REKLAMA

Tak wygląda nowy krater na Księżycu. To tam rozwaliła się rosyjska sonda kosmiczna Łuna 25

Zakończona niepowodzeniem misja rosyjskiej sondy kosmicznej Łuna 25, która miała eksplorować Księżyc, a rozbiła się na jego powierzchni 21 sierpnia 2023 r., pozostawiła po sobie krater. Można go teraz dostrzec na powierzchni Księżyca.

02.09.2023 14.23
niewidoczna strona ksiezyca
REKLAMA

Amerykańska sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) od NASA uchwyciła obrazy, na których widać świeży krater na powierzchni Księżyca. Choć nie ma 100 proc. pewności, można z dużym prawdopodobieństwem założyć, iż jest to właśnie miejsce uderzenia niefortunnej misji Łuna 25 w powierzchnię Srebrnego Globu. Łuna 25 była pierwszą rosyjską próbą eksploracji Księżyca od prawie pięciu dekad. Mocno nieudaną.

REKLAMA

Łuna 25 i jej katastrofa

Przypomnijmy - podejście do lądowania sondy Łuna 25 rozpoczęło się w sobotę 19 sierpnia br, ale misja zakończyła się niepowodzeniem, gdy pojazd uderzył w południowo-zachodnią krawędź krateru Pontécoulant G. Katastrofa została zarejestrowana dokładnie o 7:58 czasu środkowoeuropejskiego 21 sierpnia 2023 r. Jak informuje NASA w opublikowanym oświadczeniu nowo utworzony krater ma około 10 metrów szerokości. Szacunki powstały na podstawie zdjęć sondy LRO.

Wcześniejsze zdjęcia tego rejonu wykonane przez Lunar Reconnaissance Orbiter zostało zrobione 27 czerwca 2022 r. i nie było na nim żadnych kraterów ani niczego, co zwróciłoby uwagę naukowców z NASA. Natomiast nowe zdjęcie zostało wykonane 24 sierpnia br. Pojawiły się na nim nowe szczegóły. Biorąc pod uwagę niewielką odległość nowego krateru do zaplanowanego miejsca lądowania rosyjskiej sondy, zespół obsługujący LRO doszedł do wniosku, że ten nowy szczegół na powierzchni Księżyca prawdopodobnie powstał na skutek katastrofy będącej działem człowieka, a nie przyczyn naturalnych.

 class="wp-image-4016309"
Zestawienie dwóch zdjęć Księżyca z 27.06 i 24.08. Wyraźnie widać nowy obiekt na powierzchni.
źródło: NASA Goddard Space Flight Center/Arizona State University

NASA podała nawet dokładne współrzędne

NASA podała nawet dokładną lokalizację miejsca, w którym zaobserwowała to, co najprawdopodobniej jest wrakiem rosyjskiej sondy. Świeży krater na powierzchni Księżyca znajduje się na 57,865 st. szerokości geograficznej południowej i 61,360 st. długości geograficznej wschodniej oraz około 360 m poniżej poziomu powierzchni.

Jak twierdzą przedstawiciele NASA uderzenie nastąpiło na stromej wewnętrznej krawędzi krateru Pontécoulant G, co stanowi odchylenie o około 400 km od planowanego miejsca lądowania Łuny 25 na 69,545 st. szerokości geograficznej południowej i 43,544 st. długości geograficznej wschodniej.

Niepowodzenie rosyjskiej sondy Łuna 25, która miała oznaczać powrót Rosji do eksploracji Księżyca po 47 latach zostało przyćmione powodzeniem lądowania sondy Chandrayaan-3 z Indii, która już przystąpiła do badań Księżyca i zaczęła przesyłać cenne dane na Ziemię.

Ten wyczyn pozwolił Indiom na dołączenie do zaledwie trzech państw, którym udało się wylądować na Księżycu: Związku Radzieckiego, Stanów Zjednoczonych i Chin.

REKLAMA

Czytaj więcej o nieudanej rosyjskiej misji:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA