REKLAMA

Co za czasy: scrackowano mod Starfield dodający DLSS dla kart GeForce do gry na PC

Autor moda Starfield Upscaler FG chciał 5 dolarów za możliwość odblokowania technologii DLSS w grze Starfield. Społeczność potraktowała go więc podobnie jak rasowego wydawcę gier: jego dzieło zostało scrackowane.

04.09.2023 19.17
Co za czasy: scrackowano mod Starfield dodający DLSS dla kart GeForce do gry na PC
REKLAMA

Co za czasy. Najpierw crackowano gry. Potem dodatki. Następnie DLC. Teraz crackuje się już nawet mody. Właśnie została złamana "najgorętsza" modyfikacja do gry Starfield, odblokowująca DLSS w tej grze dla posiadaczy kart GeForce RTX. Jej autor chciał 5 dolarów za dostęp, oferując swoje narzędzie w serwisie Patreon.

REKLAMA

AMD uzyskało wyłączność na Starfield. Gracze z kartami GeForce RTX mogą rozwiązać ten problem modem.

Firma AMD produkująca wydajne układy graficzne Radeon nawiązała technologiczne partnerstwo z wydawcą gry Starfield. Na mocy tego porozumienia oczekiwana gra w wersji PC oferuje technologię renderingu AMD FidelityFX (AMD FSR), ale nie oferuje technologii DLSS wykorzystywanej przez głównego rywala AMD: firmę Nvidia z jej kartami GeForce.

Brak wsparcia dla DLSS jest wyłącznie kwestią umów handlowych i nie ma nic wspólnego z ograniczeniami kart GeForce. AMD postanowiło wykorzystać grę Starfield do promocji swoich układów oraz powiązanych z nimi technologii, kosztem posiadaczy kart GeForce RTX chcących zoptymalizować działanie gry Starfield na swoich komputerach przy pomocy DLSS.

Czytaj również:

Brak wsparcia dla DLSS jest kwestią wyłącznie biznesową, co potwierdza wydanie modyfikacji Upscaler FG do Starfielda, odblokowującej DLSS dla tej produkcji dla posiadaczy kart GeForce RTX 40. Jej autor chce zapłaty w wysokości 5 dolarów za dostęp do moda, toteż został potraktowany jak każdy inny wydawca gier: jego dzieło spiracono.

Modyfikacja Upscaler FG do Starfield doczekała się własnego cracka. Cóż za czasy, historia zatacza piękne koło.

Wielu internautom nie spodobało się, że twórca moda, działający pod pseudonimem PureDark, chce 5 dolarów za odblokowanie DLSS w Starfield. Autor moda wykorzystał w tym celu platformę Patreon, umożliwiającą zapłacenie przedsiębiorczemu graczowi 5 dolarów subskrypcji za dostęp do narzędzia. Po zapłacie mod jest dystrybuowany subskrybentom przy pomocy Discorda.

Wystarczyło kilkadziesiąt godzin, by mod doczekał się własnego cracka. Dzięki niemu dostęp do DLSS zyskują wszyscy posiadacze kart GeForce RTX 40. Crack niweluje zabezpieczenie moda oparte o VMProtect.

REKLAMA

Nie da się nie odnotować zgrabnej klamry kompozycyjnej w tej historii. Lata temu to właśnie Bethesda - twórcy gry Starfield - stworzyła pierwsze płatne DLC, wydając niesławną "końską zbroję" do TES IV: Oblivion. Teraz gracze sami tworzą płatną zawartość do produkcji Bethesdy, bez ich wiedzy oraz zgody, podczas gdy inni łamią zabezpieczenia płatnych modyfikacji.

Jak to było z tym Nietzsche i spoglądaniem w otchłań?

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA