REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Już są najnowsze zdjęcia Księżyca zrobione z jego orbity. Zobacz, jaki jest piękny

Indyjska sonda kosmiczna Chandrayaan-3, która wystartowała 14 lipca 2023 r., dotarła do orbity Księżyca i przesłała na Ziemię pierwsze zdjęcia powierzchni naszego naturalnego satelity. To historyczny sukces Indii, która chce być czwartym krajem na świecie, który dokona miękkiego lądowania na Księżycu.

07.08.2023
15:53
Już są najnowsze zdjęcia Księżyca zrobione z jego orbity. Zobacz, jaki jest piękny
REKLAMA

Chandrayaan-3 to trzecia indyjska misja eksploracji Księżyca, która składa się z lądownika o nazwie Vikram i łazika o nazwie Pragyan. Misja ta nie ma orbitera, który krążyłby wokół Księżyca, lecz moduł napędowy, który pełni rolę satelity łącznościowego. Moduł ten przenosi lądownik i łazik do momentu, gdy sonda znajdzie się na okrężnej orbicie o wysokości 100 km nad powierzchnią Księżyca.

REKLAMA

Zdjęcia, które otrzymaliśmy od Chandrayaan-3, pokazują kraterowe krajobrazy Księżyca, które zmieniają się w zależności od odległości sondy. Na niektórych zdjęciach widać również cienkie pasmo atmosfery księżycowej, która istnieje tylko w ciągu dnia księżycowego.

Indie liczą na sukces

Chandrayaan-3 ma pokazać, że Indie potrafią przeprowadzić niezwykle skomplikowaną operacją w kosmosie i bezpiecznie wylądować na powierzchni Księżyca, co nie udało się poprzedniej misji Chandrayaan-2. W 2019 r. lądownik Vikram rozbił się podczas próby lądowania w pobliżu bieguna południowego Księżyca. Orbiter tej misji nadal działa i bada Księżyc z orbity.

Indie planują wylądować na Księżycu 23 sierpnia 2023 r. w rejonie pomiędzy kraterami Manzinus C i Simpelius N, gdzie znajdują się bogate zasoby lodu i minerałów Jeśli im się to uda, będą pierwszym krajem, który osiągnie taki wyczyn w pobliżu bieguna południowego Księżyca, gdzie panują ekstremalne warunki termiczne i oświetleniowe.

Indyjski łazik zbada Księżyc

Po lądowaniu lądownik Vikram będzie działał przez około 14 dni księżycowych (około 14 dni ziemskich), podczas których będzie przesyłał dane naukowe i obrazy z kamery na Ziemię za pośrednictwem modułu napędowego. Łazik Pragyan będzie poruszał się po powierzchni Księżyca z prędkością około 1 cm/s i zbierał informacje o składzie chemicznym i mineralnym gleby księżycowej.

REKLAMA

Chandrayaan-3 to krok milowy dla indyjskiego programu kosmicznego, który ma ambitne plany dotyczące przyszłych misji międzyplanetarnych. Indie chcą wysłać ludzi w kosmos w ramach programu Gaganyaan, zbadać Słońce za pomocą sondy Aditya-L1 i eksplorować Marsa i Wenus za pomocą kolejnych sond.

Indie są dumne ze swojego osiągnięcia i mają nadzieję, że Chandrayaan-3 pomoże im odkryć nowe tajemnice Księżyca i jego wpływu na Ziemię. Jak powiedział szef indyjskiej agencji kosmicznej ISRO Sreedhara Panicker Somanath: “Chandrayaan-3 to nie tylko misja technologiczna, ale także misja inspirująca dla młodych ludzi, którzy marzą o karierze w nauce i kosmosie”.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA