Aplikacje w Windowsie będą bardziej irytujące. Ale to dla twojego dobra
Windows nie będzie już zakładał, że każdy jego użytkownik będzie chciał korzystać wszędzie ze swojego Konta Microsoft. Co nie oznacza, że nie będzie do tego namawiał. Zmiany wynikają z nowego europejskiego prawa.
Użytkownicy systemów Windows 10 i Windows 11, korzystający z nich na terenie Polski i reszty Unii Europejskiej, otrzymają w lutym kontrowersyjną dla niektórych aktualizację. Ta zmienia sposób, w jaki systemowe aplikacje i te budowane w ramach domyślnych szablonów traktują infrastrukturę online Microsoftu.
Do tej pory znaczna część windowsowych aplikacji funkcjonowała bazując na założeniu, że użytkownik chce być domyślnie w tych aplikacjach zalogowany do swojego Konta Microsoft - do tego samego, którego używa do logowania się do samego systemu. Trudno to założenie nazwać nierozsądnym, tym niemniej tego rodzaju automatyzacja utrudnia innym dostawcom usług online zyskanie uwagi użytkowników i prowadzi do braku równowagi na rynku. Na szczęście nowe europejskie prawo przewiduje taką sytuację, a Microsoft się do niego dostosuje (na co zwrócił uwagę WindowsLatest).
Windows od lutego: czy jesteś pewien, że nie chcesz używać Konta Microsoft?
Od lutego uruchamiane po raz pierwszy przez użytkownika aplikacje obsługujące synchronizację online nie będą już mogły domyślnie na terenie UE logować się do Konta Microsoft. Zamiast tego pojawi się wyskakujące okienko z pytaniem, czy użytkownik chce skorzystać z zapewnionej mu domyślnie usługi synchronizacji. Będzie można potwierdzić chęć zalogowania się lub odrzucić propozycję. Aplikacje nie będą mogły wyświetlać tego okienka częściej niż raz na 90 dni lub gdy do komputera zostanie dodane nowe Konto Microsoft.
Nadrób świąteczne zaległości i nie przegap tych tekstów:
To bez wątpienia będzie źródłem irytacji dla części użytkowników i zapewne u niektórych rodzi skojarzenia z wszechobecnymi w aplikacjach webowych ostrzeżeniami przed plikami cookies. Warto jednak zwrócić uwagę, że Microsoft to jeden z największych dostawców usług chmurowych w Europie i na świecie, a przy okazji ma dominującą pozycję na rynku platform operacyjnych dla PC. Brak czytelnej dla użytkownika informacji, że nie ma żadnego obowiązku dzielenia się z Microsoftem swoimi danymi w ramach każdej z aplikacji z osobna, mogłoby dodatkowo umacniać Microsoft w cementowaniu rynku przed równą konkurencją.