REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Donald Tusk popełnił koszmarny błąd. Nie bądź jak on

Donald Tusk na swoim oficjalnym Facebookowym profilu wrzucił kilkusekundowe nagranie. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie pokazał na nim swojej karty płatniczej.

07.11.2023
16:00
Donald Tusk popełnił koszmarny błąd. Nie bądź jak on
REKLAMA

Ostatnimi czasy osoby publiczne nie mają dobrej passy w kwestii cyberbezpieczeństwa. Niedawno głośno było o Kubie Wojewódzkim, który na Instagramowej reklamie mBanku pokazał swoją kartę płatniczą z zasłoniętymi pierwszymi czterema cyframi - ta wywołała niemałe zamieszanie oczywiście nie bez powodu. Teraz kandydat na premiera zaliczył podobną wpadkę, najpewniej nie będąc świadomym zagrożenia.

REKLAMA

Donald Tusk pokazał swoją kartę płatniczą na Facebooku

Filmik jest bardzo krótki - trwa zaledwie 7 sekund i jest zatytułowany „Najsłynniejsza  pizza w Polsce”. O ile większość materiału wydaje się zwyczajna, to jego początek zawiera coś, co nigdy nie powinno trafić do mediów społecznościowych. Chodzi o moment, w którym Donald Tusk płaci bezgotówkowo przy pomocy fizycznej karty płatniczej za zakupy.

Jeśli zatrzymamy w odpowiednim momencie, to można zauważyć, że jest to karta wydana przez Bank Pekao. Na filmie również widać większość przedniej strony karty, na której wypisany jest jej numer - co wydaje się tu największym problemem. Serwis Niebezpiecznik przypomina, że dzięki informacji jaki bank wydał kartę, można łatwo ustalić pierwszą cyfrę karty, zresztą podobnie jak kilka kolejnych.

Mimo że cyfr na karcie dokładnie nie widać, to mając takie zaplecze danych można ustalić szereg 16 cyfr. Można pomyśleć - ale zaraz, przecież nie widać tylnego numeru CVC lub CVV2. W wielu przypadkach jest on po prostu niepotrzebny i nawet bez jego znajomości można zapłacić w sklepie internetowym - przykładowo takim, w którym nie ma obowiązku potwierdzenia płatności metodą 3DSecure (aplikacją mobilną, kodem SMS). 

Więcej o cyberbezpieczeństwie piszemy na Spider's Web:

Lepiej nie wrzucać zdjęć i filmów kart płatniczych

Niebezpiecznik podaje również, że jest możliwość wykorzystania numeru karty do przejęcia kont na stronach, w których wcześniej ta została podana. M.in. za sprawą zespołu wsparcia witryny, który może poprosić o cztery cyfry karty płatniczej do weryfikacji tożsamości.

To przestroga, że nie powinno się wrzucać filmów lub zdjęć z kartami płatniczymi. Wideo lub zdjęcie może zostać wykorzystane przeciwko nam - jak na razie Donald Tusk nie usunął filmu ze swojego Facebookowego profilu. Problemu by nie było, gdy zapłacił smartfonem.

REKLAMA

Zdjęcie wyróżniające: DarSzach / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA