REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Sprzęt /
  5. Sprzęt - Poradniki

Komputer typu barebone. Co to jest i dla kogo?

Komputery typu barebone to częściowo gotowe i zwykle miniaturowe PC, w których sami możemy decydować o niektórych podzespołach – ale nie o wszystkich. Producent daje nam więc niemal gotowy szkielet maszyny, który możemy finalnie skonfigurować wedle naszego uznania.

29.10.2023
16:29
Komputer typu barebone. Co to jest i dla kogo?
REKLAMA

Komputery barebone (pol. kadłubek) to częściowo gotowe maszyny, które jednak wymagają samodzielnej instalacji niektórych podzespołów. Nazwa wzięła się stąd, gdyż w komputerach tego typu masz gotowy kadłub (zwykle obudowę, zasilacz i płytę główną), ale całą resztę podzespołów takich jak dysk, czy pamięć RAM, musisz już dobrać sam.

REKLAMA

Komputery typu barebone zwykle kojarzą się z mini komputerkami (np. NUC) i zwykle właśnie na takie się natkniemy. Można się jednak spotkać z większymi komputerami stacjonarnymi tego typu. Można więc powiedzieć, że są to komputery dla osób, które miałyby ochotę na budowę własnego komputera, ale nie czują się na siłach, by stworzyć PC od zera. W przypadku miniaturowych PC byłoby to zresztą zadanie dość skomplikowane.

Możliwość samodzielnego wyboru nawet pamięci RAM, czy dysku (bo niektóre komputery barebone umożliwiają wyłącznie takie modyfikacje) pozwala na lepsze skonfigurowanie komputera do naszych potrzeb i może przynieść sporo satysfakcji – może nie jest to zbudowanie komputera od początku do końca, ale otrzymujemy mini PC, do którego sami dobraliśmy i zainstalowaliśmy odpowiednie podzespoły.

Jaki komputer barebone?

Jeśli chodzi o nettopy/mini-PC to zwykle będą one wyposażone w układ graficzny zintegrowany z procesorem. Warto zadbać o jego najszybsze działanie, a więc wyposażenie komputerka w dwukanałowy zestaw pamięci RAM o jak najwyższym taktowaniu - bowiem to właśnie z tej pamięci będzie korzystać integra.

Często dodatkowego wyposażenia możemy dokonać już na stronie sklepu, ale wtedy dodatkowe podzespoły dobiera do za nas sprzedawca - możemy co najwyżej określić pojemność pamięci RAM, czy rozmiar SSD.

Zobacz inne poradniki sprzętowe na łamach Spider's Web:

Shuttle XPC slim DH610 - cena około 1400 zł

Do Shuttle XPC slim DH610 musimy dokupić pamięć RAM, dysk oraz procesor (Core 12-tej lub 13-tej generacji - podstawka LGA 1700). Umożliwia instalację do 64 GB pamięci SO-DIMM oraz dwóch SSD M.2 (2280 i 2230).

Shuttle XPC slim DH610

ASUS Mini PC PN51 - cena około 2500 zł

Do ASUS Mini PC PN51 musimy dokupić tylko pamięć RAM i dysk. W środku zainstalowano procesor AMD Ryzen 7 5700U z dobrą zintegrowaną grafiką Radeon. Komputer obsłuży do 32 GB pamięci SO-DIMM oraz dwa dyski - SATA i M.2.

ASUS Mini PC PN51

Intel NUC Arena Canyon - cena około 2900 zł

Do Intel NUC Arena Canyon musimy dokupić tylko pamięć RAM i dysk. W środku zainstalowano procesor Intel Core i7 1360P z dobrą zintegrowaną grafiką Iris Xe. Możemy w nim zainstalować do 64 GB RAM i dwa dyski M.2 (2280 i 2245) oraz SSD.

Intel NUC Arena Canyon

Jak dobrze skonfigurować mini PC typu barebone?

REKLAMA

Jeśli masz już wybrany barebone, na początek sprawdź możliwości płyty głównej. Jeśli gniazdko M.2 działa w standardzie PCIe 3.0, to nie ma sensu kupować dysku PCIe 4.0, bowiem jego maksymalne osiągi będą obniżone o połowę. Podobnie ma się rzecz z pamięcią RAM – jeśli płyta główna obsłuży RAM o maksymalnym taktowaniu 3200 MHz, to nie ma sensu kupować pamięci o wyższym taktowaniu.

Zwróćcie też uwagę na gniazdko M.2 i jej standard (np. 2280), bo niektóre z dysków M.2 mogą nie zmieścić się do slotów w mniejszym standardzie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA