Exatel wprowadza telekomunikację na nowy poziom. Premiera usługi, która ma być przełomem
Polski teleoperator ogłosił w środę swoją nową usługę: system SDN. I chwilę po jego ogłoszeniu pojawili się pierwsi chętni klienci. Jak zapowiadają eksperci Exatela, ta usługa może być rewolucją dla rynku telekomunikacyjnego.
SDN (software-defined network) to odwrócenie reguł gry w telekomunikacji. Obecnie klasyczna sieć telekomunikacyjna składa się z wielu urządzeń z własnymi systemami, które dopiero połączone i odpowiednio skonfigurowane dają oczekiwany efekt, czyli połączenie. Jest to jednak połączenie o stałych parametrach, których zmiana wymaga czasem ingerencji we wszystkie elementy sieci. A to kosztuje czas i pieniądze.
Exatel chce podejść do tego zupełnie inaczej: to sam SDN, programowalna sieć komputerowa, ma być centrum oprogramowania i to z tego poziomu można wszystko zmieniać bez potrzeby ingerowania w każdy z elementów sieci. Zamiast zmiany kilkudziesięciu elementów, wystarczy zmianę zaprogramować w centralnym systemie. - Scentralizowane sterowanie całym systemem to jeden z kluczowych elementów tego systemu. Kolejnym jest elastyczność. Dzięki możliwości wprowadzania zmian na poziomie centralnym automatyzujemy i przyspieszamy wiele zadań. Trzeci element wyróżniający to bezpieczeństwo, które jest jeszcze większe dzięki między innymi wspomnianej centralizacji - tłumaczy Michał Szczęsny, dyrektor biura architektury i planowania sieci w Exatelu.
Efekty już widać: gdy tylko Szczęsny skończył swoją prezentację podczas Exatel Telco Summit, na którym miała miejsce premiera systemu SDN, jeszcze na scenie zaczepili go pierwsi chętni na usługę klienci. On sam jest jednym z ojców tego projektu, nad którym firma pracowała ponad 5 lat. Nie oznacza to jednak, że Szczęsny spoczywa na laurach. - Chciałbym, żeby wszystko w naszym systemie było tworzone u nas od zera. Mam na myśli także produkcje przewodników do sprzętów do naszego systemu - mówi.
Exatel otwiera nowy rozdział
Exatel był prywatną firmą, którą wiosną 2017 roku kupił polski rząd. To jeden z operatorów polskiej infrastruktury krytycznej składającej się m.in. ze światłowodów. Exatel obsługuje m.in. międzynarodowe firmy takie jak Verizon czy AT&T, ale i ważne instytucje państwowe jak Ministerstwo Obrony Narodowej. Do tej pory jednak firma skupiała się na hardwarze, czyli głównie światłowodach.
Stworzenie całego oprogramowania do systemu SDN wymagało także stworzenia nowych struktur w firmie. - Musieliśmy się nauczyć tworzyć software, musieliśmy się nauczyć tajników UX, czyli user experience. Zaczęliśmy od startupu wewnętrznego, potem zrobił się z tego software house. Stworzyliśmy wewnętrznie zupełnie nowy byt nastawiony na coś innego niż świadczenia telekomunikacyjne. Musieliśmy się tego nauczyć i dziś mogę powiedzieć, że to umiemy. Mamy praktycznie fabrykę oprogramowania budującą nowe wersje systemów, których klienci potrzebują - wspominał prezes Exatela Nikodem Bończa Tomaszewski.
Na technologię SDN składają się z: intuicyjny system do zarządzania siecią, programowalny sterownik sieci, wielofunkcyjne urządzenia brzegowe, wydajne urządzenia szkieletowe i urządzenie sieciowe CPE. Szczegóły techniczne usługi można poznać na stronie Exatela pod tym linkiem.
Technologia SDN została ogłoszona podczas pierwszego dnia Exatel Telco Summit. Na drugi dzień, czwartek 1. czerwca, firma zapowiedziała kolejne nowości.