REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Unia Europejska uchwala pierwsze ma świecie prawo o sztucznej inteligencji

Europa znów znalazła się w światowej awangardzie, najszybciej reagując na kluczowe nowości w świecie technologii. A.I. Act ugruntowuje jedną z pierwszych na świecie kompleksowych prób ograniczenia wykorzystania sztucznej inteligencji.

09.12.2023
13:22
unia-europejska-przekazanie-danych-organom-ścigania
REKLAMA

Mająca być uchwalona w Unii Europejskiej ustawa koncentruje się na najniebezpieczniejszych zastosowaniach sztucznej inteligencji, takich jak egzekwowanie prawa, operowanie kluczowymi usługami i tworzenie tak zwanego ogólnego modelu SI. Przy takich zastosowaniach nałożony będzie obowiązek oceny ryzyka, przejrzystości, nadzoru ludzkiego i zgodności z zasadami etycznymi.

REKLAMA

Nowe prawo nakłada też ograniczenia na użycie oprogramowania do rozpoznawania twarzy przez policję i rządy, z wyjątkiem pewnych sytuacji związanych z bezpieczeństwem i obronnością. Niektóre praktyki, takie jak niekontrolowane pobieranie obrazów z Internetu do tworzenia bazy danych do rozpoznawania twarzy, będą zakazane. Firmy, które naruszą przepisy, będą mogły ponieść kary do 7 procent globalnej sprzedaży.

Co nowego w świecie sztucznej inteligencji? Nie przegap:

Porozumienie zakazuje manipulacji poznawczo-behawioralnej, masowego pobierania wizerunków twarzy z Internetu lub nagrań CCTV, systemów punktacji społecznej i kategoryzacji biometrycznej w celu oznaczania danych o przekonaniach politycznych, religijnych, filozoficznych, orientacji seksualnej i rasie.

Europa jako pierwsza będzie pilnować rozwoju SI. Pod warunkiem, że prawo wejdzie w życie.

REKLAMA

Europejskie prawo ma stanowić globalny wzorzec dla krajów, które chcą wykorzystać potencjalne korzyści płynące z wykorzystania SI, jednocześnie chroniąc się przed możliwymi zagrożeniami, takimi jak automatyzacja pracy, rozpowszechnianie dezinformacji online i zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Prawo będzie miało wpływ nie tylko na głównych twórców SI, takich jak Google, Meta i Microsoft, ale także na inne firmy, które używają tej technologii w takich obszarach jak edukacja, opieka zdrowotna i bankowość.

Nowe prawo nie weszło jednak jeszcze w życie - na dziś gotowa jest treść ustawy, która jest efektem negocjacji pomiędzy krajami członkowskimi. Musi jeszcze zostać zatwierdzone przez Parlament Europejski oraz Radę Europy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA