REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

OLED do kosza. Idzie nowa technologia w telewizorach

Na dziś technologia QD-OLED wydaje się zapewniać najlepsze rezultaty i najwyższą jakość obrazu. Tymczasem jedna z ważniejszych firm na rynku zdaje się mieć jeszcze lepszy pomysł. Eliminujący większość wad matryc OLED.

16.09.2023
21:45
samsung qled technologie
REKLAMA

QD-OLED to połączenie techniki kwantowej kropki (Quantum dot) i matryc OLED. Monitory i telewizory wyposażone w tego rodzaju matryce oferują fantastyczny kontrast, wysoką jasność i szerokie pokrycie palety barwnej. Żadna inna stosowana w mainstreamie technologia nie daje tak dobrych rezultatów w tylu parametrach równocześnie. Trudno jednak nazywać ją doskonałą – matryce OLED mają też wady wynikające z relatywnie niskiej trwałości ich komponentów i konieczności ich odpowiedniego zabezpieczania.

REKLAMA

Japońska firma Shoei Chemical niedawno przejęła amerykańską Nanosys, wiodącego dostawcę nanokryształowych powłok Quantum dot stosowanych w telewizorach i matrycach QD-OLED i QLED. Nowy właściciel ma bardzo ambitne plany. Chce bowiem wykorzystać swój nowy nabytek do przyspieszenia badań nad matrycami EL-QD.

Najświeższe nowości i poradniki ze świata RTV:

Telewizory EL-QD. Co to jest i czemu u licha musimy się uczyć jeszcze jednego skrótu?

Matryce EL-QD mają łączyć zalety matryc OLED i QLED. Matryce te składają się z nanostruktur zwanych elektroluminescencyjnymi kropkami kwantowymi (EL-QD), które emitują światło w odpowiednim kolorze pod wpływem prądu elektrycznego. W przeciwieństwie do matryc OLED, które używają organicznych diod, matryce EL-QD są oparte na nieorganicznych materiałach, co zapewnia im lepszą trwałość i odporność na wypalanie ekranu.

 class="wp-image-4048733"
EL-QD to przyszłość telewizyjnych matryc - przynajmniej zdaniem kluczowego podwykonawcy ("nanoLED" na grafice)

W porównaniu z matrycami QLED, które wykorzystują podświetlenie LED i warstwę pasywnych kropek kwantowych (PL-QD), matryce EL-QD nie potrzebują dodatkowego źródła światła i mają lepszy kontrast i kąty widzenia. No dobrze, a tłumacząc mniej zawile?

Hipotetyczne zalety telewizorów i monitorów EL-QD to:

REKLAMA
  • Wysoka trwałość (niska podatność na tzw. powidoki)
  • Wysoka jasność (za sprawą wysokiej trwałości)
  • Szerokie pokrycie palety barwnej (za sprawą wysokiej jasności oraz techniki Quantum dot
  • Doskonały kontrast (brak dodatkowego podświetlenia koniecznego w matrycach LCD)

Nanosys nazywa swoje matryce tego rodzaju mianem NanoLED, jednak branżowo ustalona nazwa to wspomniany EL-QD. Niestety ewentualna rewolucja to nadal pieśń nieco odleglejszej przyszłości. Badania nad EL-QD dopiero trwają, na dziś nie ma jeszcze opracowanego efektywnego procesu technologicznego - co oznacza, że nie jest jeszcze możliwym wprowadzenie produktów z matrycami EL-QD w jakkolwiek sensownych cenach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA