REKLAMA

Ranking prędkości internetu. Jesteśmy sto lat za Bliskim Wschodem, za to w kraju wymiata Łódź

Najnowsze rankingi prędkości internetu na w kraju i na świecie pokazują, że choć Polska mocno trzyma się z internetem stacjonarnym, to prędkość naszego internetu mobilnego spadła. Łodzianie mogą być dumni, a jeżeli jesteś amatorem leżenia na leżaku ze smartfonem lub tabletem, na wakacje powinieneś jechać na Bliski Wschód.

18.07.2023 11.43
prędkość internetu
REKLAMA

Prędkość internetu w Polsce - w porównaniu do innych krajów świata - od kilku lat jest określana jako "w porządku". Nie jesteśmy demonami szybkości i daleko nam od globalnego podium, ale jednocześnie jest nam jeszcze dalej do miejsc na świecie z najwolniejszym internetem.

Ookla, firma zajmująca się testami połączenia internetowego i diagnostyką sieci, po raz kolejny przygotowała zestawienia prędkości internetu - zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jak było w czerwcu 2023 roku?

REKLAMA

Szukasz najszybszego internetu? Przejdź do Plusa i zamieszkaj w Łodzi

Pierwsze zestawienie przygotowane przez Ookla dedykowane jest prędkościom internetu mobilnego w Polsce w drugim kwartale bieżącego roku. Podobnie jak w pierwszym kwartale, liderem pod względem mediany prędkości pobierania danych jest Plus (53,93 Mbps), a za nim kolejno T-Mobile (53,66 Mbps), Orange (46,78 Mbps) oraz Play (42,35 Mbps). Warto tu zauważyć znaczący skok - jeszcze w kwietniu bieżącego roku Plus był liderem mając medianę wynoszącą "zaledwie" 47,79 Mbps.

Mediana prędkości pobierania - internet mobilny w Polsce, źródło: Speedtest.net

Choć Plus ma najszybszy internet mobilny, to w rankingu opóźnienia połączenia wypada najgorzej (45 ms) - tu zwycięża Orange (42 ms), a Play i T-Mobile dzielą wspólnie drugie miejsce (43 ms).

T-Mobile cechowało się najwyższą stałością połączenia - aż 89 proc. wyników testów pokazywało minimalną prędkość pobierania 5 Mbps i wysyłania 1 Mbps. W przypadku Orange ten wynik wynosił 87 proc., w Play 82,3 proc., z kolei w Plusie jedynie 81,3 proc.

W rankingu 5G Plus po raz kolejny znacząco prześcignął pozostałych polskich operatorów. Mediana prędkości pobierania w Plusie przy połączeniu w standardzie 5G wynosi 153,19 Mbps, w T-Mobile 69, 35 Mbps, w Orange 66,67 Mbps, a w Play jedynie 61,25 Mbps.

Mediana prędkości pobierania w Polsce w połączeniu z siecią 5G, źródło: Ookla

Jak pokazuje zestawienie Ookla, jeżeli chcesz namiętnie korzystać z internetu mobilnego - przenieś (albo przynajmniej odwiedź) Łódź. W stolicy województwa łódzkiego mediana prędkości pobierania danych wynosi 57,18 Mbps, a wysyłania 13,12 Mbps, co w drugim kwartale 2023 roku czyni Łódź miastem z najszybszą transmisją danych.

Polskie miasta z najszybszym internetem mobilnym w drugim kwartale 2023 roku, źródło: Speedtest.net

Prędkość internetu na świecie w czerwcu 2023. Spadek prędkości internetu mobilnego, stagnacja w stacjonarnym

Kolejne zestawienie to comiesięczny ranking prędkości internetu na świecie. Przygotowywany przez Ookla i podsumowujący czerwiec, ranking pokazuje spadki Polski względem innych krajów. W rankingu prędkości internetu mobilnego względem maja spadliśmy aż o pięć pozycji, zajmując miejsce 51 ze 140 z medianą prędkości pobierania 47,28 Mbps, wysyłania 9,59 Mbps i opóźnieniem 26 ms - podczas gdy w maju mediana prędkości pobierania wynosiła 49,22 Mbps.

W ten sposób plasujemy się za Wietnamem, Węgrami, Włochami, Albanią i Malezją, ale nadal wyprzedzamy Południową Afrykę, Wielką Brytanię czy Japonię.

Ranking prędkości internetu mobilnego w czerwcu, źródło: Speedtest.net

Jeżeli chodzi o internet stacjonarny, tu w maju spadliśmy na 32 miejsce (w porównaniu z 31 miejscem w kwietniu i 30 w marcu), jednak od majowego spadku nadal trzymamy się na 32 miejscu z medianą prędkości pobierania 107,12 Mbps, wysyłania 38,84 Mbps i opóźnieniem 9 ms.

Pod względem prędkości internetu stacjonarnego wyprzedzają nas Holandia, Korea Południowa, Brazylia, Norwegia oraz Szwecja. Z kolei Polska nadal wyprzedza doganiający nas Katar, ale także Luksemburg, Maltę czy Finlandię.

Ranking prędkości internetu stacjonarnego w czerwcu, źródło: Speedtest.net

Jeżeli chodzi o globalnych liderów, tu w ostatnich tygodniach nie ma większych zmian. Jeśli jesteś typem osoby, która urlop chce spędzić na leżaku, w ręku ze smartfonem lub tabletem, warto rozważyć kraje Bliskiego Wschodu. Bowiem podium prędkości internetu zajmują kolejno trzy państwa arabskie: Zjednoczone Emiraty Arabskie (mediana prędkości pobierania 200,24 Mbps), Katar (182,98 Mbps) oraz Kuwejt (152,95 Mbps) - ten ostatni w czerwcu przegonił Norwegię, która spadła na miejsce czwarte z prędkością 143,83 Mbps.

REKLAMA

Natomiast jeśli chodzi o internet stacjonarny, najszybszy znajdziemy w odpowiednio (i niezmiennie) w Singapurze (247,29 Mbps), Zjednoczonych Emiratach arabskich (239,20 Mbps) oraz Chile (229,48 Mbps).

Najciekawszą zmianą w rankingu jest Urugwaj, który jeszcze w maju zajmował 67 miejsce w rankingu internetu mobilnego z medianą prędkości pobierania 33,68 Mbps. W czerwcu zaliczył skok do... 8 miejsca (wzrost o 59 pozycji) z medianą 116,36 Mbps.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA