Graj na laptopie jak szef. Oto Lenovo Legion Pro 7 z AI specjalnie dla gracza

Lokowanie produktu: Lenovo

Istnieją laptopy gamingowe na których ewentualnie można pograć i takie przeznaczone dla prawdziwych wymiataczy. Lenovo Legion Pro 7 to laptop zdecydowanie nie dla cieniasów.

Graj na laptopie jak szef. Oto Lenovo Legion Pro 7 z AI specjalnie dla gracza

Marzy ci się naprawdę mocny laptop gamingowy? Ma być spory i wygodny, ale nie za duży. Ma mieć ekran o wysokiej rozdzielczości i równie wysokim odświeżaniu, ale nie 4K UHD, bo w laptopie to przesada. Czy to wszystko da się pogodzić?

Jak najbardziej. Świetnie się składa, bo właśnie chciałem wam pokazać jaką mocarną maszyną jest Lenovo Legion Pro 7 16IRX8H. Oprócz wydajnych podzespołów i świetnego wyposażenia ma też do zaoferowania niezwykłą nowinkę technologiczną. Do osiągnięcia jak najwyższej wydajności używa on bowiem unikalnego układu AI (LA2-Q), który zapewnia najwyższą szybkość rozgrywki w zależności od scenariusza.

Zainteresowani? To zobaczcie co ta maszynka ma do zaoferowania.

Lenovo Legion Pro 7 16IRX8H - specyfikacja

  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 4080 12GB GDDR6, TGP 175W
  • Procesor: Intel Core i9-13900HX, 24C (8P + 16E) / 32T, P-core do 5,4 GHz, E-core do 3,9 GHz
  • Pamięć RAM: 32 GB DDR5 5600 MHz
  • Ekran: 16", 2560x1600 240 Hz, IPS 500 nitów, DisplayHDR 400, Dolby Vision, G-SYNC
  • Dysk: 1 TB SSD NVMe PCIe 4.0
  • Sieć: Wi-Fi 6E, 11ax 2x2 + BT5.1
  • Bateria / zasilacz: 99,9 Wh / 330 W
  • Klawiatura: podświetlana RGB
  • Obudowa: aluminium
  • Wymiary / waga: 363,4 x 263,55 x 21,97-25,9 mm / poniżej 2,8 kg
  • Dodatkowo: kamerka internetowa FHD z przesłoną, Windows 11 Home, wymienne nakładki na klawisze, Legion Coldfront 5.0 (komora parowa), dedykowany układ AI LA2-Q

Na specyfikację naprawdę nie ma co narzekać - potężna karta graficzna GeForce RTX 4080 (o której opowiem bardziej szczegółowo poniżej), mocarny procesor Intel Core 13-tej generacji, 32 GB pamięci RAM DDR5, no i ten ekran - WQHD przy 240 Hz z obsługą HDR. Nie zabrakło tu technologii NVIDIA G-Sync, by wyświetlany obraz był jak najbardziej płynny.

Jeśli zerkniemy na boki laptopa, to znajdziemy tam po jednym porcie USB A 3.2 oraz jeden port USB C 3.2 Gen 2 ze wsparciem PD 140W i DisplayPort 1.4. Trochę mało? Spokojnie, większość portów znajduje się z tyłu - są tam nie tylko kolejne porty USB typu A, ale również HDMI, które "dźwignie" nawet przesyłanie obrazu w rozdzielczości 8K i 60 klatkach na sekundę, jak i Thunderbolt 4, czy port LAN.

Uwagę zwraca również solidna bateria, której pojemność sięga praktycznie 100 Wh (czas pracy na baterii wynosi około 5 godzin) oraz doskonały system chłodzenia Legion Coldfront 5.0, który wykorzystuje między innymi komorę parową i ciekły metal do przewodzenia ciepła.

Pełnowymiarowa klawiatura z wymiennymi nakładkami klawiszy ma możliwość podświetlenia RGB każdego klawisza, a całością możemy sterować za pomocą oprogramowania Lenovo Spectrum - tak by stworzyć podświetlenie idealnie dopasowane do swoich wymagań.

Nad procesorem Intel Core i9 13-tej generacji można tylko z uznaniem pokiwać głową, ale nie oszukujmy się - pierwsze skrzypce w tej konstrukcji gra układ graficzny, a jest nim GeForce RTX 4080 o TGP dochodzącym do 175W. A to oznacza jeszcze więcej mocy udostępnionej dla użytkownika.

Bardzo wydajny mobilny układ graficzny NVIDIA GeForce RTX 4080

Układy graficzne NVIDIA GeForce RTX 4000 o nazwie kodowej Ada Lovelace, królują obecnie na rynku laptopów. W stosunku do poprzedniej generacji przynoszą doskonały stosunek wydajności do poboru energii, a także wiele interesujących rozwiązań technologicznych.

Jak wszystkie karty GeForce serii RTX, również modele 4000 oferują doskonałą wydajność przy użyciu ray-tracingu (rdzenie RT) oraz wsparcie zaawansowanego skalowania DLSS, przyśpieszającego działanie gier (rdzenie Tensor). Seria RTX przynosi jednak kolejną nowinkę, a mianowicie technologię dodatkowego generowania klatek w grach (Frame Generation), co w połączeniu z obniżeniem opóźnień za pomocą NVIDIA Reflex i ze skalowaniem DLSS (2) daje nam technologię DLSS 3. Gry wyposażone w obsługę DLSS 3 potrafią znacząco przyspieszyć swoje działanie i jest to możliwe tylko na układach GeForce RTX 4000.

Jeśli jesteś zainteresowany streamowaniem swojej rozgrywki, to RTX 4000 oferują jeszcze jedną nowinkę - wsparcie sprzętowego enkodera AV1, dzięki czemu transmisja wideo będzie doskonałej jakości. Dodajcie do tego technologie oparte na AI, które obejmują zarówno operacje na obrazie, jak i dźwięku (np. wyciszanie hałasów z tła), a otrzymacie naprawdę uniwersalną maszynę dla gracza i streamera.

Najwydajniejszym układem graficznym w laptopach jest GeForce RTX 4090 wyposażony w 16 GB. Jedynym problemem laptopów z topowym układem Ada Lovelace, czyli GeForce RTX 4090 jest to, że... są to maszyny bardzo drogie. Gamingowe laptopy wyposażone w nieco mniej wydajną kartę graficzną GeForce RTX 4080 (12 GB RAM) - a w taki właśnie model wyposażony jest Lenovo Legion Pro 716 IRX8H - są już bardziej przystępne cenowo.

Najnowsze i najbardziej wymagające gry w zasięgu ręki

Cyberpunk 2077 w najwyższych ustawieniach wraz z path-tracingiem stanowi wyzwanie dla każdego komputera - nawet najwydajniejszych maszyn stacjonarnych. Jednak dzięki wsparciu technologii DLSS 3 będziemy się mogli cieszyć tą grą także na laptopie Lenovo Legion Pro 7 z GeForce RTX 4080.

Ten niesamowity ekran w laptopie przydałoby się wykorzystać w pełni, zwłaszcza odświeżanie 240 Hz. Marzy wam się rozgrywka w najnowsze Diablo 4 przy 240 klatkach na sekundę? Tutaj ponownie przyjdzie nam z pomocą technologia DLSS 3, dzięki której bez problemu sięgniecie po takie wyniki.

Lista gier obsługujących DLSS 3 sięga już ponad 30 pozycji i znajdziemy tam między innymi Wiedźmina 3, Hogwarts Legacy, Marvel's Spider-Man: Miles Morales, Need For Speed Unbound, Microsoft Flight Simulator, czy w końcu Portal with RTX.

Skalowanie DLSS (2) pojawiło się na rynku znacznie wcześniej i obecnie mamy około 300 gier ze wsparciem tej technologii.

Dodatkowe oprogramowanie

Firma Lenovo zadbała również o dodatkowe oprogramowanie i to nie byle jakie. Jedną z ciekawszych nowinek jest Tobii Horizon, który pozwala śledzić poruszenia głowy gracza i odpowiednio obracać kamerę w grach, co wydatnie zwiększa poziom immersji.

Jak na razie Tobii Horizon obsługuje prawie 60 gier, w tym Microsoft Flight Simulator, F1 23, Layers Of Fear, Star Citizen, Far Cry 5 czy Assassin's Creed Valhalla. Z kolei Tobii Aware zwiększa prywatność i bezpieczeństwo użytkownika, między innymi przez automatyczne przyciemnianie ekranu, czy też blokowanie laptopa.

Laptopy Lenovo pracują pod kontrolą oprogramowania Vantage. Za jego pomocą dowiemy się nie tylko ile gwarancji nam pozostało, ale szybko zaktualizujemy sterowniki (włączając w to aktualizację BIOS), czy sprawdzimy stan podzespołów, czy zabezpieczenia naszego komputera. Dodatkowo pasek narzędzi Lenovo Vantage udostępnia łatwą możliwość zmiany w każdej chwili nie tylko planu zasilania, ale i opcji zarządzania ładowaniem laptopa (oszczędzanie baterii i szybkie ładowanie), wyłączania kamery i mikrofonu, czy uruchamianie trybu ochrony oczu

Lenovo Legion Pro 7 16IRX8H - cena

Firma Lenovo nie ograniczyła się do instalacji w laptopie Legion Pro 7 bardzo wydajnych podzespołów i nowatorskiego oprogramowania, ale jako pierwsza na świecie wyposażyła gamingowy sprzęt w dedykowany układ AI, który ma dbać o to, by wydajność w grach stała na najwyższym możliwym poziomie. Lenovo Legion 7 Pro w takiej konfiguracji można obecnie kupić poniżej 16 000 zł.

Na deser mamy również możliwość skorzystania z programu Lenovo Premium Care, czyli zaawansowanego, dwuletniego, kompleksowego wsparcia profesjonalnych konsultantów (zarówno przez telefon, czat i mail), którzy rozwiążą każdy problem z twoim sprzętem. Mało tego - możemy również zamówić szybką wizytę serwisową do domu.

Czytaj też:

Lokowanie produktu: Lenovo
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: wczoraj