REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

LG Gram Fold zachwyca. Ten laptop możesz złamać w pół, a nawet musisz

LG pokazało swój najnowszy laptop z serii Gram. Nie jest to jednak typowa konstrukcja, a składana propozycja. To pierwsze takie urządzenie w portfolio giganta technologicznego z Korei Południowej.

26.09.2023
18:53
LG Gram Fold
REKLAMA

Jak powszechnie wiadomo, od wielu lat producenci elektroniki użytkowej na coraz większą skalę stosują w swoich urządzeniach składane ekrany. Najczęściej spotykane są składane smartfony - typu Fold (książka) - m.in. Z Fold 5, a także Flip (klapka) - przykładowo Motorola Razr 40 Ultra. Składanych laptopów też nie brakuje - od Asusa, Lenovo, HP, a teraz LG dołącza do imprezy. W tym przypadku można złamać laptopa ekran w pół. Nawet trzeba.

REKLAMA

LG Gram Fold. Składany laptop prosto z Korei Południowej pokazuje pazur

Nowy składany laptop LG przypomina istniejące już na rynku propozycje. Ma na pokładzie 17-calowy składany ekran OLED ze specjalnym zawiasem, który umożliwia korzystania z ekranu „na płasko” jako tabletu, albo jako laptopa z dużym ekranem po dopięciu dedykowanej klawiatury.

Jest też oczywiście funkcja złożenia ekranu w pół i użytkowanie dolnej części jako klawiatury (lub położenie na niej fizycznej klawiatury Bluetooth), gdzie pozostała górna część to 12-calowy panel z proporcjami 3:2.

źródło: LG

Wyświetlacz pracuje w rozdzielczości 1920 × 2560 pikseli i oferuje maksymalną jasność na poziomie 500 nitów. Jest to ekran produkcji LG - firma chwali się, że zastosowała specjalny materiał, który ma zmniejszyć wgniecenie w miejscu mechanizmu. Co ciekawe, panel ma wytrzymać 30 000 złożeń - nie jest to zbyt wiele, patrząc na to, że taki Z Fold 5/Z Flip 5 oferują 200 000 złożeń (są nawet urządzenia gwarantujące 400 000), ale LG Gram Fold wciąż jest laptopem, a nie smartfonem.

W ciągu jednego dnia nie będzie potrzeby składać laptopa aż tak bardzo często, jak chować telefon do kieszeni. Mniejsza liczba złożeń nie powinna w znacznym stopniu wpłynąć na żywotność urządzenia. Jeśli zaś chodzi o wnętrze, to LG Gram Fold oferuje procesor Intel Core i5-1335U połączony z 16 GB RAM LPDDR5-6000 oraz dyskiem SSD 512 GB PCIe 4.0. 

źródło: LG

Laptop ma do dyspozycji akumulator 72 Wh, waży 1250 g i ma 19,9 mm grubości po złożeniu (9,4 mm po rozłożeniu). Producent wyposażył sprzęt w dwa USB-C - pierwszy zgodny z Thunderbolt 4, drugi zaś 3.2 Gen 2×1. Ekran laptopa wspiera rysik, ale ten jest sprzedawany osobno. 

Więcej o laptopach przeczytasz na Spider's Web:

To drogi i niezbyt dostępny (jak na razie) sprzęt

LG Gram Fold jak dotąd miał swoją premierę Korei Południowej, gdzie kosztuje 5 milionów wonów (ok. 16 100 zł). To standardowa cena jeśli chodzi o składane laptopy - Zenbook 17 Fold od Asusa kosztował 15 tys. zł, zresztą podobnie jak Lenovo ThinkPad X1 Fold. Nie wiemy kiedy (i czy w ogóle) trafi na globalny rynek i do nas, do Polski.

Składane laptopy wciąż są piekielnie drogie i raczej trafiają do rąk co najwyżej entuzjastów lub osób, które są w stanie zapłacić ponad 16 tys. zł za laptopa.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA