX. Te karty przyśpieszą nie tylko gry

Karty GeForce serii RTX kryją w sobie między innymi dwa rodzaje dedykowanych rdzeni do zadań specjalnych: rdzenie RT, które jak sama nazwa wskazuje służą do obliczeń związanych z ray-tracingiem oraz rdzenie Tensor, które z kolei akcelerują uczenie maszynowe.

Oba te rozwiązania świetnie sprawdzają się w grach. Rdzenie RT zapewniają bezkonkurencyjną wydajność przy użyciu ray-tracingu, a dzięki rdzeniom Tensor możemy cieszyć się szybszym działaniem gier przy użyciu technologii DLSS 3 - zarówno dzięki zaawansowanemu skalowaniu, jak i generatorowi dodatkowych klatek (to ostatnie niestety tylko dla szczęśliwych posiadaczy kart RTX serii 4000). Najnowsza wersja DLSS 3.5 przynosi również technologią rekonstrukcję promieni światła, która jeszcze bardziej poprawia jakość ray-tracingu.

Byłoby wielkim marnotrawstwem, gdyby owe technologie były wykorzystywane WYŁĄCZNIE w grach. Na całe szczęście NVIDIA pomyślała również o użytkownikach, którzy chcą wykorzystywać karty GeForce RTX do pracy i przyśpieszać ją dzięki akceleracji AI. Lokalnie (na kartach GeForce RTX w naszych komputerach) i bez wysyłania wrażliwych danych do internetu, bo przecież wiele z usług związanych z AI działa przecież w chmurze - żeby daleko nie szukać, są to popularne chaty wykorzystujące model GPT, czy też generatory grafik na podstawie opisów podanych przez użytkownika.

Dzięki rdzeniom Tensor karty GeForce RTX są niezrównane, jeśli chodzi o obliczenia związane ze sztuczną inteligencją, co łatwo sprawdzicie, jeśli zerkniecie na nasz poniższy ranking najlepszych kart graficznych (a także NPU i CPU) do obliczeń związanych z AI.

Karty GeForce RTX i wsparcie rdzeni Tensor do obliczeń AI

Przede wszystkim warto wiedzieć, że już ponad 100 aplikacji potrafi akcelerować obliczenia związane z AI za pomocą kart GeForce RTX. Wśród nich znajdziemy takie oprogramowanie jak Adobe Creative Cloud, Blackmagic DaVinci Resolve, czy OBS Studio. Projektowanie 3D to kolejna dziedzina, gdzie karty RTX potrafią zapewnić potężne przyśpieszenie, a mowa choćby o NVIDIA Omniverse, Adobe Substance, Adobe Painter, Unreal Engine czy Blender. Z pełną listą aplikacji akcelerowanych przez karty GeForce RTX można zapoznać się na dedykowanej stronie NVIDII.

Jedną z popularniejszych aplikacji wykorzystujących możliwości kart GeForce RTX za pomocą AI jest NVIDIA Broadcast, która znacząco ulepszy transmisję wideo. Robi to nie tylko usuwając szum z obrazu, jak i dźwięku, ale oferuje zaawansowane funkcje wirtualnego tła, automatycznego kadrowania i dopasowywania obrazu. Ciekawostką jest opcja kontaktu wzrokowego (Eye Contact), dzięki czemu będziesz wyglądał, jakbyś zawsze spoglądał w obiektyw.

Chyba każdy, kto interesuje się AI, słyszał o Stable Diffusion, czyli popularnym modelu zamiany tekstu na obraz opartym na AI. On również korzysta z akceleracji, a kolejne optymalizacje takie jak TensorRT potrafią dodatkowo przyśpieszyć naszą pracę i to dwukrotnie. NVIDIA chwali się, że na karcie GeForce RTX 4090 Stable Diffusion TensorRT działa do 7 razy szybciej niż na Makach z procesorami Apple M2 Ultra.

Brzmi świetnie, a jakieś przykłady, które możemy wykorzystać na co dzień? Proszę bardzo.

Oprogramowanie wykorzystujące akcelerację AI na kartach GeForce RTX

Jedną z opcji dostępnych dla każdego posiadacza kart GeForce RTX (i która przyda się na co dzień) jest RTX Video Super Resolution (VSR). To dzięki temu narzędziu twoja przeglądarka Google Chrome lub Microsoft Edge może automatycznie skalować wyświetlane filmy za pomocą AI, poprawiając ich jakość. Dodatkowo najnowsza aktualizacja przynosi RTX Video HDR, czyli zamianę treści SD na HDR - wystarczy mieć telewizor lub monitor zgodny ze standardem HDR10.

VSR włączysz w Panelu Sterowania NVIDIA

Jakość filmów w internecie bywa naprawdę różna, a VSR można włączyć za pomocą kilku kliknięć i cieszyć się wyższą jakością wideo w przeglądarce bez żadnych dodatkowych kombinacji. Efekty możecie porównać na poniższym wideo.

A co jeśli chcielibyśmy przeskalować zdjęcie do wyższej rozdzielczości i jakości za pomocą AI? Tu z pomocą mogą przyjść takie narzędzia jak ON1 Resize AI. Narzędzie można testować za darmo przez ograniczony czas (aktualnie w promocji jest to 30-dni), więc każdy może sprawdzić je w praktyce.

Po załadowaniu obrazka/obrazków warto przejść do ustawień i upewnić się, że wszystkie kluczowe opcje wykorzystujące GPU są włączone. W przypadku posiadania w komputerze kilku kart graficznych, warto wybrać tę najwydajniejszą.

ON1 Resize AI - skalowanie zdjęć za pomocą sztucznej inteligencji

ON1 Resize A1 to nie proste skalowanie zdjęć do wyższej rozdzielczości, ale zaawansowane algorytmy, które usuną nam również szum ze zdjęć, poprawią ostrość, czy też odzyskają utracone elementy obrazu. Przy wsparciu karty GeForce RTX 4090 przeskalowanie pięciu fotografii (każda o wymiarach kilku tysięcy pikseli) na dwukrotnie wyższy rozmiar (z poprawą jakości) trwało poniżej 50 sekund.

Zobacz inne artykuły związane z tym tematem:

Warto też wspomnieć o rozwiązaniu Chat with RTX, które zostanie niedługo zaprezentowane. Pozwoli nam na personalizowanie modeli językowych GPT na podstawie własnych danych - i to wszystko lokalnie, czyli szybko, sprawnie i bez wysyłania naszych danych do chmury.

Poczatuj ze swoją kartą graficzną GeForce - Chat with RTX ma być dostępny już wkrótce

Z tym narzędziem będziemy mogli powiązać praktycznie dowolny rodzaj danych, w tym dokumenty, czy nawet filmy. Będzie można na przykład załadować do niego playlistę YouTube'a i odpytywać go z jej zawartości.

To oczywiście tylko niewielki ułamek oprogramowania wykorzystującego AI, które możemy akcelerować dzięki kartom GeForce RTX i specjalizowanym rdzeniom Tensor, a jego liczba z każdym dniem rośnie. Dotyczy to również niedrogich kart RTX takich jak GeForce RTX 4060, których cena zaczyna się od 1300 zł, czy też układów graficznych w laptopach, więc praktycznie każdy może mieć dostęp do tych technologii.

Lokowanie produktu: NVIDIA
Najnowsze
Zobacz komentarze