Wkrótce lądowanie na Księżycu. To będzie historyczna misja
Indie mają powody do dumy. Ich najnowsza misja księżycowa, Chandrayaan-3, właśnie weszła na orbitę wokół naszego naturalnego satelity. To historyczny krok w eksploracji kosmosu, który może przynieść wiele odkryć i korzyści dla ludzkości.
Chandrayaan-3 to trzecia indyjska misja na Księżyc, po Chandrayaan-1 z 2008 r. i Chandrayaan-2 z 2019 r. Pierwsza z nich odkryła obecność cząsteczek wody na wysuszonej księżycowej powierzchni i ustaliła, że Księżyc ma atmosferę w ciągu dnia. Druga była częściowo udana - orbiter nadal krąży i bada Księżyc, ale lądownik i łazik rozbiły się podczas lądowania.
Pragyan znaczy mądrość
Chandrayaan-3 składa się z lądownika o nazwie Vikram (na cześć założyciela Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych, ISRO) i łazika o nazwie Pragyan, co w sanskrycie znaczy mądrość. Misja nie ma orbitera, ponieważ wykorzystuje ten z Chandrayaan-2. Misja została wystrzelona 14 lipca 2023 r. z kosmodromu Sriharikota na pokładzie najpotężniejszej indyjskiej rakiety, LVM-III.
Po tygodniu okrążania Ziemi, statek kosmiczny został wysłany na orbitę księżycową za pomocą manewru asysty grawitacyjnej. Następnie naukowcy będą stopniowo zmniejszać prędkość rakiety, aby doprowadzić ją do punktu, który umożliwi miękkie lądowanie dla Vikrama. Planowane jest ono na 23 lub 24 sierpnia 2023 r.
Łazik na biegunie południowym
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Indie będą pierwszym krajem, który wyląduje w pobliżu mało zbadanego bieguna południowego Księżyca. Będą też czwartym krajem, który osiągnie miękkie lądowanie na Księżycu, po USA, byłym Związku Radzieckim i Chinach.
Po wylądowaniu, sześciokołowy łazik wyjedzie i będzie poruszał się po skałach i kraterach na powierzchni Księżyca, zbierając istotne dane i zdjęcia, które zostaną wysłane na Ziemię do analizy. Łazik jest wyposażony w pięć instrumentów, które będą skupiały się na badaniu fizycznych cech powierzchni Księżyca, atmosfery blisko powierzchni i aktywności tektonicznej, aby zbadać, co dzieje się pod powierzchnią.
Misja Chandrayaan-3 jest nie tylko dowodem na rosnące ambicje Indii w dziedzinie badań kosmicznych, ale także szansą na poszerzenie naszej wiedzy o Księżycu i jego potencjalnych zasobach. Może też otworzyć drogę do dalszych eksploracji i kolonizacji naszego najbliższego sąsiada w kosmosie.