Exatel świętuje 30-lecie. Partnerzy chwalą się nowymi rozwiązaniami
Nie zabrakło ważnych ogłoszeń podczas drugiego dnia Exatel Telco Summit. Firma pochwaliła się nową, ważną umową, a jej partnerzy przedstawili swoje rozwiązania mające zapewniać m.in. bezpieczną komunikację systemów krytycznych.

Zaczęło się od mocnego uderzenia, bo już o poranku Exatel - państwowy operator sieci - ogłosił partnerstwo z telekomem Play. - Exatel ma sieć szkieletową, 22 tys. km światłowodów. To partnerstwo daje nam połączenie tego naszego szkieletu z super rozległą siecią dostępową Playa - tłumaczy wiceprezes Exatela, Szymon Ruman. Dzięki tej symbiozie Play wejdzie do zamówień publicznych, a Exatel będzie miał przy tej okazji jeszcze mocniejsze argumenty, by przetargi wygrywać.
- Współpraca z Exatelem pomoże zapewnić jeszcze większej grupie klientów biznesowych oraz instytucjom publicznym jak najlepiej dostosowane do ich potrzeb rozwiązania teleinformatyczne - dodaje Jean Marc Harion, prezes Playa. Obie firmy nie ukrywają zresztą, że ich celem jest zdobycie fotelu lidera, jeśli chodzi o rynek infrastruktury telekomunikacyjnej dla biznesu.
To był jednak dopiero początek drugiego dnia imprezy, na której Exatel świętował też swoje 30-lecie. Obecni na niej byli też partnerzy firmy, którzy pokazali, jakie przygotowali rozwiązania mające pomóc realizować powyższy cel.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
A jedną z nich jest Cellnex, hiszpański operator sieci obecny w Polsce od kilku lat, który posiada kilkanaście tysięcy stacji bazowych. W rodzinnym kraju firma stworzyła sieć dedykowaną dla instytucji publicznych i służb ratunkowych. Sieć ta jest wydzielona od zwykłych sieci i dodatkowo zabezpieczona. Służby w Hiszpanii na co dzień mogą z niej korzystać.
- Exatel ma ambicje, aby stać się takim operatorem sieci strategicznego bezpieczeństwa w Polsce. Wierzymy, że możemy dodać nasze doświadczenie i infrastrukturę, aby takie rozwiązanie z budować - Maciej Borucki z Cellneksu.
Tomasz Chomicki z Samsunga pokazał z kolei rozwiązanie TAK (Tactical Assault Kit), które także ma pomagać służbom. Pochwalił się także technologią Samsung Knox, która od lat jest przez firmę rozwijana. Dziś to platforma, która czuwa nad bezpieczeństwem wszystkich użytkowników korzystających z urządzeń i usług Samsunga, a jej fundamentem jest kryptografia.
W zakresie systemów wideokonferencyjnych partnerem Exatela zostały firmy VisionCube, Pepix i Poly. - Exahub to system wideokonferencyjny do bezpiecznej komunikacji dla krytycznych spotkań. To też hub komunikacyjny między tymi bezpiecznymi wideokonferencjami a wszystkimi platformami chmurowymi - wyjaśnia Zygmunt Łoziński, wiceprezes firmy VisionCube.
Jego firma w tym rozwiązaniu wniosła kompetencje i doświadczenie w organizacji zdalnych spotkań. Pexip natomiast zapewnił platformie bezpieczeństwo, Poly urządzenia końcowe, a Exatel odpowiada za samą łączność. Platforma pozwala też na bezpieczne łączenie się z osobami używającymi innych komunikatorów, np. Zooma, Teamsów czy Skype'a bez konieczności instalowania ich.
Przełom telekomunikacyjny
Exatel ogłosił także podczas imprezy system SDN (software-defined network), który ma odwrócić reguły gry na rynku telekomunikacyjnym. Obecnie klasyczna sieć telekomunikacyjna składa się z wielu urządzeń z własnymi systemami, które dopiero połączone i odpowiednio skonfigurowane dają oczekiwany efekt, czyli połączenie. Exatel chce to zmienić. SDN ma być centrum oprogramowania i to z tego poziomu można wszystko zmieniać bez potrzeby ingerowania w każdy z elementów sieci. Zamiast zmiany kilkudziesięciu elementów, wystarczy zmianę zaprogramować w centralnym systemie.
Zdjęcie główne: Jarosław Helman z Play i Szymon Ruman z Exatela fot. Exatel