Bezpieczne wakacje na piątkę z Plusem
Jak bezpiecznie spędzić wakacje? Zadbaj o swoich bliskich - nie trać ich z radaru i bądź przygotowany, aby wezwać pomoc.

Wakacje to czas odpoczynku. Podczas urlopu chcemy pozbyć się wszelkich trosk i zmartwień – ale i tak musimy się mieć na baczności i zważać na czyhające na nas i bliskich zagrożenia. Z tego względu warto się zawczasu przygotować, aby uniknąć stresujących sytuacji.
Jedziesz nad morze lub jezioro? Zapisz i zapamiętaj numer 601 100 100
W razie wypadku lub innej nieprzyjemnej sytuacji losowej można skorzystać z trójcyfrowych numerów alarmowych. Są nimi oczywiście 997 (policja), 998 (straż pożarna), 999 (pogotowie) oraz 112 (międzynarodowy numer alarmowy), ale to nie jedyne tego typu numery, jakie warto zapisać w książce adresowej i wykuć na blachę.
601100100 to numer telefonu, który powinna znać każda osoba wybierająca się nad morze, bo jego znajomość może uratować zdrowie albo nawet życie. Infolinia przygotowana została przez Plusa we współpracy z takimi organizacjami jak Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Po co i kiedy dzwonić na numer 601 100 100, czyli Zintegrowany System Ratownictwa?
W skrócie: w każdej sytuacji, gdy nad polskim morzem lub jeziorem wystąpiła sytuacja zagrożenia – ktoś z naszych bliskich zaczął się topić lub nie potrafi sam dopłynąć do brzegu, zachłysnął wodą i ma problemy z oddychaniem itp. Infolinia jest czynna przez całą dobę, siedem dni w tygodniu i to nie tylko latem, a przez okrągły rok. Zajmuje się tym sześć Centrów Koordynacji Ratownictwa Wodnego w takich miastach jak Sopot, Szczecin, Giżycko, Legionowo, Kruszwica i Suwałki.

CKRW działa dzięki współpracy Grup Interwencyjnych Ratownictwa Wodnego i Ratownikach Wodnych zabezpieczających kąpieliska morskie i śródlądowe, a także współpracy z innymi służbami takimi jak: Morska Służba Poszukiwań i Ratownictwa, Państwowa Straż Pożarna, Państwowe Ratownictwo Medyczne, Policja i nie tylko. Dyspozytorzy odbierają zgłoszenia na numery alarmowe, lokalizują poszkodowanego, przeprowadzają z nim wywiad i udzielają pierwszej pomocy przez telefon. Potem koordynują dalsze działania.
Warto też przed wyjazdem pobrać aplikację Ratunek
Aplikacja o nazwie Ratunek powstała w 2014 r. Jest przy tym jedyną, jak podaje Plus, zaaprobowaną i dołączoną do systemu powiadamiania o zgłoszeniu wypadku aplikacją, której używają ochotnicze służby ratownicze. Zapomniałeś numeru alarmowego? Ta apka wykręci go za Ciebie, niezależnie czy chcesz się połączyć ze służbami ratowniczymi nad wodą (i wspomnianym wcześniej numerem 601 100 100; WOPR i MORP), czy rejonach górskich (i numerem 601 100 300; TOPR i GOPR). Opcjonalnie można wysłać SMS-a, jeśli np. mamy mało energii w ogniwie smartfona albo nie możemy z jakiegoś powodu rozmawiać.
Co przy tym istotne, podczas korzystania z aplikacji służby ratunkowe od razu dysponują koordynatami GPS osoby informującej o niebezpiecznej sytuacji z dokładnością do trzech metrów. Lokalizacja wysyłana jest poprzez automatycznie generowanego SMS-a, a nie przez internet, dzięki czemu może dotrzeć tam, gdzie trzeba, nawet jeśli sytuacja kryzysowa nastąpiła w miejscu o kiepskim zasięgu. Oprócz tego ratownicy dostają na żądanie informacje medyczne (warto je wcześniej wpisać do wirtualnej książeczki zdrowia!) i dane o stanie baterii w telefonie osoby zgłaszającej problem. Mogą też oddzwonić albo wysłać SMS-a.

Gdzie jest dziecko? Z Plusem go nie zgubisz
W ofercie sieci Plus można znaleźć liczne akcesoria w postaci opasek i zegarków lokalizacyjnych. Warto przed wyjazdem na wczasy z dziećmi wyposażyć swoje pociechy w takie gadżety. Są one użyteczne i kolorowe, a do tego mogą zaoszczędzić rodzinie sporo stresu. W chwili, gdy dziecko zniknie z oczu, można szybko sprawdzić na ekranie telefonu, gdzie się obecnie znajduje.
Jednym z tego typu produktów jest Locon Watch Lite, z kolorowym dotykowym wyświetlaczem, przeznaczony dla kilkuletnich dzieci. Dzięki aplikacji Bezpieczna Rodzina mama i tata brzdąca, który ma go na ręku, mogą w każdej chwili sprawdzić, gdzie przebywa. Do tego zegarek pozwala się z dzieckiem kontaktować – ma wbudowany telefon. Urządzenie wyposażono też w przycisk SOS, który w trzy sekundy informuje rodzica, że dzieje się coś złego.
Oprócz tego Bezpieczna Rodzina pozwala ustawić tzw. strefy bezpieczeństwa. Wystarczy zaznaczyć w aplikacji, gdzie dziecko mieszka lub gdzie znajduje się jego szkoła, przedszkole i ulubiony plac zabaw, aby uzyskać informację, gdy takowe miejsce syn lub córka opuści. Nie zabrakło też funkcji sprawdzania historii lokalizacji. To wszystko przyda się zarówno podczas urlopu wypoczynkowego, jak i na co dzień. Więcej szczegółów znajdziesz na https://www.plus.pl/lokalizatory.