REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

JLTV od Oshkosh Defense - nowy terenowy potwór wchodzi do gry. Polska też będzie go miała

JLTV od Oshkosh Defense to amerykański wojskowy samochód terenowy, który docelowo zastąpi mniejsze od niego i nieco już odstające od obecnych potrzeb armii legendarne Hummery. Wkrótce takie pojazdy będzie posiadało także Wojsko Polskie.

14.06.2023
15:36
JLTV od Oshkosh Defense
REKLAMA

Oto nowy koń roboczy amerykańskiego wojska. To nowy rodzaj pojazdu wojskowego, który ma zastąpić Humvee w armii i piechocie morskiej USA. JLTV to samochód o dużej wytrzymałości, ładowności i mobilności, który może wykonywać różne misje w trudnym terenie i pod ostrzałem.

JLTV to skrót od Joint Light Tactical Vehicle, czyli wspólnego lekkiego pojazdu taktycznego. Jest to nowoczesny samochód wojskowy, który ma zastąpić starsze modele, takie jak Humvee. JLTV jest szybszy, mocniejszy i lepiej chroniony niż jego poprzednicy.

Humvee to skrót od High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle, czyli bardzo moblinego wielozadaniowego pojazdu kołowego. To popularny i wszechstronny pojazd wojskowy, który służy amerykańskiej armii i marines od 1985 roku. Humvee stał się legendą za życia i był używany w wielu konfliktach zbrojnych, takich jak wojna w Zatoce Perskiej, wojna w Afganistanie czy wojna w Iraku.

REKLAMA

Samochód budził zainteresowanie swoim wyglądem i stał się popularny także wśród cywili. Jednak Humvee ma też swoje wady: jest podatny na wybuchy improwizowanych ładunków wybuchowych (IED), ma ograniczoną ładowność i mobilność oraz nie spełnia nowych wymagań ochrony i łączności.

Dlatego amerykańskie siły zbrojne postanowiły opracować nowy rodzaj pojazdu wojskowego, który będzie lepiej przystosowany do współczesnego pola walki. Ten nowy pojazd nazywa się Joint Light Tactical Vehicle (JLTV), czyli wspólny lekki pojazd taktyczny. JLTV jest programem armii, marines i dowództwa operacji specjalnych, który ma zastąpić flotę Humvee rodziną bardziej wytrzymałych pojazdów o większej ładowności. Pierwsze studia nad programem JLTV zostały zatwierdzone w 2006 roku.

JLTV od Oshkosh Defense

W sierpniu 2015 roku zwycięzcą programu JLTV została firma Oshkosh Defense ze swoim modelem L-ATV (Light Combat Tactical All-Terrain Vehicle). Od tego czasu firma dostarczyła już 20 tysięcy egzemplarzy JLTV do sił zbrojnych USA i ich sojuszników, o czym właśnie poinformowała w komunikacie prasowym.

JLTV jest zdolny do wykonywania wielu misji w różnych rolach: jako transporter uzbrojenia, pojazd użytkowy, dowodzenia i kontroli, karetka pogotowia, pojazd rozpoznawczy i wiele innych. JLTV ma też możliwość montowania różnych broni, a także granatników automatycznych lub pocisków przeciwpancernych. JLTV jest również wyposażony w zaawansowane systemy łączności.

JLTV ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to pojazd przystosowany do współczesnego pola walki. JLTV jest napędzany przez silnik diesla Gale Banks Engineering 866T o pojemności 6,6 litra i mocy około 300 KM. Silnik ten jest oparty na architekturze GM Duramax i jest sprzężony z sześciobiegową automatyczną skrzynią biegów Allison 2500SP.

Joint Light Tactical Vehicle (JLTV)

JLTV ma niezależne zawieszenie Oshkosh TAK-4i, które zapewnia 50 cm skoku kół i lepszą zwrotność w terenie. JLTV może osiągać prędkość maksymalną ponad 110 km/h na drodze i około 80 km/h w terenie. Zasięg pojazdu wynosi około 480 km.

JLTV ma dwa poziomy ochrony pancernej: podstawowy (A-kit) i dodatkowy (B-kit). Poziom ochrony jest tajny, ale wiadomo, że auto ma ulepszony kształt kadłuba typu V-hull, który chroni przed wybuchami pod podwoziem. JLTV ma masę około 10 ton i może przewozić od 2 do 6 osób w zależności od wersji. JLTV ma długość 6,2 m, szerokość 2,5 m i wysokość 2,6 m.

JLTV od Oshkosh Defense

JLTV jest dostępny w czterech wariantach: General Purpose (GP) - ogólnego przeznaczenia; Heavy Guns Carrier (HGC) - do przenoszenia ciężkiej broni; Utility (UTL) - do transportu ładunków; Close Combat Weapons Carrier (CCWC) - do walki bezpośredniej. Każdy z nich może być dostosowany do konkretnych potrzeb i misji.

Wśród krajów, które zamówiły lub testują JLTV są m.in. Belgia, Litwa, Słowenia czy Brazylia.

Joint Light Tactical Vehicle (JLTV)
REKLAMA

Pojazdy JLTV trafią wkrótce także do polskiej armii. 26 sztuk tych samochodów w wersji pasażerskiej i towarowej nasza armia zakupiła wraz z 116 czołgami M1A1 Abrams. 

JLTV to pojazd przyszłości, który ma zapewnić lepszą mobilność i bezpieczeństwo żołnierzom na polu walki. Jest to wynik wieloletniego rozwoju i współpracy między firmą Oshkosh Defense LCC a siłami zbrojnymi USA i ich sojuszniczymi. Jest to także przykład amerykańskiej innowacyjności i technologii w dziedzinie obronności.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA