REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Jak zamienić Marsa w zieloną planetę? Chińczycy znaleźli prosty sposób

Naukowcy z Chin twierdzą, że wykorzystali moc sztucznej inteligencji, aby stworzyć robota-chemika napędzanego sztuczną inteligencją, który może syntetyzować wodę z marsjańskich meteorytów w celu wytworzenia tlenu. Innowacyjne podejście może zrewolucjonizować przyszłe misje załogowe na Marsa, eliminując potrzebę transportu tlenu i katalizatorów z Ziemi, dzięki czemu eksploracja czerwonej planety stanie się bardziej opłacalna.

15.11.2023
14:15
mars zima
REKLAMA

Znalezienie śladów życia i budowanie na Marsie kolonii, od dawna były marzeniem ludzkości. Jednak zasiedlenie Czerwonej Planety wymaga ogromnych zasobów, w tym sporych ilości wody i tlenu. Na Marsie jest woda i to sporo. Nie w postaci ciekłej, ale związanej w minerałach, które tworzą powierzchnię Czerwonej Planety. A wodę można przerobić na tlen, który można wykorzystać do oddychania lub produkcji paliwa rakietowego.

Brzmi jak fantastyczna możliwość dla przyszłych kolonistów, prawda? Ale jak wydobyć tlen z tych twardych skał? Odpowiedź brzmi: za pomocą robotycznego chemika zasilanego sztuczną inteligencją.

REKLAMA

Robot miażdży, miesza i produkuje tlen

Naukowcy z Chin opracowali system, który potrafi automatycznie syntetyzować i optymalizować katalizatory do reakcji wydzielania tlenu z wody marsjańskiej. System ten składa się z robota, który pobiera próbki meteorytów i skał marsjańskich, rozdrabnia je, miesza z innymi składnikami i poddaje obróbce termicznej.

Następnie robot analizuje właściwości fizyczne i chemiczne otrzymanych katalizatorów, testuje ich aktywność w elektrolizerze i przesyła dane do komputera ze sztuczną inteligencją. Komputer ten, korzystając z modelu uczenia maszynowego, wyszukuje optymalny skład katalizatora spośród milionów możliwych kombinacji. Cały proces odbywa się bez ingerencji człowieka.

Efektem tej niesamowitej pracy jest katalizator, który oferuje znakomite osiągi w produkcji tlenu z wody marsjańskiej. Co więcej, katalizator ten jest tani i łatwy w produkcji, ponieważ wykorzystuje tylko lokalne zasoby marsjańskie. Naukowcy z Chińskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Hefei, pod kierunkiem dr Jun Jianga, opublikowali swoje odkrycia w czasopiśmie Nature Synthesis

Więcej o wodzie i tlenie w kosmosie przeczytasz na Spider`s Web:

Tylko robot poradzi sobie z tym wyzwaniem

W pracy czytamy, że przy pozyskiwaniu tlenu na miejscu na Marsie, należy przezwyciężyć dwa główne wyzwania techniczne. Po pierwsze, syntetyczny system musi być bezzałogowy i samosterujący, ponieważ ogromna odległość utrudnia ludziom zdalne prowadzenie prac w czasie rzeczywistym. 

REKLAMA

Po drugie, robot powinien być zdolny do skutecznego identyfikowania najlepszych receptur składników katalizatora za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji (AI), biorąc pod uwagę zawartość pierwiastków w lokalnych rudach marsjańskich. Jak podają Chińczycy, znalezienie optymalnej formuły wymagałoby 2000 lat pracy jednego człowieka, podczas gdy sztuczna inteligencja wykonuje tę pracę w 5 godzin.

Zdaniem chińskich naukowców tylko roboty wyposażone w sztuczną inteligencję są jedyną realną technologią pozwalającą stawić czoła tym dwóm wyzwaniom. Kto wie? Być może wysłanie armii takich robotów - kombajnów na Marsa zmieniłoby skład atmosfery planety, pozwalając na powrót na nią życia? Na pewno ułatwiłyby one kolonizację Czerwonej Planety, zapewniając ludziom tlen do oddychania.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA