REKLAMA

ChatGPT jak App Store. "Jest wtyczka do tego"

Microsoft i OpenAI tworzą wspólny standard rozszerzeń dla usług wykorzystujących modele językowe GPT. Oznacza to, że wtyczka stworzona dla ChatGPT zadziała też z Bingiem, Copilotem a także w aplikacjach od twórców licencjonujących tę technologię.

23.05.2023 15.00
Bing ChatGPT Copilot wtyczki
REKLAMA

Plug-iny, wtyczki lub rozszerzenia. W zależności od kontekstu używa się innego słowa, ale wszystkie opisują w zasadzie to samo. A więc dodatkowe, zewnętrzne moduły do jakiejś aplikacji, rozszerzające jej funkcjonalność. Na przykład przeglądarki internetowej czy edytora tekstu. ChatGPT i Bing Czat również od pewnego czasu obsługują wtyczki. Na razie w sposób relatywnie ograniczony, a owych wtyczek jest wciąż względnie niewiele. To, przynajmniej teoretycznie, powinno się zmienić.

REKLAMA

Microsoft i OpenAI ogłosili właśnie utworzenie nieformalnego standardu rozszerzeń do czatbotów. Oczywiście tych wykorzystujących technologię GPT od OpenAI. To oznacza, że wtyczka napisana dla, na przykład, ChatGPT, będzie automatycznie i bez dalszych modyfikacji działała z Bingiem, Microsoft 365 Copilot czy Dynamics 365 Copilot. Będzie działać nawet w aplikacjach klientów Microsoftu, korzystających z usługi Azure OpenAI Service.

ChatGPT już nie tylko odrobi za dzieci pracę domową i napisze list motywacyjny do pracy. Zarezerwuje stolik w knajpie i zrobi zakupy na jutrzejszy obiad.

Co to oznacza dla czatbotów? Microsoft za przykład podaje wtyczkę OpenTable, za sprawą której czatboty GPT mogą zarezerwować dla użytkownika stolik w restauracji. Dzięki Wolfram Alfa czatbot będzie świetnie sobie radził z zadaniami z nauk ścisłych. Wtyczka Instacart lub Klarna i Bing czy inny ChatGPT zamawia dla użytkownika zakupy. Za sprawą Kayaka czatbot znajdzie idealny hotel w danym terminie. Natomiast Redfin i Zillow zamienią Binga i ChatGPT w pośredników nieruchomości.

Powyższe nazwy zapewne brzmią dla wielu z czytelników dość obco - i nic dziwnego, część usług dostępna jest wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. To jednak tylko przykłady i nic nie stoi na przeszkodzie, by swoją wtyczkę zbudowały Uber, Lisek czy inna Żabka. Zwłaszcza że niewątpliwą zachętą są setki milionów potencjalnych użytkowników - których teraz można sumować. Twórca nie ma obowiązku udostępniania swojej wtyczki na wszystkich czatbotach GPT, podobnie jak twórca rozszerzenia do Chrome’a nie ma obowiązku udostępniania go dla wszystkich przeglądarek Chromium.

Lista partnerów Microsoftu i OpenAI ma się nieustannie wydłużać

Na liście partnerów z gotowymi wtyczkami znaleźli się też, między innymi, Bandsintown, Bohita, Cloudflare, Coupert, Fareportal, FiscalNote, Golden, Lexi Shopper, Likewise, Notable, One Word Domains, PromptPerfect, Shopify, Skyscanner, Spotify, Spotnana oraz Trip.com. Dedykowane Copilotowi rozszerzenia stworzyli już Atlassian, Adobe, ServiceNow, Thomson Reuters, Moveworks i Mural.

Czy rynek aplikacji dla Binga, Copilota i ChatGPT można porównać do rynku aplikacji na telefony?

W większości przypadków będzie to jednak leżało w interesie owego twórcy. A to oznacza, że Microsoft i OpenAI wspólnie stworzyli właśnie zupełnie nowy rynek aplikacji. O popularności potencjalnie równie wysokiej, co Sklep Play czy App Store.

Ich tworzenie ma być również bardzo proste. Microsoft rekomenduje Visual Studio Code z rozszerzeniem Microsoft Teams Toolkit lub klasyczne Visual Studio. Większość zapewne wybierze pierwszą z opcji, bo nie ma żadnej potrzeby uruchamiania ciężkiego, deweloperskiego kombajnu. Visual Studio Code wszak działa na niemal każdym systemie operacyjnym, w tym na macOS czy Linuksie.

Na dziś większość potencjalnej klienteli będzie pochodzić przede wszystkim od ChatGPT, ma on niezestawialnie więcej użytkowników niż Bing Czat. Microsoft powoli szykuje się jednak do premiery Microsoft 365 Copilot, czyli czatbota wyspecjalizowanego do pracy w środowisku usług firmowych Microsoftu i którego możliwości, póki co, bardzo imponują. Firma poinformowała właśnie, że Copilot dostępny będzie również w przeglądarce Edge, zapewniając wygodny dostęp do danych i zasobów firmy nawet gdy na danym urządzeniu użytkownik nie zainstalował żadnych aplikacji Microsoft Office.

ChatGPT korzysta z infrastruktury i pieniędzy Microsoftu. Bing korzysta z technologii OpenAI, tak jak Microsoft 365, GitHub czy Dynamics 365.

50 wtyczek jest już gotowych, a na bazie wstępnych dyskusji z deweloperami i partnerami, do czasu premiery Microsoft 365 Copilot, firma spodziewa się tysięcy wtyczek. Choć poza jeszcze w tym roku owej daty premiery jeszcze nie znamy.

Microsoft 365 Coplilot w przeglądarce Edge
REKLAMA

Założenie wysokiej popularności nowoutworzonej platformy dla wtyczek wydaje się jednak uzasadnione. Bing Czat i Bing Twórca Obrazu co prawda nie przyciągnęły uwagi jakiejś szczególnie dużej liczby użytkowników, ale bliźniacze ChatGPT i Dall-E mają dziesiątki milionów wysoce zaangażowanych użytkowników (i setki tych z doskoku).

Z kolei Microsoft 365 to dominująca, będąca niemal na skraju monopolu platforma biurowa dla firm - a więc i rynek biznesowych pluginów do Copilota powinien kwitnąć. W tym, jeśli chodzi o wtyczki dla użytku wewnętrznego, zbudowane przez dział IT danej korporacji dla jej pracowników. OpenAI ogłosił też, że ChatGPT od teraz korzystać będzie z Binga do wyszukiwania treści w sieci Web. Miejmy tylko nadzieję, że polscy deweloperzy nie prześpią tej nowości. Jest potencjalnie wywrotowa.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA