REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Nowe Nintendo Switch będzie miało coś wspólnego z GeForce RTX 3080 Ti. Jest specyfikacja

Do sieci ponownie wyciekła specyfikacja nadchodzącej konsoli Nintendo Switch 2. Jak się okazuje, może mieć wiele wspólnego z zeszłą generacją kart graficznych GeForce RTX 3000.

15.09.2023
6:23
Nowe Nintendo Switch będzie miało coś wspólnego z GeForce RTX 3080 Ti. Jest specyfikacja
REKLAMA

Wielu czeka na nową konsolę Nintendo, bezpośredniego następcę popularnego Switcha. W ubiegłym tygodniu pojawiły się informacje, że Switch 2 ma nie być dużo słabszy od PlayStation 5, czyli nieprzenośnej konsoli obecnej generacji Sony, lecz bez szczegółów dotyczących specyfikacji. Źródło wydawało się bardzo wiarygodne - tym razem jest podobnie.

REKLAMA

Nintendo Switch 2 będzie miał wspólny mianownik z GeForce RTX 3080 Ti. Wcale nie chodzi o wydajność

Na swojej tablicy X użytkownik o pseudonimie Kepler opublikował dość ciekawe znalezisko. W jednym z dokumentów NVIDII dostępnych na GitHubie odnaleziono listę procesorów graficznych. Nie byłoby w tym nic dziwnego - ot, rozpiska GPU, które zasilają najróżniejsze karty z kilku generacji. W sekcji Ampere, czyli architekturze wykorzystywanej do kart RTX 3000 - m.in. RTX 3080 Ti pojawił się jednak nowy zawodnik.

Mowa o procesorze graficznym Tegra T239, który według Keplera oraz bardzo wiarygodnego informatora kopite7kimi będzie wykorzystywany w nadchodzącym Nintendo Switch 2. Co potwierdza, że nowa konsola może mieć wspólny mianownik z GeForce RTX 3080 Ti, lecz w tym przypadku nie chodzi o wydajność. Jeśli byłby to procesor wykonany w architekturze Ampere, jego produkcją zająłby się Samsung w 8-nm procesie technologicznym, a całość miałaby do dyspozycji 2048 rdzeni CUDA.

Taka wartość jest identyczna w porównaniu z laptopowym GeForce RTX 3050, który trafił do wielu tanich maszyn do gier i jeśli mamy porównywać układ graficzny w kwestii wydajności, to do tego RTX-a byłby najbliższy. Dodatkowo według nieoficjalnych informacji T239 ma też do dyspozycji 12 rdzeni CPU wykonanych w architekturze ARM Cortex A78, a do tego wsparcie RAM LPDDR5.

Więcej o konsolach przeczytasz na Spider's Web:

DLSS na nowym Nintendo Switchu? To niewykluczone

Nowe Nintendo Switch 2 z takim układem graficznym powinien móc obsłużyć technologię upscalingu DLSS 2, zupełnie jak to potrafią karty RTX 3000. Pracownik portalu zajmującego się tematyką Nintendo stwierdził, że konsola powinna zaoferować wsparcie DLSS 3, lecz najprawdopodobniej tak nie będzie. 

REKLAMA

Jak wiadomo, DLSS 3.5 powinien trafić na wszystkie karty GeForce RTX, ale tylko RTX-y 4000 oferują technologię generowania klatek. Układ graficzny wykonany w architekturze Ampere drzemiący w Nintendo Switch 2 raczej nie będzie w stanie obsłużyć takiego rozwiązania. Na koniec pozostaje pytanie - dlaczego postawiono na starszą architekturę, a nie na Ada Lovelace z RTX-ów 4000? Tego nie wie nikt, ale najpewniej z oszczędności.

Tak czy inaczej, jeśli Switch 2 zadebiutuje z układem graficznym T239, konsola zyska kopa mocy w porównaniu do Nintendo Switch obecnej generacji. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA