REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Wymyślili przeglądarkę internetową na nowo. Sama "tworzy" strony internetowe

Arc Search wydaje się przeglądarką internetową wymyśloną na nowo. Nowa apka bazuje na sztucznej inteligencji, dzięki której "tworzy" strony internetowe.

29.01.2024
20:04
Wymyślili przeglądarkę internetową na nowo. Sama "tworzy" strony internetowe
REKLAMA

Za całym przedsięwzięciem stoi firma Browser Company, która ma na koncie Arc Browser, czyli wyszukiwarkę wypełnioną AI po brzegi, dostępną od ubiegłego roku na komputery Apple. Arc Search właśnie została udostępniona na kolejne sprzęty Apple – iPhone’y. Oba programy mają na celu zmianę sposobu korzystania z internetu. Wykorzystuje strony internetowe jako źródła, aby tworzyć odpowiedzi na pytania.

REKLAMA

ARC Search to przeglądarka wymyślona na nowo. Która "tworzy" strony internetowe

Aplikacja jest dostępna w sklepie App Store i wymaga systemu operacyjnego iOS 16 lub nowszego, aby ją uruchomić. Po odpaleniu cały interfejs przeglądarki jest minimalistyczny – mamy tak naprawdę tylko pasek do wyszukiwania. Pod względem opcji nie różni się od konkurencyjnych przeglądarek: bazuje na wyszukiwarce Google i po wpisaniu pytania i kliknięciu "idź" na klawiaturze, wyświetla nam się odpowiedź z Google’a.

Jednocześnie pozwala na otwieranie stron po wpisaniu ich adresu i wszystkie one są zapisywane jako karty, do których otrzymujemy dostęp po kliknięciu guzika w lewym dolnym rogu. Cała magia przeglądarki nie polega jednak na prostym wyglądzie, a na guzikach "Browse for Me". Przy każdym pytaniu wpisanym w pasek wyszukiwania pojawi nam się przycisk, który pozwala na pokazanie prawdziwej natury programu.

Jego kliknięcie nie przenosi nas na stronę, a praktycznie ją tworzy. Arc Search wybiera źródła pasujące do określonego pytania i na ich podstawie tworzy krótką stronę z poradnikiem punktującym odpowiednie kroki lub odpowiedzi. Niestety obecnie sztuczna inteligencja nie obsługuje w pełni języka polskiego i po zadaniu pytania: "jak zrobić pierogi" przeglądarka musiała się trochę zastanowić, natomiast po czasie stworzyła poradnik w języku angielskim. Oczywiście na podstawie źródeł w języku polskim (z popularnych blogów kulinarnych).

Zadawanie pytań w języku angielskim (ja zapytałem o to, jak zrobić chipsy) wydaje się zdecydowanie bardziej responsywne i tworzenie takiej strony trwa znacznie krócej, bo ok. kilka sekund. Co ciekawe, wszystkie "utworzone" przez Arc Search strony wraz z poradnikami są zapisywane jako zwykłe karty, do których możemy wrócić w każdym momencie. Obok tych funkcji aplikacja Arc Search ma także szereg przydatnych opcji, typu blokowanie reklam.

Wygląda jak ciekawa alternatywa dla Chrome'a oraz Safari i tak naprawdę zasadniczą wadą jest tu brak pełnego wsparcia dla języka polskiego. Możemy zadawać pytania w naszym języku, ale nie ma co liczyć na odpowiedzi w tym samym języku.

REKLAMA

Więcej o przeglądarkach internetowych przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA