REKLAMA

Już są najnowsze zdjęcia Księżyca zrobione z jego orbity. Zobacz, jaki jest piękny

Indyjska sonda kosmiczna Chandrayaan-3, która wystartowała 14 lipca 2023 r., dotarła do orbity Księżyca i przesłała na Ziemię pierwsze zdjęcia powierzchni naszego naturalnego satelity. To historyczny sukces Indii, która chce być czwartym krajem na świecie, który dokona miękkiego lądowania na Księżycu.

07.08.2023 13.53
Już są najnowsze zdjęcia Księżyca zrobione z jego orbity. Zobacz, jaki jest piękny
REKLAMA

Chandrayaan-3 to trzecia indyjska misja eksploracji Księżyca, która składa się z lądownika o nazwie Vikram i łazika o nazwie Pragyan. Misja ta nie ma orbitera, który krążyłby wokół Księżyca, lecz moduł napędowy, który pełni rolę satelity łącznościowego. Moduł ten przenosi lądownik i łazik do momentu, gdy sonda znajdzie się na okrężnej orbicie o wysokości 100 km nad powierzchnią Księżyca.

REKLAMA

Zdjęcia, które otrzymaliśmy od Chandrayaan-3, pokazują kraterowe krajobrazy Księżyca, które zmieniają się w zależności od odległości sondy. Na niektórych zdjęciach widać również cienkie pasmo atmosfery księżycowej, która istnieje tylko w ciągu dnia księżycowego.

Indie liczą na sukces

Chandrayaan-3 ma pokazać, że Indie potrafią przeprowadzić niezwykle skomplikowaną operacją w kosmosie i bezpiecznie wylądować na powierzchni Księżyca, co nie udało się poprzedniej misji Chandrayaan-2. W 2019 r. lądownik Vikram rozbił się podczas próby lądowania w pobliżu bieguna południowego Księżyca. Orbiter tej misji nadal działa i bada Księżyc z orbity.

Indie planują wylądować na Księżycu 23 sierpnia 2023 r. w rejonie pomiędzy kraterami Manzinus C i Simpelius N, gdzie znajdują się bogate zasoby lodu i minerałów Jeśli im się to uda, będą pierwszym krajem, który osiągnie taki wyczyn w pobliżu bieguna południowego Księżyca, gdzie panują ekstremalne warunki termiczne i oświetleniowe.

Indyjski łazik zbada Księżyc

Po lądowaniu lądownik Vikram będzie działał przez około 14 dni księżycowych (około 14 dni ziemskich), podczas których będzie przesyłał dane naukowe i obrazy z kamery na Ziemię za pośrednictwem modułu napędowego. Łazik Pragyan będzie poruszał się po powierzchni Księżyca z prędkością około 1 cm/s i zbierał informacje o składzie chemicznym i mineralnym gleby księżycowej.

REKLAMA

Chandrayaan-3 to krok milowy dla indyjskiego programu kosmicznego, który ma ambitne plany dotyczące przyszłych misji międzyplanetarnych. Indie chcą wysłać ludzi w kosmos w ramach programu Gaganyaan, zbadać Słońce za pomocą sondy Aditya-L1 i eksplorować Marsa i Wenus za pomocą kolejnych sond.

Indie są dumne ze swojego osiągnięcia i mają nadzieję, że Chandrayaan-3 pomoże im odkryć nowe tajemnice Księżyca i jego wpływu na Ziemię. Jak powiedział szef indyjskiej agencji kosmicznej ISRO Sreedhara Panicker Somanath: “Chandrayaan-3 to nie tylko misja technologiczna, ale także misja inspirująca dla młodych ludzi, którzy marzą o karierze w nauce i kosmosie”.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA