REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Polskie okno na świat. Exatel uruchomił teleport satelitarny

Bezpośredni zasięg do niemal każdego miejsca na świecie, najwyższe poziomy bezpieczeństwa i niezależność. To kluczowe cechy teleport satelitarnego, który właśnie uruchomił Exatel. Po ośmiu miesiącach budowy, z możliwości siedmiu ogromnych talerzy na działce w Warszawie mogą już korzystać podmioty państwowe i prywatne.

29.06.2021
11:50
Polskie okno na świat. Exatel uruchomił teleport satelitarny
REKLAMA

Niestety, nie chodzi o fizyczne przenoszenie się w czasie i przestrzeni, choć możliwości najnowszego rozwiązania Exatela faktycznie przynoszą takie skojarzenie. Za pomocą teleportu można bowiem lepiej, szybciej, dokładniej i dalej wysyłać i odbierać dane. To kolejny krok Exatela w kierunku obecności w przestrzeni kosmicznej.

REKLAMA

Jest nawet pierwszy klient - z usług teleportu korzysta już Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Teleport pozwala na wzmocnienie łączności polskich placówek na całym świecie. Możliwości są jednak o wiele większe. Dlatego z naszych usług mogą korzystać także inne podmioty - mówi prezes Exatela Nikodem Bończa Tomaszewski. Siedem talerzy - największy ma średnicę 6,3 metra - uzupełnione jest magazynem, warsztatem i centrum danych. Wszystko pod stałą kontrolą dostępu i z monitoringiem wizyjnym.

Zobacz film: teleport satelitarny Exatela.

Teleport pozwala na szybszy kontakt w zasadzie z każdym miejscem na Ziemi dzięki dużej widoczności satelitów geostacjonarnych. Zastosowane tu rozwiązania pozwalają odbierać dane satelitarne systemem EDRS w czasie rzeczywistym z satelitów na niskich orbitach Ziemi i przekazywać je dalej na Ziemię przez satelity na orbicie geostacjonarnej. Tego typu komunikacja przydatna jest chociażby mediom - teleport pozwoli nadawać sygnał radiowy i telewizyjny komercyjnym podmiotom. Firma ma zamiar na nim oczywiście zarabiać. Wszelkie firmy komercyjne, które w jakiś sposób chcą z teleportu korzystać, mogą się zgłosić do Exatela.

Z usług oczywiście będą też korzystały spółki i instytucje państwowe. - To ważny moment dla nas wszystkich, dla instytucji państwa polskiego, polskiego wojska, służb, ale i przemysłu - podkreślił wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki podczas uroczystości otwarcia teleportu, który dla państwa ma znaczenie strategiczne. To zresztą pierwsze tego typu rozwiązanie w Europie środkowo-wschodniej, które jest pod kontrolą spółki skarbu państwa.

Co istotne, teleport można rozbudowywać. - Teren umożliwia nam szybką rozbudowę pola antenowego o dodatkową infrastrukturę, jeśli tylko pojawi się taka potrzeba. Jeśli dodamy do tego ciągłość zasilania (na 3 poziomach bezpieczeństwa), redundancję transmisji satelitarnej oraz redundancję dosyłowej sieci transportowej, to mogę powiedzieć, teleport EXATEL spełnia najwyższe światowe standardy - dodaje wiceprezes Exatela Rafał Magryś.

REKLAMA

Teleport satelitarny powstał w całości ze środków własnych firmy.

Tekst powstał we współpracy z firmą Exatel.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA