Polski robot jest mądrzejszy niż myśliwi. Nie pomyli człowieka z dzikiem
Efektem prac polskich naukowców jest metoda sprawiająca, że roboty skuteczniej niż dotychczas rozpoznają obiekty obserwowane przez nie za pomocą kamer. Swoim rozwiązaniem już chwalą się na prestiżowych zagranicznych konferencjach.
- Poruszający się robot lub dron powinien skupiać uwagę jedynie na kluczowych elementach otoczenia, bowiem nie jest w stanie analizować całej przestrzeni w czasie rzeczywistym z uwagi na ograniczenia sprzętowe. Musi zatem decydować, na czym skupić swoją uwagę, w jakim kierunku spojrzeć - obrócić kamerę - wyjaśnia Bartosz Zieliński, lider zespołu badawczego z IDEAS NCBR.
I właśnie tym zajęli się badacze, tworząc specjalną metodę pracy oprogramowania odpowiedzialnego za "patrzenie". Ich Attention-Map Entropy wykorzystuje wewnętrzną niepewność modelu. Tam, gdzie jest ona największa – czyli miejsce, którego robot nie odgaduje – będą prowadzone obserwacje.
Swój projekt opisują na przykładzie głowy zwierzęcia. Widząc ją model "domyśla się", że w jej otoczeniu powinien znajdować się tułów, ale nie jest pewny, co znajduje się w dalszych obszarach obrazka i tam będzie “skupiać swoją uwagę” w dalszej kolejności – tłumaczą.
Naukowcy zwracają uwagę, że problemy z eksploracją wizualną spotykane u robotów dostępnych obecnie na rynku utrudniają im poruszanie się w naturalnym środowisku. Takie autonomiczne pojazdy jak te służące do dostarczania jedzenia to wciąż wyjątki, na dodatek mogące pracować na bardzo ograniczonym obszarze. Nic dziwnego – ciągła analiza otoczenia, tego, co znajduje się wokół, zabiera mnóstwo energii.
Przeczytaj także:
- Sprawdzili, kto jest bardziej zagrożony utratą pracy przez chatboty. Płeć ma znaczenie
- Polacy boją się zakrętek, których nie da się odczepić od butelek
- Koniec tradycyjnej stomatologii? Wyhodują nam nowe zęby z komórek macierzystych
Lepsze algorytmy uczenia maszynowego będą jednak w stanie to zmienić
Nasze rozwiązanie może znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczna jest aktywna eksploracja, jak np. w dronach wspierających ochronę parków narodowych, w tym ochronę zwierząt przed kłusownictwem
- podsumowuje Tomasz Trzciński, lider grupy badawczej z IDEAS NCBR.
Możemy sobie wyobrazić, że dron wyposażony w lepsze widzenie skuteczniej będzie poszukiwał zaginione osoby.
Metoda zakwalifikowała się na konferencję naukową International Joint Conference on Artificial Intelligence (IJCAI 2023). Odbywa się ona w dniach 19-25 sierpnia 2023 w Makau w Chinach, a polscy badacze zaprezentują na niej swoje osiągnięcia.