REKLAMA

Apple walczy o gry na Maca, a użytkownicy mają je w nosie. Twórcy Counter-Strike’a uciekają

Mnóstwo wysiłku, jaki został włożony w narzędzia deweloperskie, mające ujarzmić moc komputerów Mac w kontekście gier wideo, wydaje się nie obchodzić posiadaczy tych komputerów. Nie chcą na nich grać i kropka.

Counter-Strike Mac
REKLAMA

Komputery Mac raczej nie kojarzą się z grami wideo i po prawdzie nic dziwnego. Apple od wielu lat pozycjonuje te komputery jako urządzenia do kreatywnej pracy, a nie do tej formy rozrywki. Zresztą przez wiele lat owe komputery w typowej konfiguracji wręcz do gier 3D się nie nadawały. Tyle że czipy Apple Silicon mają całkiem sporo mocy obliczeniowej, również w kwestii renderowania trójwymiarowej grafiki. To w połączeniu z bardzo szybką zunifikowaną pamięcią i sprawnym CPU czyni z Maca teoretycznie całkiem żwawą konsolę do gier.

REKLAMA

Apple uważa podobne. Za sprawą MetalFX deweloperzy mogą stosować technikę rekonstrukcji obrazu podobną do Nvidia DLSS czy Intel XeSS. Game porting toolkit jest z kolei potężnym narzędziem pozwalającym na uruchamianie kodu gry napisanej na inne środowisko na komputerze Apple’a. Owych wysiłków jest znacznie więcej, a pierwsi twórcy gier zaczynają reagować. Z jakimi efektami?

Co nowego w grach wideo?

"Nie będziemy już oferować Counter-Strike’a na komputery Mac". Z powodu braku chętnych.

Counter-Strike to gra absolutnie kultowa. To jedna z najbardziej znanych i najpopularniejszych gier komputerowych na rynku, nadal będąca bardzo ważną dyscypliną w e-sporcie. Co oznacza, że chętnych graczy do zabawy brakować nie powinno. Znaczy się, pod warunkiem, że chodzi o graczy z innymi niż Mac komputerami.

Counter-Strike 2 nie tylko na razie nie ma wersji na macOS-a, ale też jej się nie doczeka w przyszłości. Twórcy gry uznali Linuxa i Windowsa za ważniejsze platformy. Co więcej, Counter-Strike Global Offensive przestanie obsługiwać karty graficzne DirectX 9 i 32-bitowe systemy operacyjne. A także system macOS. Dlaczego?

REKLAMA

Jak twierdzi wydawnictwo odpowiedzialne za grę, zbiór graczy z kartami graficznymi nie obsługującymi API nowszego niż DirectX połączony ze zbiorem użytkowników 32-bitowych systemów operacyjnych połączony ze zbiorem użytkowników macOS-a... to mniej niż 1 proc. graczy Counter-Strike’a.

Osoby, które zakupiły grę, mogą prosić o zwrot pieniędzy, który jest bez problemu uznawany. Wizja Maca jako komputer nie tylko do tworzenia, ale i do grania pozostaje mocno zachwiana.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA